Zaklinacz koni

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Horse Whisperer
zaklinacz koni
literatura piękna

W spokojny, śnieżny poranek dziewczynka i jej koń dostają się pod koła czterdziestotonowej ciężarówki. Zarówno Grace, jak i Pielgrzym uchodzą z życiem, jednak wypadek ma destrukcyjny wpływ na losy osób z nimi związanych. Matka Grace, Annie, nie zgadza się na uśpienie konia, bo czuje, że wówczas w Grace również coś umrze. Przejeżdża pół Ameryki szukając człowieka, który potrafi oddziaływać na psychikę koni.

Jeszcze przed publikacją książka wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów. Prawa do jej ekranizacji zostały sprzedane Hollywood Pictures i Robertowi Redfordowi za rekordową sumę trzech milionów dolarów, a prawa do tłumaczenia osiemnastu krajom na całym świecie.

Tilia | 2019-07-01
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Wspaniałe opisy przyrody. Czyta się lekko. Wzruszająca.

Nygusia28 | 2019-05-04
Przeczytana: 10 sierpnia 2007

Niestety film moim zdaniem był o wiele lepszy!
Rzadko kiedy mi się zdarza stwierdzić, że film jest lepszy ale tu zdecydowanie był!
W książce rozczarowało mnie zakończenie rozciągnięte w czasie. Miałam wrażenie jakby autor nie miał na nie pomysłu.
Drugi raz już tej książki nie przeczytam a film chętnie obejrzę ponownie.

ItsMe | 2019-04-07

Czytałam tę książkę stosunkowo dawno, ale wciąż mogę o niej co nieco powiedzieć. W śnieżny poranek Grace wraz ze swoją przyjaciółką postanowiły wybrać się w teren. Nikt jednak nie był w stanie przewidzieć tragedii, która zmieni życie bohaterów o 180 stopni. Wpadają pod koła ciężarówki. Dziewczynka oraz jej koń zostają poważnie ranni. Nikt nie chce się podjąć ratowania zwierzęcia, nie dają mu szans na powrót do normalności lecz matka Grace pod żadnym pozorem nie zgadza się na uśpienie Pielgrzyma, wiedząc, że tym sposobem 'zabije' część swojego dziecka. Zdeterminowana, postanawia odszukać odpowiednią osobę, która podejmie się próby pomocy zwierzęciu. Tym sposobem trafia na Toma Bookera - człowieka, który potrafi 'wejść' w psychikę koni. Dalej sięgając po ten tytuł dowiedzie się sami. Ma ona swój własny klimat, który potrafi wprowadzić czytelnika w swój świat, a jest on niepowtarzalny. Czytając, czułam się jakbym tam była i przeżywała każdą najmniejszą chwilę wraz z głównymi...

Book-erka | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

"To jak proszenie kobiety do tańca (...) Jeżeli nie masz zbyt pewności siebie i boisz się, że ci odmówi, i podchodzisz ukradkiem, patrząc na swoje buty, to jasne jak słońce, że ci odmówi. Wtedy możesz oczywiście spróbować złapać ją i zmusić do skakania po podłodze, ale w końcu żadnemu z was nie sprawi to zbytniej przyjemności. (...) Tańczenie i jazda konna to to samo cholerstwo. Chodzi o zaufanie i przyzwolenie. Jedno się trzyma drugiego. Mężczyzna prowadzi ale nie ciągnie jej na siłę, proponuje współpracę, a ona czuje to i idzie z nim."

Opowieść niezwykle chwytająca za serducho, chwilami niemal rozczulająca, sięgająca gdzieś tam hen hen głęboko do naszego wnętrza, do najczulszych zakamarków duszy. To nie żaden tani romans, to też nie lekka opowiastka, z kategorii tych, których sielankowość przyprawia o mdłości. Problemów tu wiele, wiele zawiłości utkwionych w relacjach międzyludzkich. Wiele tu cierpienia, bólu skrytego głęboko, niewidocznego dla oczu.

Dla mnie Evans w pierwszej...

jousna | 2019-03-29
Przeczytana: 29 marca 2019

Piękna książka, pełna emocji.
Nastoletnia Grace podczas konnej przejażdżki ulega poważnemu wypadkowi. Zostaje kaleką, konieczna jest amputacja nogi. Bardzo okaleczony zostaje również jej koń Pielgrzym. W wypadku ginie najlepsza koleżanka Grace.
Książka porusza trudny temat podnoszenia się z przeżytej traumy, zarówno dziewczynki jak i jej czworonożnego przyjaciela. W powrocie do normalnego życia pomaga im zaklinacz koni – Tom.
W książce autor podnosi również problematykę napiętych relacji matki z córką, problemy małżeńskie rodziców Grace, trudności z zaakceptowaniem niepełnosprawności jedynego dziecka.
Książka dobra, nie tkliwa, nie płaczliwa. Wyważona. Nie za dużo tu wewnętrznych przemyśleń, rozpaczy. Mimo wielu tragedii pozytywna.

Dariusz Latawiec | 2019-02-08
Przeczytana: luty 2019

Bardzo kobieca powiesc, ale warta polecenia.

MiłośniczkaRomansów | 2018-10-21

Zaklinacza koni przeczytałam dawno temu, ale wspominam go ze łzą w oku do dziś. To jedna z książek, o których się nie zapomina. Opowiada o tym, co w życiu najważniejsze. O porzuceniu nadziei, cierpieniu, niewyobrażalnym bólu, a zarazem o walce, by zaznać odrobiny stabilizacji oraz szczęścia. Opowiada o miłości w bardzo szeroko rozumianym kontekście. Miłości do drugiego człowieka, zwierzęcia, które jest pod naszą opieką oraz do siebie samego. Nie zawodzi do ostatniego zdania i jestem pewna, że nie tylko ja tak dobrze ją pamiętam :)

Patrycja | 2018-08-10
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Fajna historia, choć moim zdaniem brakowało w niektórych opisach większych emocji jak złość czy troska czy miłość ale może to tylko moje małe fanaberie, lubię czasem popłakać czy się pośmiać czy pozłościć przy książce którą czytam. Całokształt bardzo ok.

dzikiebialko | 2018-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 23 lipca 2018

Nieustannie denerwują mnie wątki romansowe w obiecujących książkach. Mało koni.

Anita Miszczyk | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Książka startuje z wysokiego C i kończy... na wysokim C. Jest to piękna historia i podobała mi się każda strona, każdy wątek, jakkolwiek skręcony i złamany był. Polecam gorąco, tylko proszę mieć zapas chusteczek obok.