Opowieści galicyjskie

Wydawnictwo: Czarne
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Nowe wydanie jednej z najbardziej znanych książek Andrzeja Stasiuka. Balladowa opowieść o Galicji, jej mieszkańcach i duchach. Na podstawie Opowieści... powstał film fabularny w reżyserii Dariusza Jabłońskiego

Opinie czytelników (2084)
romeo | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

"Wydziedziczeni żyją w teraźniejszości. Jeśli posiadają jakąś przeszłość, to jest ona wspomnieniem, czymś równie nieokreślonym jak przyszłość".

Ten cytat to najlepsze streszczenie. Jeżeli chcecie poczytać Siekierezadę lat 90 sięgnijcie po tę książkę. Zobaczycie co się stało z tamtym światem gdy padły PGR-y.

15 pięknych i prostych, krótkich opowiadań. Wydają się takie oczywiste, a jednak w tej prostocie ze zdumiewającą metafizyczną podszewką ożywają podstawowe pytania jakie stawia nam życie. Może właśnie ci maluczcy są najbliżsi odpowiedzi.

beata | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Ostatnio brak mi czytelniczego szczęścia. Większość książek, które czytam, mój umysł ocenia dobrze, jako wartościowe, zasługujące na uwagę, natomiast emocje, poza nielicznymi błyskami, pozostają uśpione… Książkę ustawiam na półce „dobre” i z nadzieją, że tym razem się uda, sięgam po następną. Moja półka „dobre”, to coś takiego, jak czwarte miejsce w sporcie.

Podobnie było z „Opowieściami galicyjskimi”.

„Opowieści galicyjskie” to zbiór opowiadań, które łączy czas (lata dziewięćdziesiąte XX w.), miejsce (popegeerowska wieś w Beskidzie Niskim) i bohaterowie (powykrzywiani przez życie mieszkańcy owej wsi, duch nie znajdujący po śmierci spokoju), którzy przewijają się przez wiele opowiadań, raz w roli głównej, drugi raz w drugoplanowej, a kiedy indziej, jako statyści. Opowieści o smutnej, przygnębiającej rzeczywistości kreślone przy użyciu niezwykle pobudzających moją wyobraźnię środków stylistycznych przesiąkniętych stasiukową wrażliwością. W konwencji natomiast przywodziły na myśl...

książek: 2026
jamczyk | 2016-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2016

Proste historie, prostych ludzi. Pegeerowskie, prowincjonalne realia z metafizycznymi elementami, ubrane w bardzo ładne słowa.

Paweł | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017
Przeczytana: 30 marca 2017

Andrzej Stasiuk jest mistrzem krótkich form, gdyż nawet najbardziej banalne lub zwykłe historie potrafi opisać bardzo wymagającym i konkretnym językiem. Fenomen ten jest uzasadniony i czytelnikom bardzo znany, bo dzieła autora są bardzo poczytne i omawiane na zajęciach polskiej literatury najnowszej. Mnie osobiście nie spodobały się zawarte w tych opowieściach historie, ale język jak najbardziej. Nie będę spojlerować i streszczać poszczególnych opowieści. Warto zasięgnąć bezpośrednio do tego utworu, aby o rzeczach banalnych przeczytać bardzo literackim i konkretnym językiem, który jakoś wchłonie nas w te historie.

malineczka74 | 2010-12-28
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Opowieści galicyjskie " to zbiór 15 opowiadań o mieszkańcach beskidzkiej popegeerowskiej wsi.Ich bohaterowie boleśnie odczuli zmiany ustrojowe - zamknięto ich głowne miejsca pracy ,bieda jest jeszcze bardziej odczuwalna ,a codzienność niesamowicie szara i beznadziejna.Jedyne miejsce rozrywki dla mężczyzn to knajpa ,dla kobiet kościół.Młodzi uciekają w świat ,a starzy przywyczajeni do rodzinnych stron żyją zobojętniali na wszystko wiodąc jałowe i skromne życie.Tani alkohol daje chwile ucieczki od szarej rzeczywistości i zjada posiadane skromne środki finansowe.Nieliczym sie udaje zmienić zawód i przystosować się do nowego - Władek udanie zakłada kiosk, a Jarek zamienia Galicję na Szwecję .
Prowincja pokazana przez Stasiuka jest jednak bardzo uroczna - jej piękna i niezniszczona przyroda , brak betonu ,małe wioski ,zabytkowe stare chaty i podniszczone cerkwie - to już niezwykle egozotyczne klimaty jak na tereny Unii Europejskiej.
Takie zaścienkowe knajpy jak opisana , ich klimat i...

Artur Kiela | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Zupełnie nie wiem, co o tym myśleć. Stasiuk w krótkich zdaniach tworzy czasem bezbłędne struktury, doskonale obrazuje, by za chwile zepsuć wszystko jednym zdaniem za dużo. A to delikatna materia i wystarczy odrobinę przesłodzić i z tytułowej Galicji (mało tu ducha Galicji tak po prawdzie, to mogłaby być każda polska wieś) robi się rozmydlony, nieco mitologiczny twór. Ale mitologiczny w złym, kanciastym znaczeniu tego słowa. Więc balansuje Stasiuk niepewnie pomiędzy naprawdę pięknymi frazami i doskonałymi scenami, a lekką tandetą dla dziewczyn w wieku licealnym, i tych starszych, ale bez chłopaka.
Tak czy inaczej, przymykając oko można wynieść kolosalnie dużo.

rokita49 Boruta | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Równolegle czytałem "Długi film o miłości" JHB i "Swoją drogą" Tomasza Michniewicza.Są to książki o ludziach żyjących "na maksa".U Stasiuka jest o ludziach poddających się losowi,pozornie przegranych.To zderzenie odmiennych postaw zmusza do głębokiego przemyślenia własnego życia i lepszego zrozumienia motywacji kierujących ludźmi.Mieszkam na terenach byłej Galicji już ponad czterdzieści lat.Chyba tej galicyjskości nie ma dużo u Stasiuka.Jest za to piękna przyroda i głęboka zaduma nad przemijaniem ludzi i rzeczy..."Wydziedziczeni żyją w teraźniejszości.Jeżeli posiadają jakąś przeszłość,to jest ona wspomnieniem,czymś równie nieokreślonym jak przyszłość".

Dariusz Karbowiak | 2011-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 października 2011

Chyba właśnie po tej książce, mogę powiedzieć że Stasiuk to wspaniały wielki pisarz. Kiedyś słyszałem taka opinię o dziełach sztuki: Czasem jak zwiedzamy galerię to wydaje nam sie że mijane dzieło jest prostym, i łatwym do wykonania, nawet przez nas widzów. Jednak to właśnie artysta potrafił uchwycić sens dzieła i dostrzec piękno w mijanej codzienności. Tak właśnie w Opowiadaniach galicyjskich zachowuje się Stasiuk. Niby zwykli ludzie, ktoś przykręca kluczem dziewiątka śruby do starego traktora, ktoś nalewa piwo do kufli, inny robi biznes na kasetach wideo. Codzienność, jednak ubrana w język Stasiuka i zatrzymana w słownej fotografii tworzy genialne opowieści. Wspaniała książka. polecam

Grażyna | 2013-03-10
Przeczytana: 02 marca 2013

Bardzo dobra książka, coraz bardziej podoba mi się twórczośc autora.

Radosław Gabinek | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Andrzej Stasiuk again :) Tym razem moim łupem padł zbiór opowiadań o małej miejscowości w Beskidzie Niskim, której mieszkańcy zmagają się z upiorami przeszłości w trakcie przemian ustrojowych. Cień PRL-u, a nawet czasów jeszcze bardziej odległych ciąży na ludziach, którzy tu mieszkają i uniemożliwia im powstanie na nogi z marazmu, apatii i zawieszenia. Przyznam, że do tej pory nie trafiłem jeszcze na książkę Andrzeja Stasiuka, która by mi się nie spodobała, aczkolwiek "Opowieści galicyjskie" mimo, że są uznawane za jedną z najważniejszych jego dzieł, a nawet dorobiły się adaptacji filmowej, nie chwyciły mnie za gardło tak mocno jak dotychczasowe pozycje które wyszły z pod jego ręki.

Atmosfera opowiadań, które znajdziemy w niniejszej książce jest mocno dołująca, co nie dziwi wcale zważywszy na twórczość Stasiuka, która wcale przecież nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych, a ponadto trudno oczekiwać motywacyjnej, optymistycznej literatury w historii toczącej się w cieniu...

zobacz kolejne z 2074