Don Kichot z Manczy

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Don Quijote de la Mancha
klasyka

Inne wydania

Skrócona wersja klasycznej powieści.
Pełny tytuł: Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy. Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.

Zaległości nadrabiania ciąg dalszy, czyli tym razem zgłębianie dzieła tak znanego, że jego niektóre wątki przenikły do kultury, a wyrażenia do słownika. Wszyscy znają pojęcie 'walki z wiatrakami', ale nie każdy miał okazję i przyjemność poznać inne przygody Rycerza Posępnego Oblicza. I ja należałam do tego grona, lecz wraz z nowym rokiem postanowiłam to zmienić.

Biorąc się za lekturę, spodziewałam się opowieści zabawnej i lekkiej - i takaż mi się wydała po przeczytaniu kilku początkowych rozdziałów. Jednakże wraz z uciekającymi mi stronami odkryłam, iż to powieść złożona i wielowątkowa - już nie tylko elementy przygodowe i satyryczne w niej dostrzegłam, ale i społeczne, obyczajowe, nawet filozoficzne - próbujące dotknąć ludzkiej natury. Tworząc sylwetki Don Kichota i jego giermka, tak odmiennych od siebie bohaterów, mających inne spojrzenia na świat i pobudki, Cervantes pochylił się nad dualizmem ludzkiej natury oraz odwiecznej walki realizmu z pogonią za marzeniami. Przy tym...

awiola | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

"Jedni z nas są cesarzami, drudzy papieżami, tyle tu ról rozlicznych, że ich zrachować nie sposób ani w jednej komedii pomieścić".

Jeśli zapytam się kogoś z Was, z czym kojarzy się Wam Don Kichot – prawdopodobnie większość odpowie, że ze sławetną walką z wiatrakami. To bowiem jeden z najbardziej rozpowszechnionych w kulturze symboli, do którego nawiązania można spotkać zarówno w literaturze, filmie i muzyce. Po wielkim wyzwaniu, jakim okazała się dla mnie lektura tego klasycznego dzieła – dziwię się, że właśnie to wiatraki nieodłącznie kojarzą się z Don Kichotem.

Autorem kultowego dla wielu pokoleń dzieła jest Miguel de Cervantes – barokowy pisarz hiszpański, zmarły w 1616 r. w Madrycie, który pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Wracając ze służby wojskowej, został wzięty do niewoli przez berberyjskich korsarzy i spędził w niej pięć lat. Po wykupieniu przez rodzinę, ożenił się z młodszą od siebie dziewczyną i postanowił żyć z literatury. Ponad czterysta lat temu stworzył...

Kasztan | 2010-05-15
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze
Przeczytana: 2010 rok

Polecam koniecznie wersję "długą", w tłumaczeniu Czernych. Książka wielopłaszczyznowa. Myślałam, że biorę do ręki powieść lekką, którą przeczytam przez weekend. O śmiesznym rycerzu z urojenia i jego giermku łamadze. Ale im dalej brnęłam w tę historię, tym bardziej widoczny stawał się tragizm postaci. Rycerz Smętnego Oblicza, idealista w świecie tracącym ideały. To Don Kichot był śmieszny, czy może świat, któremu bohater nieudolnie próbował przywrócić czasy honoru i cnót?
Ta książka trafiła mi się na egzaminie z historii literatury :) Na sam koniec profesor zapytał mnie, kim wolałabym być: Don Kichotem, czy Sancho Pansą.
Naprawdę warto przeczytać tę książkę i samemu sobie to pytanie przemyśleć.

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-04
Przeczytana: 04 października 2015

O klasyce najtrudniej coś ciekawego napisać. Zacznę od podrozdziału "interpretacje" w Wikipedii:

"W okresie Oświecenia Don Kichota postrzegano przede wszystkim jako ofiarę literatury, podkreślano jego egzaltację i fanatyzm. Widziano głównie symbol walki wybujałej fantazji z racjonalnym rozumem. Interpretacja postaci zmieniła się wraz z nastaniem Romantyzmu – dostrzegano wtedy przede wszystkim szlachetną stronę jego natury, uznając go za obrońcę ideału, sięgającego do absolutu na przekór rzeczywistości. Akcentowano jego heroizm i nieustępliwość w walce ze złem. Zarówno Iwan Turgieniew, jak i Heinrich Heine rozpatrywali tę postać w kategorii tragizmu. Dla Hegla natomiast Don Kichot uosabiał rozdźwięk pomiędzy szlachetnością intencji a niestosownością ich realizacji oraz pomiędzy subiektywnym poczuciem znaczenia a społeczną bezużytecznością, wynikającą z oderwania od swoich czasów i anachronizmu. Byron w Don Juanie stwierdził natomiast, że jeśli wyśmiewa...

Gapcio | 2014-05-23

Niełatwo jest oceniać taki kamień milowy w historii światowej literatury.
Konstrukcja jest miejscami dość siermiężna, tekstowi często brakuje finezji. A jednak uderzający jest rozmach dzieła, zakres podjętej tematyki, wreszcie wyobraźnia autora. Wspaniale oddaje też Cervantes dualizm natury ludzkiej, skazanej na nieprzerwane starcia dwóch przeciwstawnych pierwiastków, a ogrom dzieła pozwala mu na ukazywanie kolejnych tychże pierwiastków wariacji.
Jakość tłumaczenia Czernych pozwolił mi docenić przypadek - w moim egzemplarzu drugiego tomu brakowało trzydziestu stron, które zmuszony byłem doczytać w serwisie Wolne Lektury w przekładzie Walentego Zakrzewskiego. Tłumacz ten pozwolił sobie na dość dowolne potraktowanie tekstu, usuwając między innymi odautorskie komentarze Cervantesa, stanowiące przecież integralną część powieści i wznoszące ją na kolejny poziom.
Opisywanie kolejnych przygód słynnego błędnego rycerza mija się z celem, bo dopiero spojrzenie na powieść z perspektywy...

Edyta Zawiła | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

"...I nigdy, prze­nigdy, nie prze­sta­waj marzyć. Ale bacz uważ­nie, czego sobie życzysz…"

Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawia nowy spektakl musical.
"CZŁOWIEK Z LA MANCZY", musical napisany w 1964 roku w oparciu o tekst Cervantesa, przez Dale'a Wassermana.
Scenografia bardzo oszczędna, liny, drabiny, skrzynki ustawione na scenie, kostiumy rodem z "Mad Maxa".
Świetna muzyka, piosenki i ruch sceniczny, bardzo dynamiczny, szczepowo - plemienny, duży nacisk na tupot.
Postać Don Kichota jest osadzona gdzieś w czasie i przestrzeni, i nigdzie.
Błędny rycerz, "Rycerz Smętnego Oblicza" zabiera nas w swój fantastyczny, iluzoryczny świat, w którym można stać się dzielnym, odważnym, wielkim człowiekiem, mieć damę swego serca - Dulcyneę i wiernego giermka Sancho Pansa...
Aktualność i uniwersalność Don Kichotów współczesnych ogarniętych "strachem" , bezsilnością, konfliktami, przemocą, terroryzmem, fanatyzm Inkwizycji, który wisi nad nami jak miecz Damoklesa...od 500 lat mamy swoja...

Witold Lisek | 2014-01-14
Na półkach: Przeczytane, Tomek. Łukasz
Przeczytana: 2002 rok

aklime | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Nie było lekko przeczytać tę powieść. Dwa grube tomiszcza, pisane archaicznym już językiem, wypowiedzi bohaterów ciągnące się niekiedy po kilka stron. Podkreślam jednak, że warto było. Dopiero w połowie pierwszego tomu historia mocno mnie wciągnęła i niekiedy nie mogłam zasnąć niedoczytawszy jakiegoś wątku. Do gustu przypadły mi zwłaszcza perypetie przygodnych towarzyszy podróży Don Kichota i jego wiernego giermka, Sancho Pansy. Sami główni bohaterowie są po prostu genialni! Śmieszni, smutni, tragiczni i bohaterscy. Coś niesamowitego. Najlepszą nagrodą dla tej książki jest fakt, że od tylu lat fascynuje i przyciąga kolejne pokolenia czytelników. Polecam!

geokuba | 2015-10-28
Na półkach: Audiobooki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2015

Wiktor Korzeniewski czyta po mistrzowsku. Kilkadziesiąt godzin (ok. 35?) spędziłem w samochodzie razem z jego głosem i oczywiście z Don Kichotem. Dużo by można mówić na temat książki (i autora - jego autoironia zaskakuje), tematów nie zabraknie. Jedno jest pewne; minęło 400 lat od czasu Don Kichota, a ludzie są tacy sami. Mentalność ludzka się nie zmienia. Może ktoś pociągnie temat? W jakiejś pracy magisterskiej?

ishtar | 2011-01-17
Przeczytana: styczeń 2011

Don Kichote trafił do moich rąk jako lektura w ramach literatury hiszpańskiej na pierwszym roku iberystyki. Jedyne czego żałuję, to faktu, że nie miałam więcej wolnego czasu i czytałam pod jego presją. Bo książka jest jak matrioszki (albo cebula, cytując Shreka) - odkrywa się jej kolejne warstwy: powieść przygodowa, satyra na powieści rycerskie, przekrojowy obraz społeczeństwa przełomu XVI i XVII wieku w Hiszpanii, wątki filozoficzne, humorystyczne oraz fantastyczny szkic dwóch głównych postaci, uzupełniających i przenikających się wzajemnie. Tym, którzy potrafią smakować lekturę i nie oczekują zbyt szybkiego tempa akcji, gorąco polecam. Po przeczytaniu ostatniej strony doszłam do wniosku, że nawet szaleńcy mają prawo do marzeń. Człowiek bez nich - umiera.

Nowe przekłady znanych książek

30 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Tłumacza. Z tej okazji mamy dla Was dwie wiadomości – obie dobre. Po pierwsze, wprowadziliśmy nową funkcjonalność, dzięki której każdy tłumacz otrzymał indywidualną podstronę i możliwość jej edycji. Po drugie, przypominamy sobie nowe przekłady znanych książek.

Weekend w Hiszpanii

Plaże na wschodnim wybrzeżu, tętniące upałem miasta w sercu interioru, nieokiełznana Andaluzja; Madryt, Barcelona, Kadyks czy Granada? Dokądkolwiek poniesie Was w Hiszpanii, podpowiadamy, jakie książki najlepiej dostroją się do jej klimatu i atmosfery. Buen viaje!