Karta. Kwartalnik historyczny nr 88

Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta
czasopisma
Dawidja78

TEMAT NUMERU: MILENIUM 1966 Rok obchodów tysiąclecia Polski oraz poprzedzająca go Wielka Nowenna (1957–66) ujawniają głęboką polaryzację społeczeństwa. Kościół katolicki akcentuje wymiar religijny rocznicy, na co ówczesna władza odpowiada własnym programem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wydarzenia sprzed 50 lat zostały opowiedziane m.in. głosami kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz...

TEMAT NUMERU: MILENIUM 1966
Rok obchodów tysiąclecia Polski oraz poprzedzająca go Wielka Nowenna (1957–66) ujawniają głęboką polaryzację społeczeństwa. Kościół katolicki akcentuje wymiar religijny rocznicy, na co ówczesna władza odpowiada własnym programem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wydarzenia sprzed 50 lat zostały opowiedziane m.in. głosami kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz intelektualistów. Tekstom towarzyszą zdjęcia uroczystości kościelnych i świeckich oraz komentarz prof. Andrzeja Friszke.

Duch Nipponu
Jerzy Bandrowski, polski pisarz i dziennikarz, opisuje Japonię w 1918 roku; reportażowi towarzyszą kolorowe fotografie z końca XIX wieku.

Czarna owca
Hans-Jürgen Massaquoi, czarnoskóry niemiecki chłopiec, mierzy się z rasistowską codziennością w swojej ojczyźnie pod rządami Hitlera.

Świat potrwa tylko do jutra
Tomaszowski Żyd ­– Izrael Aljuche „Lutek” Orenbach – młody aktor amator i rysownik przeciwstawia tragicznej rzeczywistości getta miłość do sztuki i ukochanej dziewczyny, do której pisze listy.

Niepamięć
Lucyna i Dariusz Kowalscy przywołują pogrom w Kielcach w 1946 roku w kontekście trudnej pamięci w rodzinie naznaczonej tymi wydarzeniami.

Prywatna konspira
Małgorzata Niezabitowska podejmuje zadanie opisu polskiej rzeczywistości w stanie wojennym, ilustrując go robionymi z ukrycia, wspólnie z Tomaszem Tomaszewskim, zdjęciami.

„Memoriał” a bezprawie
Jan Raczynski z Moskiewskiego „Memoriału” podsumowuje kolejne przypadki łamania praw obywatelskich i manipulowania historią w putinowskiej Rosji.

Wyspa Nargin
Eldar Zejnałow przedstawia historię wyspy w Azerbejdżanie, gdzie przebywały ofiary systemu sowieckiego, oraz nieudane próby ich upamiętnienia.

źródło opisu: www.karta.org.pl

• Przesyłka
  • Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303
  • Prezent
  • Lem. Życie nie z tej ziemi
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
  • Indeks szczęścia Juniper Lemon
  • Ludzie na drzewach
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Grzesznik

0 (0 ocen i opinii)
Prezent
Louise Jensen

7,29 (7 ocen i opinii)
Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński

7,08 (13 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8 (0 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

8 (7 ocen i opinii)
Indeks szczęścia Juniper Lemon
Julie Israel

7,76 (62 ocen i opinii)
Ludzie na drzewach
Hanya Yanagihara

7,13 (8 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

7,67 (3 ocen i opinii)