Historia Żydów. Od 1000 r. p.n.e. do 1492 r. n.e.

Tłumaczenie: Mateusz Fafiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
The Story of the Jews: Finding the Words 1000 BC - 1492 AD
żydzi, historia
historia

To opowieść, jakich mało: epos o wytrwałości w obliczu zniszczenia, umiejętności przeżycia w czasach prześladowań, radości w czasach żalu, smakowania życia wbrew wszelkim przeciwnościom. Opowieść, która rozciąga się na całe tysiąclecia i kontynenty. Od Indii po Andaluzję i od bazarów Kairu po uliczki Oksfordu. Zabiera w niezwykłe miejsca: do żydowskiego królestwa w górach południowej Arabii;...

Opowieść, która rozciąga się na całe tysiąclecia i kontynenty. Od Indii po Andaluzję i od bazarów Kairu po uliczki Oksfordu. Zabiera w niezwykłe miejsca: do żydowskiego królestwa w górach południowej Arabii; do syryjskiej synagogi pełnej niezwykłych fresków; do gajów palmowych wymalowanych na żydowskich katakumbach w Rzymie. A opowiadają ją głosy czyste i głośne, od udręki i ekstazy autorów Biblii po wiersze miłosne pijących wino w ogrodach muzułmańskiej Hiszpanii.

Na stronach tej książki Talmud płonie na ulicach Paryża, szubienice kołyszą się wzdłuż londyńskich alei, a iluminator z Majorki na nowo rysuje świat; zapalane są świece, śpiewane pieśni, objucza się muły, a na morzach toną okręty pełne przypraw i klejnotów.

Przed naszymi oczyma rozgrywa się wielka opowieść. Nie, jak często sobie wyobrażano, oddzielnej kultury, lecz żydowskiego uniwersum zanurzonego w świecie ludów, wśród których Żydzi się znaleźli: od Egipcjan po Greków, od Arabów po chrześcijan.

I to właśnie czyni opowieść o Żydach opowieścią także o nas.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

Snoopy | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Pełna i w miarę spójna historia Żydów jest zapewnie nie do napisania. Nic więc dziwnego, że Schama wybrał metodę przedstawiania konkretnych historii osób lub społeczności, które są ważne dla narodu wybranego albo których losy są jakoś reprezentatywne dla całości. Powstała więc opowieść dosyć interesująca, ale nieco chaotyczna i - obawiam się - miejscami trudna do zrozumienia dla czytelnika niezbyt zorientowanego w kulturze i historii Żydów. Sprawy nie ułatwia też dosyć "koślawe" polskie tłumaczenie. Niemniej jednak jest to rzecz godna uwagi.

Jacek Kania | 2017-03-24
Przeczytana: 22 marca 2017