Władysław Teodor Benda. Życie i twórczość polsko-amerykańskiego ilustratora i twórcy masek

Wydawnictwo: TAiWPN Universitas Kraków

Władysław Teodor Benda (1873–1948) był ilustratorem, twórcą masek teatralnych, malarzem, projektantem, pisarzem, aktorem i społecznikiem. Stał się jednym z ważniejszych członków nowojorskiej bohemy. Przyjaźnił się ze światowej sławy rysownikami i znanymi wydawcami, przedstawicielami amerykańskiej Polonii oraz gwiazdami broadwayowskich rewii. Jego nazwisko – jako jedynego Polaka – zaliczane jest do kręgu najsłynniejszych twórców „Złotej Ery Ilustracji Amerykańskiej”. Zatrudniany był przez największych magnatów rynku prasowego, w tym przez samego Williama Randolpha Hearsta. Jego rysunki ukazywały się na łamach czołowych czasopism, takich jak: „Cosmopolitan”, „Hearst’s International”, „McClure’s”, „Scribner’s”. Ilustrował dzieła m.in. Willi Cather, Jacka Londona, Saksa Rohmera. Z sukcesem tworzył maski, które zyskały uznanie w teatrach na całym świecie. Do dzisiaj teatrolodzy bazują na jego teoriach dotyczących pantomimy i tańca. Autorka monografii żywo i interesująco ukazuje biografię wybitnego polsko-amerykańskiego artysty, przedstawia kulisy pracy ilustratorskiej, a także podejmuje próbę interpretacji jego twórczości na tle kultury oraz sztuki Stanów Zjednoczonych i Polski.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl