Podniesienie

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Warmia

Akcja rozgrywa się na wsi w ciągu trzech dni 1945 roku w okresie przeprowadzania reformy rolnej. Zjawisko zaskoczenia nagłą zmianą sposobu władania ziemią na wsi wiąże się ze zmianą w pojęciach, poglądach i psychice ludzi. Autor doskonale pod względem psychologicznym kreśli sylwetki chłopów i tzw. ludzi z miasta i ich reakcje na dokonujące się przemiany.

suszyMie | 2013-09-18
Przeczytana: 1999 rok

Dla mnie absolutnie świetna. Może nie wybitna jak sugeruje 9 gwiazdek w ocenie, ale zdecydowanie w moim prywatnym rankingu musiałem dać powyżej 8. Zdaję sobie sprawę, że książka jest stosunkowo mało znana i nie zawiera żadnego głębokiego przesłania, utrzymana jest jednak w stylu groteski na genialnym poziomie. Biorąc pod uwagę przyziemną fabułę (reforma agralna tuż po II wojnie) przynosi niesamowity obraz wsi i jej mieszkańców. Znając inne powieści Nienackiego nie spodziewałem się po nim takiej dawki poczucia humoru i to rzucanego ot tak, jakby od niechcenia. Jedyne co mi w niej przeszkadzało, to że była zbyt króka.

leszel | 2015-09-09

Po prostu słabe.