rozwiń zwiń

Kolonie Knellera

Okładka książki Kolonie Knellera
Etgar Keret Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Hakaitana szel Kneller
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328037366
Tłumacz:
Agnieszka Maciejowska
Tagi:
Agnieszka Maciejowska groteska Keret literatura izraelska
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści o miłości. Od Hansa Christiana Andersena do Margaret Atwood Hans Christian Andersen, Margaret Atwood, Iwan Bunin, Truman Capote, Anton Czechow, Stig Dagerman, James Joyce, Etgar Keret, Clarice Lispector, Malcolm Lowry, Yukio Mishima, William Shakespeare
Ocena 6,7
Mistrzowie opo... Hans Christian Ande...
Okładka książki Maleńkie królestwo Tami Bezaleli, Etgar Keret
Ocena 7,4
Maleńkie króle... Tami Bezaleli, Etga...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
641 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
8

Na półkach:

Jak przebrnąć przez życie nie puszczając do niego oka? W moim mniemaniu jest to niewykonalne. Po przeczytaniu „Kolonii Knellera” jasnym się stało, że Etgar Keret jest tego samego zdania. Absurdalne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością opowiadania (zwłaszcza to najdłuższe, tytułowe), wywołują uśmiech i miłe uczucie, jakie może dać tylko książka – wszystko, co nierealne staje się rzeczywistością.

Bohater opowiadania, Chaim popełnia samobójstwo i trafia... no właśnie, gdzie? Według szablonowego rozumowania przeciętnego człowieka odpowiedź brzmi: do piekła, gdzie szatan i ogień.
Tymczasem miejsce, w którym znajduje się Chaim niewiele różni się od zwykłego miasta. Chłopak podejmuje pracę w miejscowej pizzerii, spędza niezbyt ekscytujące chwile w miejscowym barze, a przyjaciel Ari szydzi z jego nieistniejącego życia seksualnego. Dni mijają wolno, drętwo i bez sensu. Nawet gorzej niż w realu. Wiadomość o pojawieniu się Orgi, ziemskiej dziewczyny bohatera staje się początkiem jej poszukiwań i wprowadza szczyptę zamętu do monotonnego życia Chaima. Czy znajdzie dziewczynę i jak potoczy się ich znajomość w nowych okolicznościach – tego dowiecie się z książki. Mnie interesuje ta tematyka opowiadania, który wyłania się po obraniu go z absurdalno-komicznej skórki, mianowicie: czy jest jakakolwiek znacząca różnica między życiem przed i po śmierci? Czy brak różnicy między jednym a drugim życiem jest równoznaczny z tym, że stale żyjemy w piekle? Czy piekłem jest nudna praca, nudne życie, brak miłości, bezsens istnienia? Czy chcielibyśmy przeżyć wieczność w takim samym stylu jak „na ziemi”? Czy samobójstwo faktycznie jest ucieczką?

Ciągle zastanawiam się, jakiej odpowiedzi można udzielić na powyższe pytania. Czy w ogóle jest możliwe, żeby śmierć niczego w życiu nie zmieniała. Książkę polecam tym, którzy mają dystans do rzeczywistości, kochają absurd. I tym, którzy lubią literaturę dwupłaszczyznową: najpierw zdrowo się pośmiać, później głęboko zamyślić.

Jak przebrnąć przez życie nie puszczając do niego oka? W moim mniemaniu jest to niewykonalne. Po przeczytaniu „Kolonii Knellera” jasnym się stało, że Etgar Keret jest tego samego zdania. Absurdalne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością opowiadania (zwłaszcza to najdłuższe, tytułowe), wywołują uśmiech i miłe uczucie, jakie może dać tylko książka – wszystko, co...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    839
  • Chcę przeczytać
    425
  • Posiadam
    225
  • Ulubione
    36
  • 2021
    14
  • Chcę w prezencie
    11
  • 2019
    10
  • 2020
    9
  • 2012
    9
  • Teraz czytam
    8

Cytaty

Więcej
Etgar Keret Kolonie Knellera Zobacz więcej
Etgar Keret Kolonie Knellera Zobacz więcej
Etgar Keret Kolonie Knellera Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także