Kroniki tygodniowe t. 2, 1932-1935

Wydawnictwo: LTW
83-88736-08-6

Kroniki są dokumentem obywatelskiej służby pisarza, który swą publicystykę traktuje jako diagnozowanie potrzeb, zagrożeń, ale i radości współmieszkańców swej ojczyzny i świata.

Na pierwszy rzut oka nic nie wskazywało na to, że książka licząca niecałe 400 stron zajmie mi więcej niż tydzień. A jednak! I nie była to wcale kwestia nieprzystępnego języka, bo Słonimski nie lada jakim piórem był obdarzony: jest tu zatem celność spostrzeżeń, inteligentny złośliwy dowcip i błyskotliwość w tropieniu absurdów życia kulturalnego i politycznego Dwudziestolecia, nie tylko w polskim środowisku. Warsztatowo nie wiem, czy dla publicystów można wskazać lepszy wzór do naśladowania. W czym zatem leżała trudność tej lektury?
Po odkurzeniu sobie przydatnej w czasie lektury wiedzy historycznej o ugrupowaniach partyjnych i realiach politycznych Polski tamtego okresu, przyszło mi zmierzyć się z problemem znacznie trudniejszym: z wymagającą, na wskroś etyczną tematyką "Kronik". Słonimski porusza problemy bolesne i, niestety, wciąż aktualne: rasizm, ksenofobię, nietolerancję, zakłamanie. Brzmi odstraszająco? Wdziękowi, lekkiemu pióru i bezpretensjonalności autora czynią lekturę...

neumann | 2016-09-16
PawełSobczak | 2016-04-20