Jedz dla dwojga, nie za dwoje

Okładka książki Jedz dla dwojga, nie za dwoje Anna Rogulska
Okładka książki Jedz dla dwojga, nie za dwoje
Anna Rogulska Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2016-01-01
2016-01-01
9788320051346

Anna Rogulska stworzyła praktyczny poradnik żywieniowy dla kobiet planujących ciążę oraz w czasie jej trwania. Okazuje się, że zawarta tu wiedza jest na wagę złota dla każdej kobiety, która chce zadbać o swoje zdrowie, o właściwy przebieg ciąży oraz, przede wszystkim, zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój.

Recenzja: http://mamao.pl/planujesz-ciaze-zajrzyj-do-poradnika/

Recenzja: http://mamao.pl/planujesz-ciaze-zajrzyj-do-poradnika/

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie używał popularnego dziś hasła, że nie je się za dwoje a dla dwojga. Dziś nikt nie ma już wątpliwości, że objadanie się w ciąży nie jest korzystne dla maleństwa, a tylko niesie za sobą przykre konsekwencje i dla mamy i dla dziecka.

Książka jest o tyle ważną pozycją, że jest dedykowana nie tylko kobietą w ciąży, ale i tym, które kiedyś pragną mieć dzieci. Bowiem to jak będziesz się odżywiać przed ciążą również będzie miało wpływ na samopoczucie i kondycję potomstwa.

Zacznę od strony technicznej książki, choć jeszcze nigdy chyba nie zaczynałam od tej strony. Poradnik posiada okładkę ze skrzydełkami a tam ekstra informacje. Po pierwsze na skrzydełku przepis na żurawinowe muffinki, na drugim skrzydełku wypunktowane rady, by zawsze można się było do nich odnieść. A wewnątrz okładki wyrysowana jest piramida zdrowego żywienia już po zmianach z 2016 roku.

Pierwszy rozdział dotyczy diety podczas planowanej ciąży i wcale nie ma tu mowy o kilku miesiącach przed zajściem w ciążę, a długim okresie znacznie poprzedzającym starania. Najlepiej gdy prawidłowa dieta nie jest krótsza niż 4-5 miesięcy przed planowaniem.Kluczowe jest tu wyeliminowanie niewłaściwych zachowań jak palenie papierosów czy nadwaga. Zaleca się natomiast suplementację witaminami i ruch. Należy również przestrzegać 5 posiłków dziennie bez podjadania o urozmaiconym poziomie białka, węglowodanów i tłuszczy. W tym rozdziale poznacie 16 złotych zasad jakich należy przestrzegać.

Kolejny rozdział dotyczy już okresu ciąży. Z pomocą prawidłowego przybrania na masie przychodzą tabele odpowiednie dla waszego BMI, dzieki nim dowiesz się czy Twoja waga podczas ciąży jest odpowiednia. Autorka podkreśla jednak, że odchudzanie w ciąży jest wykluczone, bo choć mało kto o tym wie, z tkanki tłuszczowej której się pozbywa kobieta (mężczyzna też, ale nie o tym),nie wydalają się toksyny, ich stężenie może być groźne dla dziecka. W tym rozdziale znajdują się także rady dla przyszłych mam bliźniąt. W tym rozdziale dowiesz się również o ile zwiększyć kalorię (np. w I semestrze tylko o 150 kcal, czyli opakowanie serka homogenizowanego) i jakie witaminy oraz minerały są Ci potrzebne - a to wszystko umiejscowione w czytelnej tabeli.

W książce znajdziecie również propozycje poszczególnych posiłków. Uzyskacie rady jaką wędlinę kupić i jakich składników unikać. Jeśli chcesz jeść zdrowo to warto mięso upiec samemu i tu w książce znajdziesz masę przepisów na takie pyszności.

Znajdziecie tu odpowiedzi na pytanie co jeść i w jakich ilościach, co można pić i ile. Autorka rozwieje także wątpliwości co do picia kawy.

Na początku powiedziałam o ruchu. W książce opisano jaką aktywność można podjąć w ciąży (spacery, pływanie, fitness) a z jakiej zrezygnować (jazda konna, jazda na nartach i inne urazowe)

Odrębny rozdział poświecony jest zakazom. Czego nie można mniej więcej każdy wie. A co dla mnie było niespodzianką?

Nie uraczę się wtedy oscypkiem (w ogóle odpuszczę sobie ukochane góry, bo ani narty ani oscypki, to już nie wiem po co żyć),ani cammembertem, bo prowadzą do listeriozy. Nie zjem też musaki, bo nie można jeść bakłażana (który ponoć powoduje wzdęcia, choć ja nigdy nie zauważyłam tego u siebie). Niestety też nie napiję się mocnej, czarnej herbaty.

Za to rekompensatą w tym rozdziale jest kolejna dawka przepisów na pyszne i zdrowe dania.

Ostatni już rozdział pomoże walczyć z ciążowymi dolegliwościami: zgagą, wzdęciami, obrzękami, niedokrwistością, cukrzycą ciążową i wieloma innymi.

Na zakończenie autorka rozpisała kilka całodziennych jadłospisów.

Pozycja Anny Rogulskiej jest fajnym kompedium wiedzy dla wszystkich przyszłych mam. Czasem bowiem każdego dopada wątpliwość co wolno, a czego zupełnie nie można.. Zamiast w panice wpisywać hasło w google: "zjadłam sushi jestem w ciąży" to po prostu na zaś warto mieć wiedzę na ten temat.

Większość kobiet miewa w swoim taki okres, kiedy uważamy, że jedzenie dużych porcji jest bezkarne, a otoczenie zachęca do spożywania dodatkowych porcji przez mówienie „Teraz musisz jeść za dwoje”. Często zapominamy, że mamy jeść nie za dwoje, ale dla dwojga, ponieważ rozwijające się w nas życie nie jest jeszcze duże i nie potrzebuje takiej samej ilości kalorii jak my, ale za to potrzebuje odpowiedniej dawki składników.
„Jedz dla dwojga, nie za dwoje. Poradnik dla kobiet w ciąży” Anny Rogulskiej to interesująca lektura dla każdej przyszłej mamy. Czytelniczki dowiedzą się w jaki sposób komponować swoje posiłki, aby dostarczyć dziecku odpowiednich składników, zadbać o własne zdrowie, samopoczucie oraz urodę. Poza praktycznymi radami każda z nas znajdzie w tej książce przepisy, które będzie mogła wykorzystać także w czasie karmienia piersią oraz na co dzień. Znajdziemy tam też listę produktów, które należy unikać (a jest dość spora i nie ogranicza się do alkoholu, ale znajdą się na niej produkty uchodzące za zdrowe). Całość podsumowano radami w jaki sposób radzić sobie z wieloma dolegliwościami oraz chorobami.
Publikacja może okazać się bardzo przydatna nie tylko dla kobiet w ciąży, ale każdego, kto z nas chce odżywiać się zdrowo, dbać o swoje ciało, samopoczucie. Całość bardzo przejrzysta, prosta, a niewielkich rozmiarów książka może towarzyszyć nam w każdym miejscu (bez problemu zmieści się w torebce). Nie znajdziemy w niej pięknych ilustracji lub zdjęć tylko najważniejsze informacje. Myślę, że jest to jeden z lepszych poradników tego typu. Wielkim plusem jest to, że autorka na co dzień zajmuje się planowaniem diet nie tylko dla ciężarnych.

W trosce o swoje zdrowie i zdrowie swojego dziecka każda mama powinna zadbać o siebie, by unikać błędów żywieniowych w trakcie ciąży. Dbałość nie tylko o zmianę nawyków żywieniowych, ale przede wszystkim uświadomienie sobie, że panujący wśród najbliższych mam, babć, cioć stereotyp, iż spodziewając się dziecka trzeba jeść za dwoje, to tylko mit, którego trzeba unikać, a najlepiej wyzbyć się, bo możemy zaszkodzić nie tylko sobie, ale i dziecku.

Nie tylko w trakcie ciąży powinniśmy zadbać o swoją dietę i zdrowe żywienie, które jest bardzo w tym okresie ważne, bezpośrednio wpływając na nasze zdrowie i zdrowie dziecka noszonego pod sercem. Również i w okresie prekoncepcyjnym, czyli co najmniej na 2-3 miesiące przed planowaniem ciąży.

Dlaczego to takie ważne?

Zapraszam na całą recenzję na:

Niedawno pojawiła się w księgarniach książka "Jedz dla dwojga, nie za dwoje" dietetyka Anny Roguskiej. Niewielki objętościowo, bo raptem 130 stronicowy poradnik dla kobiet planujących ciążę w przystępny i zrozumiały dla każdego odbiorcy sposób tłumaczy zasady zdrowej diety w tym tak ważnym dla każdej kobiety czasie. Nie znajdziecie tutaj specjalistycznych medycznych zwrotów czy niezrozumiałych określeń, to książka dla wszystkich kobiet, które chciałyby znaleźć odpowiedź na setki nurtujących je pytań.
W ośmiu rozdziałach Autorka przedstawiła najważniejsze zagadnienia dotyczące odżywiania, zarówno w okresie poprzedzającym ciążę (około 4-5 miesięcy przed planowanym poczęciem) jak i w czasie ciąży.
Przyszłe mamy znajdą tutaj szereg cennych wskazówek dotyczących m.in. składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych w tym szczególnym okresie życia, porady w jaki sposób komponować odpowiednio zbilansowane posiłki, informacje na temat produktów, których powinny unikać oraz stosowania suplementów w czasie ciąży. Całość uzupełniają wskazówki, jak poradzić sobie z dolegliwościami ciążowymi (zgaga, obrzęki, pękanie naczynek) i w jaki sposób domowymi sposobami zwalczać najczęstsze problemy zdrowotne.
Na szczególną uwagę zasługują podane przez Annę Roguską przepisy na zdrowe potrawy (m.in. żurawinowe muffinki, pieczoną szynkę czy domowe lody),które dostarczą mamie i dziecku nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale także przyjemności z jedzenia.
Poradnik zamyka przykładowy, tygodniowy jadłospis, stanowiący doskonałą bazę do komponowania ulubionych posiłków nie tylko dla przyszłych mam :)

• Dietetyka, fit, zdrowie, uroda
  • Kulinarne
  • Sprzedam/Wymienię
  • Poradniki - kulinarne, modowe, inne
  • Na mojej półce
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Jedz dla dwojga, nie za dwoje