Poezje zebrane wrzesień 1939 maj 1945

Wydawnictwo: LTW

Po ukazaniu się tomu Hemara Dwie Ziemie święte (1942) pisał Kazimierz Wierzyński: ?Utalentowany komediopisarz, krotochwil-ny satyryk i pełen sentymentu piosenkarz zmienił ton i stanął na wezwanie tragicznego czasu. [...] Z pięknej książki jego bije patriotyzm, żarliwa polskość, szczera i rzetelna od instynktów do ideowych sformułowań. [...] jest to pamiętnik uchodźcy i śpiewnik żołnierza, pamflet współczesny i elegia o zmarłym wodzu, i jest w niej także coś z modlitewnika. Wszystko w książce tej żyje, jest ciepłe chciałoby się rzec ogrzane porywczym, lwowskim sercem. Hemar, dziecko miasta, które leży pod Wysokim Zamkiem i jeszcze wyżej, w niezdobytych górach polskiej miłości, okazał się także semper fidelis .

Dama | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Polskie