Archie Greene i Klub Alchemików

Okładka książki Archie Greene i Klub Alchemików D. D. Everest
Okładka książki Archie Greene i Klub Alchemików
D. D. Everest Wydawnictwo: Rebis Cykl: Archie Greene (tom 2) fantasy, science fiction
Archie Greene (tom 2)
Archie Greene and the Alchemists’ Curse
Rebis
2016-08-30
2016-08-30
Agnieszka Jacewicz

Bardziej mnie wciągnęło niż pierwsza część. Polecam i czekam na kolejny tom!

Bardziej mnie wciągnęło niż pierwsza część. Polecam i czekam na kolejny tom!

Fragment recenzji z bloga: zatraceni w kartkach
Wiecie czego mi brakuje przy czytaniu tej książki? Kapelusza, peleryny i różdżki w ręce. Dzięki Everestowi znowu zapragnąłem szukać mojej sowy z Hogwartu, która powinna przyjść 6 lat temu!
To, że Archie pojawił się w świecie magii, wprowadziło dość duże zamieszanie. Nagle na jaw wyszło to, co od dawna było uśpione i tłumione. Teraz nikt nie jest bezpieczny, zwłaszcza Archie i jego przyjaciele. Wszystko dzieje się podczas inicjacji jego kuzyna, młodszego Thistle’a. Pora stawić czoło klątwie krążącej nad alchemikami!

[…]
Autor skonstruował książkę bardzo, ale to bardzo dobrze, niekorzystnie dla czytelnika, bo w momencie, który stawia milion pytań, na które odpowiedzi pojawią się pewnie w tomie trzecim! To nie jest książka, którą można smakować, delektować się, powoli przerabiać. Ją się po prostu zjada i to za jednym zamachem.
[…]

To co było niejasne z pierwszego tomu, w drugim zyskuje rozwiązanie. Tajemnice z przeszłości dostają szansę zaistnienia a magia wypływa z każdej strony litrami, ale nie przesadną ilością.

Podsumowując drugi tom przygód Archiego Greena powiem, że jest to świetna kontynuacja. Autor nie spuścił z tonu i pnie się dalej po sukces, który mam nadzieję kiedyś osiągnie a będzie nim to, że jego książki zostaną zauważone, przez szersze grono odbiorców. Oprócz niesamowitej treści znajdziemy tu rysunki, które bardzo ładnie komponują się z treścią książki.
Po całą recenzję zapraszam na bloga: zatraceni w kartkach

Fragment recenzji z bloga: zatraceni w kartkach

Dobrze jest wrócić do bohaterów, których poznało się wcześniej, zostawiło na jakiś czas, a teraz zagląda się do nich i słucha tego, o czym nam opowiadają, co przez tę rozłąkę robili. Archie Greene przez ten czas dużo się nauczył, ale wiele jest dla niego nowych rzeczy, które poniekąd wywołują ciekawość i nieodpartą chęć poznania. Książka, w której książki odgrywają główną rolę, przenikają do świata przedstawionego i są rzeczą magiczną, która przenosi nas w fantastyczne rzeczywistości, rozpościerając przed czytelnikiem magiczne obrazy, w które z przyjemnością się zatapia.

Archie to bardzo mądry i rezolutny chłopak, chłonny wiedzy, ale trochę niecierpliwy. Dalej mieszka u cioci i dalej zgłębia tajemną wiedzę odnawiania książek pod okiem Starego Zeba. Nadszedł jednak czas, by chłopak zaczął poszerzać swoją naukę, stąd dodatkowe lekcje i obowiązki. Archie nawet nie wyczuwa, jak wielkie czai się na niego i jego bliskich niebezpieczeństwo. Pozyskane w niedawnym czasie dodatkowe Znamiona mają chronić grupkę przyjaciół przed czającym się złem, ale informują także o uzyskaniu kolejnego stopnia wtajemniczenia. Teraz przyjaciele umieją pisać zaklęcia i są ściśle związani z tytułowym Klubem Alchemików. Czy znamię złotego smoka uchroni ich przed działaniem czarnej magii?

To bardzo istotny wątek w powieści, który pokazuje, jak silna potrafi być przyjaźń, a autor stawia przed bohaterami trudne decyzje, trudne pytania i jeszcze trudniejsze wybory. Przyjaciele wahają się przed dokonaniem jakiegokolwiek postanowienia. Czarna magia zaś, podsyca napięcie jeszcze większymi pokusami, wprawiającymi bohaterów w zakłopotanie. Nie bark tu również dziwnych, mrocznych przepowiedni, w środku której stanie Archie. Czy chłopak podejmie ryzyko ratowania dobrej magii i zaklęć? Autor podjął się także wątku dotykającego najbliższych Archiego, wprawiając go w jeszcze większe zakłopotanie i budując wiele refleksyjnych pytań o rzekomy wypadek rodziców i siostry, zaskakując zakończeniem.

Przygody Archiego są wciągającą historią, w której pełno tajemnic, magicznych miejsc, nieodkrytych do końca przewidzeń. Autor zaskakuje pomysłowością, buduje zręcznie napięcie i stopień oczekiwania na kolejną scenę, czy czarodziejską nutę osnutą wokół starych woluminów. Everest zadbał o ukazanie wszelkich relacji, nie tylko między przyjaciółmi, ale też i między czarodziejami. Całości niepowtarzalnego klimatu dodają czarno – białe ilustracje w wykonaniu Jamesa de la Rue, które niczego nie narzucają czytelnikowi. Jestem ciekawa dalszych losów bohaterów, których bardzo polubiłam i widać, że niedomknięte wątki są pretekstem do dalszych części.

Szczerze polecam!

D.D. Everest mieszka z rodziną w edwardiańskim domu pod Londynem. Jest człowiekiem posiadającym wiele talentów. Zajmuje się nie tylko pisarstwem i dziennikarstwem, ale także trenuje młodzież w miejscowym klubie piłkarskim. Bywa technikiem muzycznym w kolejnych rockandrollowych grupach swojego syna. Jego pierwsza powieść w tej serii, „Archie Greene i sekret czarodzieja” , trafiła na krótką listę kandydatów do National Book Award w kategorii literatury dziecięcej oraz na długą listę Branford Boase Award.

Archie Green to najważniejsza postać całej książki. Chłopiec jest wyjątkowo zdolnym uczniem. Ma poukładane życie, wspólnie z kuzynostwem chodzi do muzeum. Jest to miejsce, w którym kształci się umiejętności związane z używaniem magii. Jego kuzyn kończy 12 lat i po uroczystym śniadaniu, prezentach, torcie, uściskach, idzie do muzeum. Chłopiec zostanie poddany testowi i jeśli go przejdzie, stanie się uczniem. Małemu udaje się zdać egzamin i otrzymać znamię.

Jednak tego dnia dwunastolatek otrzymał również drugie znamię. Symbol, który pojawia się na dłoni dziecka, zaniepokoił radę starszyzny. W przeciągu kilku dni ten sam symbol pojawia się u czterech innych uczniów. Ten znak nie wystąpił u nikogo przez 350 lat. Rada starszyzny ma złe przeczucia.

Uczniowie dowiadują się, że wiele lat temu ten sam symbol pojawił się u 5 uczniów i stworzyli oni Klub Alchemików. Młodzież postanawia reaktywować ten klub. W tajemnicy przed radą spotykają się i rozmawiają. Przed każdym posiedzeniem dzieci składają sobie utworzoną wcześniej przysięgę. Zastanawiają się, co tak zaniepokoiło starszyznę, poznają historię Klubu Alchemików. Dowiadują się, że klub ten jest odpowiedzialny za wielki pożar Londynu w 1666 roku.

Żeby tego było mało, magiczna księga, chroniąca muzeum przed intruzami traci swoją moc. Zaklęcia w niej zawarte zaczynają powoli blaknąć, należałoby napisać tę księgę od nowa. A na Klubie Alchemików ciąży klątwa. Nikt nie wie, co się stało z poprzednimi Alchemikami. Archie chciał by wiedzieć, co grozi jemu i jego przyjaciołom, ale tego nie wie nawet rada starszyzny.

Archie wie jedno, że to tylko od Klubu Alchemików zależy, czy dobra magia nie przestanie istnieć. Chłopiec stanie przed wieloma wyborami, czy dokona właściwych? Czego dowie się o historii swojej rodziny? Czy jego ojciec, który zaginął w tajemniczych okolicznościach, jeszcze żyje? Co go łączy z Fabianem Grey' em? I kto naprawdę odpowiada za pożar Londynu? Fabian Grey? Klub Alchemików? Może jakiś mrokulturysta?

Myślę, że „Archie Green i Klub Alchemików” to książka godna polecenia. Lektura pozwala na chwilę przenieść się w inny świat. Czytając książkę, można stwierdzić, że spodoba się każdemu, kto polubił „Harrego Pottera”. Polecam wszystkim , którzy lubią książki fantastyczne.
Kasia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

W mojej duszy wciąż odzywa się głos dziecka, dlatego często sięgam po książki, w których znajduje się magia, nadprzyrodzone istoty, duchy, czarodzieje. Lubię poznawać ich historie, towarzyszyć im na każdym kroku, przeżywać z nimi rozmaite przygody, odkrywać tajemnice, jakie skrywa opowieść. Przenoszę się wtedy do niezwykłego świata, z którego nie chce się wydostać. Tak samo było z powieścią o Archiem. Jego historia wciągnęła mnie do takiego stopnia, że nie chciałam się z nim rozstawać. Magia otuliła mnie ze wszystkich stron, złapała w swoje lepkie macki tak mocno, że momentami nie mogłam zaczerpnąć powietrza. Okrywanie tajemnic było dla mnie czystą przyjemnością i zabawą, a poznawanie nowych bohaterów dało mi wiele radości.

Powiem szczerze - na początku miałam opory, by przeczytać tę jak i wcześniejszą część. Miałam takie dni, że nic mi się po prostu nie chciało, ani czytać, a tym bardziej blogować. Dlatego obie lektury trochę przeleżały na półce nim raczyłam się za nie zabrać i szczerze żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam. Bo gdy już zaczniesz nie będziesz w stanie lektury odłożyć na półkę. I tak było ze mną. Chciałam za wszelką cenę poznać, co wydarzy się dalej i nim się obejrzałam obie powieści połknęłam jednym tchem. Sekrety, tajemnice, czarna magia, źli i dobrzy to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co nam zapewnia autor książki. Czy wejdziecie do tego niezwykłego świata, by poznać jej opowieść?

Archie Grenne staje przed kolejną przygodą, którą funduje mu los. Tym razem tajemnice, które musi odkryć na temat przeszłości i czekającej przyszłości przysporzą mu nie lada wyzwanie, które zadecyduje jaką drogą podąży. Może liczyć na pomoc przyjaciół, ale czy może im do końca ufać? Co się stanie?

Nie wiem czy wytrzymam do pojawienia się następnej części przygód głównego bohatera i jego przyjaciół. Historia kończy się w takim momencie, że w głowie rodzi się tysiąc pytań, na które nie szybko uzyskamy odpowiedzi, bo przeglądając zapowiedzi, czy zagraniczną stronę autora nie przeczytałam o nadchodzącej kontynuacji, nad czym ubolewam. Opowieść jest bardzo dobrze skonstruowana, ciekawa, z wartką akcją, posiada sekrety, których nie poznajemy od razu, lecz stopniowo odkrywamy przeróżne karty razem z bohaterami. Jest lekka, a zarazem przyjemna, bardzo mądra, książką nie sposób się delektować, gdyż ciekawość wzrasta w miarę czytania.

Magia zapiera dech, jest tu tak doskonale przedstawiona, że momentami miałam ważenie, że książka do mnie przemawia. Miałam nieodpartą chęć, by swoją siłą poruszyła powieściami w bibliotece w której aktualnie przesiaduje. Niestety moja bujna wyobraźnia nie sięga do granic rzeczywistości i nic się takiego nie stało. Polubiłam bardzo głównego bohatera. Podziwiam jego odwagę, determinację, pomysłowość. Fascynuje mnie, a zarazem przeraża ile w nim drzemie siły. Autor bardzo dobrze to przedstawił. Jeżeli nie mieliście okazji przeczytać tej jak i wcześniejszej pozycji to zachęcam was do sięgnięcia po nie. Gorąco polecam.

Dołączenie Archiego Greene'a do magicznego świata, wywołało mnóstwo chaosu, budząc prastare tajemnice, zaklętą magię i uśpione kłamstwa. W kontynuacji przygód, zobaczymy jak waleczny, nieustraszony chłopiec i jego przyjaciele, poradzą sobie z pewną klątwą, faktem, iż na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie, a wisienką na torcie kłopotów, będą złociste znaki, wzbudzające w Strażnikach Płomienia skrajny niepokój...

W drugim tomie serii opowiadającej o Archie'm Greene, towarzyszymy chłopcu w kolejnej przygodzie, której korzenie są owiane tajemnicą nawet bardziej, niż wcześniej. I o ile "Archie Greene i sekret czarodzieja" było świetnym wprowadzeniem w magiczny świat, który stworzył D.D. Everest, powołując do życia Muzeum Rozmaitości Magicznych i wszystkiego co się z nim wiązało, o tyle w sequelu, faktycznie pozwala sobie i swoim bohaterem rozwinąć skrzydła, co skutkuje jeszcze ciekawszą akcją, jeszcze bardziej intrygującą fabułą i fascynującymi wątkami.

"Archie Greene i Klub Alchemików" daje czytelnikowi nieprzeciętną okazję dołączenia do przygody, w której uśpione sekrety, po setkach lat, budzą się do życia, w której widmo nieuchronnie zbliżającego się niebezpieczeństwa, zaczyna prześladować niczego nie spodziewających się młodych ludzi, ciekawych świata, w której nie brak fascynujących smaczków i wątków przypominających nam świetną erę Pottera. To właśnie drugi tom cyklu sprawił, że na dobre zapałałam sympatią do D.D. Everesta i tego co stworzył. Nie tylko naprawdę umiejętnie i rozsądnie wyważył ilość tajemnic i magii, ale też sprawił, iż główny bohater, na którego ramionach lądują wszelkie kłopoty, nie wydaje się być jakimś herosem, a zwykłym, choć fascynującym, pełnym entuzjazmu i autentyzmu chłopcem, który do wszystkiego podchodzi z pasją i ciekawością. O ile w pierwszym tomie, był zagubiony i zdezorientowany, o tyle w drugim, jego charakter się wyostrzył, co sprawiło, że był jeszcze bardziej fascynujący, a czytelnik jeszcze mocniej mógł się do niego przywiązać.

W kontynuacji przygód Archiego, autor rozwija wątki z przeszłości, rozwiewa wątpliwości i sprawia, że czytelnik zostaje wręcz pochłonięty przez fascynującą historię, która ma miejsce przed jego oczyma. Jednak to co najbardziej pokochałam w tej powieści, to chyba fakt, że czuć jak magia wręcz wylewa się z każdej, pojedynczej strony. Niemal widać, jak unosi się w powietrzu i mąci w głowach nie tylko bohaterom cyklu, ale i czytelnikowi.

Serdecznie polecam,
8/10

• 2017
  • Kasia
  • Przeczytane w 2022
  • Książeczki córeczki

Dodaj cytat z książki Archie Greene i Klub Alchemików