Między Bagatelą a Zgodą

Wydawnictwo: NeoMedia
albumy
LubimyCzytać

lbum o nieco przewrotnym tytule, z zamierzoną grą słów: między Bagatelą a Zgodą, zawiera fotografie Andrzeja Zborskiego wybrane z około 2 tysięcy negatywów, w większości z lat 1950-1964. Publikacja opowiada o historii i pięknie warszawskich kamienic, o tych które wkrótce po rekonesansie fotografa zostały brutalnie wymazane z ,mapy miasta, mimo że będąc w dobrym stanie przetrwały wojnę, i o...

Publikacja opowiada o historii i pięknie warszawskich kamienic, o tych które wkrótce po rekonesansie fotografa zostały brutalnie wymazane z ,mapy miasta, mimo że będąc w dobrym stanie przetrwały wojnę, i o tych które szczęśliwym trafem zachowały się w krajobrazie miejskim, choć w wyniku "modernizacji" zostały często pozbawione ozdobnych elewacji, tak charakterystycznych dla europejskiego i warszawskiego wielkomiejskiego budownictwa mieszkaniowego przełomu XIX i XX wieku.
Komentarz znanego varsavianisty Tomasza Markiewicza pozwala poznać nie tylko przeszłość, ale również późniejsze losy budynków, które fotografował ponad 50 lat temu Andrzej Zborski.
Autor prezentowanych fotografii pragnął utrwalić ginące piękno architektury warszawskich kamienic.
Zamierzał stworzyć raczej dokumentację niż dzieło sztuki fotograficznej.
"Perełką" wydobytą z archiwum warszawskiego fotografa są bezsprzecznie unikatowe zdjęcia pałacu Kronenberga przy pl. Małachowskiego, wykonane tuż przed jego bezsensownym wyburzeniem, co miało miejsce w 1962 roku.
Sięgając po album zobaczymy więc Warszawę kamienic, bram, podwórzy - studni, klatek schodowych i mieszkań, które dziś albo nie istnieją, albo bezpowrotnie utraciły dawny wystrój.
Fotografowie oddają dawny klimat i oblicze Warszawy przełomu lat 50. i 60. XX wieku, skłaniają do zadumy nad gasnącym pięknem miasta.
Zapraszamy zatem na nostalgiczny spacer po ulicach tamtej Warszawy w ślad za obiektywem Andrzeja Zborskiego.

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/