W imię Innego

Tłumaczenie: Renata Lis
Wydawnictwo: Sic!

W książce autor przedstawia mające za tło konflikt izraelsko-palestyński akty agresji wobec Żydów w Europie, a zwłaszcza we Francji. Akty te m.in. podpalenia synagog i publiczne napaści dokonywane najczęściej przez ludność arabsko-muzułmańską, lewicowa opinia publiczna próbuje przemilczać lub usprawiedliwiać. Antysemityzm, jak pisze autor, zmienił obóz do tej pory kojarzony ze skrajna prawicą, teraz przeniósł się pod sztandary zaskakującego sojuszu, jaki broniąca praw człowieka lewica zawarła z islamistami.

źródło opisu: Sic!, 2005

Najlepszy w tej książce jest wstęp (zajmujący połowę, jeśli nie więcej jej objętości) Przedstawia obiektywną i wyważoną ocenę zmagań wojennych na bliskich wschodzie i ich konsekwencji dla postrzegania państwa Izrael w Europie. Niestety same eseje Finkielrauta są nieciekawe i trudne w odbiorze.

Chris_Carrion | 2012-11-30
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Nawet fajne, ale głownie dlatego że ponad połowa książki to przedmowa. Ta przedmowa jest najciekawsza, bo pokazuje, z perspektyw historycznej, jak na lewicy rodził się anty-semityzm. Chociaż wolałbym przeczytać jakieś szersze i bardziej udokumentowane opracowanie.
Same felietony trochę mdłe i mało konkretne. Ot w sumie książka o tym że Żydzi boją się islamistów w Europie i że Europa jest zbyt bierna w tej kwestii.

Dariusz Krajewski | 2014-10-06
Przeczytana: 04 października 2014