Pudełko ze szpilkami

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Marta sprawia wrażenie nowoczesnej kobiety sukcesu: młodej, ambitnej, świadomej własnych celów, realizującej się w sferze zawodowej. Wyrwała się z prowincji, ma własne mieszkanie w Warszawie, w pracy otwiera się przed nią szansa na awans. Nieoczekiwanie okazuje się, że jest w ciąży. Staje przed koniecznością zorganizowania swego życia od początku. Pospieszny ślub z prawie nieznanym mężczyzną, przeprowadzka, wyczerpująca opieka nad dzieckiem... Jak pogodzić karierę zawodową z nowymi rolami matki, żony, synowej? Bohaterka po raz pierwszy zadaje sobie pytanie, jakie są jej własne potrzeby. Czy życie, które wiodła do tej pory, było jej świadomym wyborem? A może po prostu gorączkowo starała się sprostać wymaganiom stawianym przez otoczenie? Czy lansowany przez media model kobiety, która błyskotliwą karierę zawodową bez trudu godzi z sukcesem w życiu prywatnym, atrakcyjnym wyglądem i doskonałym samopoczuciem, przystaje do rzeczywistości? Pudełko ze szpilkami to książka o szukaniu tożsamości, o dramatycznym przewartościowaniu, to także portret współczesnej kobiety uwikłanej w życiowe powinności.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Łokieć_Pana_D | 2016-09-14

Comiesięczny przystanek w krainie książki obyczajowej. Hasło: ciąża. Przypadkowa, choć nie przez zapylenie. Ciąża i wpływ stanu owego na... (wpisywać dowolnie). Na psychikę. Na pracę zawodową. Na układ rodzinny. Na towarzyski. Na moczowy i trawienny. Kilka innych "na". Temat znany, zawsze na czasie. Ów kaprys natury (wrednej szowinistki), że tylko panie rodzą, faktycznie życia im nie ułatwia. Czyni jednak głębszym.
Stanu emocjonalnego i trafności decyzji, podejmowanych przez przyszłą mamę, nie oceniam. To misja niemal samobójcza, a ja jestem cykor. Ocenię książkę. Lekkość. To jej mocna strona, która zarazem podcina jej skrzydła. Cięty język, dosadne zdania. Nie nudzi. Ta sama lekkość wyciąga jednak głębię. Robi się filmowo. Cokolwiek powierzchownie ale wciąż dowcipnie.

Gosia | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

Moje pierwsze spotkanie z Grażyną Plebanek uważam za całkiem udane. Książka napisana trochę w reporterskim stylu, nie w formie pamiętnika, ale luźno spisanych wydarzeń, przechowywanych na kartkach w tytułowym pudełku po szpilkach.
Zaczyna się banalnie - przypadkowy romans Marty kończy się ciążą. Potem budowanie życia we dwoje, trudny poród i szara codzienność, w której przerywniki stanowią spotkania z przyjaciółkami i rodzinką. Wreszcie próba pogodzenia roli matki i kobiety realizującej się zawodowo.
Ta książka to wciągająca opowieść o współczesnej kobiecie, która musi sprostać wielu wymaganiom narzucanym jej przez otoczenie, o szukaniu siebie, swojej drogi, radzeniu sobie w nieoczekiwanych sytuacjach życiowych. To także książka o kobiecej przyjaźni i o jej wielkim wpływie ma na nasze życie, o miłości matki do dziecka. To książka o trudnych wyborach, o dylematach jak pogodzić pracę zawodową i życie rodzinne.
Autorka dobrze pisze o uczuciach, potrafi ciekawie przedstawić...

Nina | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Nie oceniam, przeczytała kilkanaście pierwszych stron i z niesmakiem odłożyłam. Lubię literaturę kobiecą, dobrą literaturę obyczajową, ale tu wymiękłam. Język, dialogi, temat, to wszystko nie dla mnie. Sorry

Książkowo_czyta | 2018-07-05
Przeczytana: 10 maja 2018

Grażyna Plebanek ma w swoim dorobku literackim kilkanaście powieści. Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam jedną ze starszych pozycji, a mianowicie książkę „Pudełko ze szpilkami”.

Główną bohaterką opowieści jest Marta, która po wyjeździe z rodzinnej prowincji zaczyna nowe, samodzielne życie w Warszawie. Wszystkie jej dotychczasowe plany ulegają jednak totalnej zmianie, kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, w dodatku ze swoim szefem…

Sytuacja ta jest dla Marty ogromnym zaskoczeniem, czuje się ona totalnie nieprzygotowana do bycia matką. Przecież miała korzystać z uroków wielkomiejskiego życia, robić karierę, zarabiać spore pieniądze etc a tym czasem musi kompletnie przeorganizować swoją egzystencję.

Książka pisana jest w formie pamiętnika, w którym kobieta opisuje zarówno wydarzenia z życia, jak i własne przemyślenia oraz rozmaite rozterki, które rzecz jasna nie są jej obce.

Autorka przez pryzmat głównej bohaterki opisuje dylematy wielu młodych kobiet zwłaszcza w obecnych...

młoda_pisarka | 2014-10-31
Przeczytana: 04 czerwca 2014

TO CO NAJLEPSZE CZĘSTO JEST NIESPODZIEWANE, MIMO, ŻE PRZYNOSI NAM WIELE TRUDU...

Zdziwiła mnie niska ocena tej książki.

Powieść nie należy do długich, za to pełna jest tekstu wartościowego (mało co w niej zostało upchnięte bezsensu), co działa zdecydowanie na jej plus.

Nie do końca byłam pewna skąd taki tytuł: "Pudełko ze szpilkami". Teraz jednak wydaje mi się, że jest to swoista metafora co do życia kobiety, która w bradzo krótkim czasie zmienia się w matkę i rezygnuje z kariery zawodowej (czy raczej, w ostateczności rezygnuje, po dość długich staraniach kontynuowania jej). Niczym szpilki, które główna bohaterka chowa do pudełka i o nich zapomina, razem z nimi chowa również swoje dawne życie... by do niego nie wrócić.

A wszystko zaczęło się od szefa, który postanowił: "spić ją arbuzem".

Książka zakrawa na pochwały, mnie osobiście mocno wciągnęła, a jej lektura była nowym odkryciem czytelniczym i czystą przyjemnością.

Gorąco polecam!

Jeżynka | 2015-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 16 listopada 2015

Ten tytuł to kolejna książka którą wygrzebałam z kosza w markecie zachęcona ceną: PLN 9.99. Tak na marginesie to przyznam że boli mnie serce jak widzę egzemplarze walające się jak ubrania w ciuchlandach: wymiętoszone, z pozaginanymi rogami. Jestem nauczona że książka, tak jak chleb, wymaga szacunku a nie takiego traktowania.

"Pudełko ze szpilkami" Pani Grażyny Plebanek porusza kwestie bliskie wielu kobietom i stawia pytanie: czy da się we współczesnym świecie pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową i życiem towarzyskim.

Marta jest kobietą z małego miasta która po studiach stara się urządzić w Warszawie: mieszka w mikroskopijnej kawalerce, zaczyna pracę w agencji PR i podświadomie słucha tykania swojego zegara biologicznego bo 30 urodziny zbliżają się wielkimi krokami.
Bez stałego partnera, w otoczeniu wiernych przyjaciółek (czuje się trochę klimat "Seksu w wielkim mieście") czerpie z życia imprezując, pijąc wino i uprawiając seks.
I nagle okazuje się że zachodzi w ciążę ze...

Czesia | 2015-08-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

"Pudełko ze szpilkami" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Grażyny Plebanek. Przeczytałam jej książkę, po tym jak usłyszałam wywiad z autorką w jakimś programie o kulturze i zaciekawiła mnie jako osoba i pisarka. Na moje szczęście w jednym z marketów, akurat była jej książka w sprzedaży, a ja jako zwolennik polskiej literatury nie mogłam jej przeoczyć.

Cała historia dotyczy pewnej kobiety przed trzydziestką, która wyrwała się ze swojego domu rodzinnego na prowincji i zaczęła samodzielne, dorosłe życie w Warszawie. Mieszka w kawalerce po babci, pracuje i dobrze zarabia, czekając na awans. Nie ma stałego partnera, ale spotyka się z różnymi mężczyznami - często kolegami z pracy. Jest szczęśliwa i prowadzi stabilne życie. Pewnego dnia spędza noc z przystojnym mężczyzną, który później okazuje się jej szefem. W jej poukładanym życiu nadchodzą zmiany. Bowiem okazuje się, że Marta - bo tak nazywa się główna bohaterka, o czym czytelnik dowiaduje się gdzieś w połowie książki - jest w...

Marlena | 2016-04-10

Historia ciekawa, choć przecież normalna i autentyczna w swojej treści lekka i przyjemna w odbiorze... dobra, niestety nie wybitna. Dotyczy bowiem odwiecznego pytania: kariera czy wychowywanie dziecka?Pudełko ze szpilkami to portret współczesnej kobiety uwikłanej w życiowe powinności.

jousna | 2016-01-23

Lekka lektura dla młodych matek na weekend lub wakacje

kaś | 2010-09-15
Przeczytana: 12 września 2010

Moje pierwsze spotkanie z Grażyną Plebanek uważam za udane, acz zaskakujące.
Udane bowiem już na wstępie powiem, że książka do gustu mi przypadła, okazała się ciekawa i wciągająca.
A zaskakujące dlatego, że jakoś inaczej pisarstwo pani Grażyny sobie wyobrażałam. Jak wiecie ostatnio mam dosyć dużą potrzebę czytania polskich autorów...ale jak to z nimi bywa, niektórzy przerysowują swoje książki...albo ja ich po prostu nie potrafię zrozumieć. I bałam się, że Grażyna Plebanek do takich autorów może należeć. Dlatego tym bardziej zaskoczyła mnie ta książka (bowiem autora po jednej przeczytanej jego książce się nie ocenia).
"Pudełko ze szpilkami" jest takie normalne, takie swoiste, bliskie... pełne prawdy, którą na co dzień dostrzegamy, pełne problemów z którymi boryka się lub borykać będzie każda z nas.

Marta, dwudziestodziewięcioletnia kobieta z prowincji, robi karierę w wielkim mieście. Wydaje jej się, że życie ma już ustalone, że wie co teraz jest najważniejsze, na czym stoi i do...