Dwie miłości

Cykl: Imię twoje (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.

Inne wydania

Wbrew zdrowemu rozsądkowi i radom przyjaciół Elizabeth Connery samotnie wyrusza w niebezpieczną podróż do Doniecka, wciąż mając nadzieję na odnalezienie męża, który zaginął w czasie wyprawy naukowej na Ukrainę. Kiedy przez kilka dni nie daje znaku życia, jej przyjaciel Andrew Sanicki rozpoczyna prywatne śledztwo. Próbując ustalić miejsce jej ostatniego pobytu, natrafia tylko na obojętność władz i arogancję urzędników. Niepokojące wieści o losach Elizabeth docierają za ocean do jej matki, która przybywa na Ukrainę, by wyjaśnić tajemnicze zniknięcie córki. Nie spodziewa się, że w tym obcym i nieznanym kraju będzie musiała się zmierzyć z osobistą tragedią i poradzić sobie z niespodziewanym uczuciem do pewnego lekarza. Równie zaskakujące będą dla niej wieści o Jeffie Connerym, dzięki którym zagadka jego zniknięcia przed kilkoma laty wreszcie zostanie rozwiązana...

To ostatni tom cyklu powieściowego, na który składają się także "Imię twoje" i "Podróż do Lwowa", to poruszający portret ludzi zmuszanych przez los do ciągłej walki o siebie, swoich najbliższych i swój kraj, uwikłanych w konflikty polityczne na Ukrainie oraz zmagających się z osobistymi dramatami i wspomnieniami z tragicznej przeszłości. Jednak przede wszystkim to opowieść o wielkiej sile i sprawczej mocy miłości możliwej dzięki niezachwianej wierze w drugiego człowieka.

źródło opisu: [W.A.B., 2006]

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

No i znowu Nurowska. To już moja piąta recenzja, a przecież recenzuję tylko książki czytane aktualnie. I masz, babo placek! Co za siurpryza ! Profesjonalna, utalentowana, starsza nawet ode mnie, Nurowska walnęła tanie romansidło w stylu Rodziewiczównej czy Montgomery z rudą Anią.
Proszę Państwa, ja wytwory wymienionych pań obdarzam nawet 10 gwiazdkami, lecz tylko i wyłącznie, ze względu na wspomnienia, na sentyment do moich dziecięcych lat. Na tym samym uczuciu daję pozytywne oceny dr Dolittle mimo, że nie lubił kotów.
Nie czytałem dwóch pierwszych tomów tego cyklu powieściowego, może wtedy bym przełknął trzeci. Pozostaje mnie więc snuć życzliwe przypuszczenia, że autorkę one znużyły bądź też brakło czasu, ze względu na prowadzony pensjonat.
Dodatkowo pogrążył ją CZAS. Nurowska odważnie definiuje swoje sympatie polityczne dla Juszczenki, choć używa ...

Piotr | 2016-04-19

"Dwie miłości" - 3 część trylogii ukraińskiej.

Powiem szczerze, że 3 część trylogii ukraińskiej jest najbardziej przewidująca. Po zaskakującym początku ze strony na stronę staje się coraz bardziej trywialna.
Nie wiem, czy to brak pomysłu na zakończenie całości historii czy może coś innego.
Nie miej wszystkie 3 części tworzą całość.
Ciekawym wątkiem jest tu historia przemian na Ukrainie i pomarańczowa rewolucja.

Polecam bo warto przeczytać.

Monika | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

O trzeciej części trylogii ukraińskiej mogę zdecydowanie powiedzieć, że jest zaskakująca, i to już na samym początku. O ile dwie poprzednie były troszkę przewidywalne w moim odczuciu, tak ostatnia totalnie mnie zaskoczyła. Akcja też stała się jakby bardziej dynamiczna w porównaniu do dwóch pierwszych części. Ja jednak chciałabym odnieść się do całości, gdyż uważam, że nie sposób ocenić inaczej niż w całości ukraińską trylogię. Dwie pierwsze części były moim zdaniem bardzo dobre, ale całość oceniam jako rewelacyjną literaturę, a z twórczością pani Nurowskiej mam zamiar zapoznać się lepiej. Wystarczyły trzy dni na przeczytanie wszystkich trzech części.

MartaKu | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Bardzo rzadko się to zdarza – 3 część cyklu jest najlepsza, zaskakująca, nieprzewidywalna. Po pierwszych 5 stronach nie mogłam odłożyć książki na później. Nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, takiego zakończenia historii. Po opiniach widzę że nie tylko mnie autorka zaskoczyła. Pierwsze części były trochę nużące, bohaterowie mnie irytowali, a tą część pochłonęłam w milczeniu i w ciekawości.

edit3008 | 2012-02-03
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Początek tej 3 części był dla mnie dużym zaskoczeniem, ale tak jak poprzednie części "pochłonęłam" ją w jeden wieczór. Doskonale się czyta.

Koronczarka | 2012-09-22
Przeczytana: 22 września 2012

Cały cykl lwowski Marii Nurowskiej ("Imię twoje", "Powrót do Lwowa", "Dwie miłości")to historia lwowsko-nowojorska, bo jej bohaterowie związani są z tymi miejscami. Tłem są wydarzenia pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, a wśród bohaterów odnajdujemy Julię Tymoszenko i Wiktora Juszczenko. Nie przekonuje mnie główna bohaterka Elisabeth Connery - kompletnie nierozsądna amerykanka poszukująca swego męża, którego kocha i nie kocha. Szuka chaotycznie, kierując się przede wszystkim intuicją a nie racjonalnymi przesłankami. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego wszyscy tę narwaną babę uważają za wyjątkową kobietę. Ale książka ma swój urok - z sentymentem opisanego Lwowa, bezdroży ukraińskich, dobrze wyczuwalnego współczucia dla nieszczęśliwego miasta i jego mieszkańców. Dla tych, którzy zostali kiedyś zauroczeni powabem tych miejsc, powabem, którego nie zdołała zniszczyć komunistyczna bylejakość, książka jest wspaniałym przypomnieniem tego powabu. I pewnie dlatego dosyć dobrze mi się ją...

keys | 2012-08-03

Do przeczytania jednym tchem, tak jak poprzednie części...

gwiazdka | 2013-02-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 lutego 2013

Ta część wydaje mi się lepsza od drugiej, ale cała historia jest dla mnie mało prawdopodobna. Książka, jak na Nurowską, raczej słaba.

Ania | 2015-01-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Ufff....ile niespodzianek mieści w sobie ta historia! Jaka szkoda...cisnęło mi się wielokrotnie na usta.W wielu przypadkach wszystko zakończyło się niestety nieszczęśliwie.Ale takie jest życie.
Pani Nurowska napisała genialną książkę i nie zdziwiłabym się gdyby oprócz autentycznych politycznych wydarzeń losy głównych bohaterów także były prawdziwe.Jak dla mnie książka jest niezwykle autentyczna, dramatyczne zdarzenia,przedstawione sylwetki tych postaci tak niesamowicie realne,że żal się z nimi żegnać.
Z wielką ochotą sięgnęłabym po dalsze losy Andrew i jego małej córeczki, mamy Elizabeth , Aleka ...i jego taty oraz opiekunki Alonki.
Myślę o nich po odłożeniu książek na półkę....to istne szaleństwo,nigdy nie zdarzyło mi się coś takiego.Rozgryzam także tytuł " co autorka miała na myśli? " Kogo "dwie miłości" ? Chyba wszystkich....każdy z nich kocha podwójnie.Dziękuję autorce za to wybitne dzieło i wspaniałe emocje towarzyszące czytaniu " Dwóch miłości" oraz 2.pierwszych...

Agnieszka | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Dwie miłości” to trzeci tom cyklu powieściowego Marii Nurowskiej. Historia dalszych losów Elizabeth Connery, Andrew Sanickiego ich córki Oksany i syna Aleka. Osobiście nie spodziewałam się takiego obrotu wydarzeń. Przypuszczałam, że Elizabeth odnajdzie swojego zaginionego męża Jeffa, a tymczasem ginie w wypadku podczas gdy jechała go odnaleźć. Andrew zaczyna poszukiwania ukochanej, gdy ją znajduje zdaje sobie sprawę, że ma przed sobą ważne zadanie: ojcostwo i musi mieć siły by temu podołać. Poznajemy bliżej matkę Elizabeth – Julię, która decyduje o pochowaniu córki na Ukrainie. Jest także opisane jak znajduje miłość u boku przyjaciela Sanickiego - Borysa. Do Andrewa dochodzi wiadomość, że mąż Elizabeth żyje. Jedzie po niego do Prypeci gdzie był więziony. Gdy ten dochodzi do siebie po 4 latach w zamknięciu, pragnie zabrać ciało Elizabeth do Stanów. Przeciwni temu są Andrew i Julia. Sprowadzają syna Jeffa – Aleka, wierząc że on zmieni jego plany.
Książka w dalszym ciągu zarysowuje...