Romans z kokainą. Роман с кокаином

Wydawnictwo: 44.pl
Роман с кокаином
Róża_Bzowa

„Romans z kokainą. Роман с кокаином” to entuzjastycznie przyjęta przez krytykę opowieść o nałogu, o ludzkim losie, o upadku człowieka. Akcja powieści rozgrywa się w Rosji, na początku XX w. Jej bohaterem i narratorem jest młody Rosjanin, Wadim Maslennikow, który popada w uzależnienie od kokainy. Autorem „Romansu z kokainą” jest prawdopodobnie Mark Lewi (ok. 1900-1973). Część krytyków...

Autorem „Romansu z kokainą” jest prawdopodobnie Mark Lewi (ok. 1900-1973). Część krytyków sądzi, że powieść wyszła spod pióra samego Vladimira Nabokova. Kto naprawdę ukrył się pod pseudonimem M. Agiejew? Do dziś nie wiadomo.

Książka została wydana w wersji dwujęzycznej — zawiera pełny rosyjski tekst powieści wraz z polskim tłumaczeniem.

Fragment powieści:

„Nie wiem, czy to skutek działania wody, papierosa czy kolejnej dawki kończącej się już kokainy, ale w każdym razie czuję, że moje ciało, lękliwe, zlodowaciałe i chwiejnie poruszające się, starające się niczego nie przewrócić i nie zrzucić, że moje zziębłe nogi, macające drogę jakby podłoga była z lodu, że cały mój dziwny, chorobliwy stan, że wszystko to jest tylko żałosnym naczyniem, do którego wlano cicho szalejącą radość.

От воды ли, от папиросы, или от новых понюшек уже кончающе­гося кокаина, но я чувствую, что мое боязливое, оледенелое и рас­шатанно двигающееся, как бы чего не опрокинуть и не повалить, тело, – что иззябшие ноги, нащупывающие пол словно по льду, – что все мое странное, похожее на болезнь, состояние, – что все это тоже жалкая оболочка, в которую влито тихо буйствующее ликование.”

źródło opisu: https://44.pl/component/virtuemart/?page=shop.brow...(?)

źródło okładki: https://44.pl/component/virtuemart/?page=shop.brow...»

Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Przykład tego, jak można lekko pisać o sprawach najcięższych. Inaczej mówiąc treść z piekła rodem w anielskiej stylizacji. I jeszcze mistrzowskie tłumaczenie. To lubię!!!

leonid | 2015-12-28

Rosjanie potrafią pokazać zło ,cierpienie, bezsens życia jak nikt inny. Pewnie dlatego,że doznają tego na co dzień. I to zbyt często. Nie mogłem doczytać do końca. Za bardzo bolało.
ps. Każda, a przynajmniej wiele rosyjskich książek jest zawieszonych w próżni czasowej.Nie ważne kiedy została napisana, zawsze mówi o Rosjanach. To jednak inny (nie gorszy) naród.

Rockmargot | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane 2013
Przeczytana: 18 lutego 2013

Irytująca. Oburzająca. Skandalizująca. Przyciągająca i odpychająca. Dziwna. Niespójna. Jednym słowem: znakomita.

misia | 2016-07-05
Na półkach: Posiadam

fajna ale dopiero w polowie sie polapalam ze juz ja wczesniej czytalam, wiec moze nie taka fajna

Biały | 2014-03-24
Przeczytana: 2012 rok

Rosjanie potrafią pokazać zło ,cierpienie jak nikt inny. Pewnie dlatego,że doznają tego na co dzień. I to zbyt często. Nie mogłem doczytać do końca. Za bardzo bolało.

Jan Smolarek | 2013-10-09
Przeczytana: 2012 rok

Jest w literaturze rosyjskiej coś takiego, że czasami nie można jej przeczytać. Zło (opisane beznamiętnie) jest tak wielkiego kalibru, że wgniata w fotel. Niby literatura ma mówić o ważnych sprawach, ale jak książka nie daje nadziei to ja muszę ją odrzucić - dla swojego dobra. Czy książka jest dobra? Z pewnością tak,ja jednak nie miałem siły jej dokończyć

pawelr | 2012-02-16

Smutna, krótka książeczka pełna wspaniałych cytatów i trafnych przemyśleń. List od Soni jest wręcz niesmowity. Aż nie mogę się nadziwić, że ktoś napisał to wszystko prawie sto lat temu.

Róża_Bzowa | 2010-10-06

Świetna rzecz.

Wot, golovolomka (головоломка) :-)

pixie | 2013-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Książka bardzo wciągająca, choć spodziewałam się czegoś innego po opisie.

KissWillKillYou | 2015-01-18
Na półkach: 2015