Niemy śmiech

Tłumaczenie: Monika J. Dykier
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Verstummte Lachen
powieść niemiecka, modeling

Kiedy 8-letnia Antje nagle przestaje mówić, nikt nie wie, co jest tego przyczyną. Szok? Strach? Poczucie winy? Dziewczynka nie znajduje pomocy u matki, którą bez reszty pochłania kariera modelki. Autorka ukazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli realia panujące w branży modelek, powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu...

Autorka ukazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli realia panujące w branży modelek, powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu oraz bezpardonową walkę o zaistnienie na rynku.

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2005

Deutschland91 | 2015-01-10
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Kariera modelki jest marzeniem wielu dziewcząt, a pierwsze skojarzenie jakie przychodzą na myśl to uśmiechające się do obiektywu szczęśliwe dziewczyny lub spacerujące po wybiegu podczas światowych wyborów. Do tego sława, podróże po różnych zakątkach świata. Ale czy tak jest zawsze? Bo świat modelingu ma drugą stronę medalu i już nie taką jasną i pozytywną.Narkotyki,anoreksja, ciągła presja, wykorzystywanie seksualne.
Heidi Hassenmüller jest jedną z moich ulubionych autorek. Chociaż jej książki są przyporządkowane jako literatura młodzieżowa to nie nazwałabym ich tak, ponieważ autorka porusza w nich wiele trudnych i życiowych tematów. "Niemy śmiech to trzecia pozycja po "Dobranoc słonko" i "Pewnej wrześniowej niedzieli", która bardzo mnie poruszyła.
Antje to ośmioletnia dziewczynka,która nagle przestaje mówić. Żaden lekarz nie jest w stanie stwierdzić co jest przyczyną utraty mowy u dziecka. Jej matka Katherine poświęca się pracy jako modelka i nie znajduje czasu dla córki.
Autorka...

Weronika | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Opowieść, którą znalazłam w bibliotece szkolnej. Matka i córka. Dwie osoby, które choć żyją w jednym domu, mają zupełnie inne spojrzenie na świat, bardzo różnią się od siebie. Matka, 26-letnia (Niemka) Katherina, najwyraźniej nie dorosła do bycia matką, skoro jak się dowiadujemy z opisu- że jej córka przestała mówić, a ona zbagatelizowała problem. Niedojrzała Kathy podrzuciła córkę- Antje swojemu ojcu... A sama wyjechała do Stanów(bo dostała szansę by zostać top model). Autorka pokazuję dwie osoby, dwa rożne cele w życiu(Matka- wspiąć się na szczyt świata modelek, córka- odzyskać możliwość mowy). Antje zyskuje miłość dziadka, który potrafi stworzyć dla wnuczki prawdziwy, rodzinny dom... Katherina,żeby stać się sławna musi posunąć się do seksu i dzięki łożku zostaje "wild rose". Szybko "nudzi się" jednak swojemu pracodawcy i zostaje wyrzucona. Popada w depresję i odnajduje pocieszycielkę w swojej sąsiadce- pannie lekkich obyczajów. Podnosi się z doła i wraca do domu, gdzie czeka na...

Domena | 2015-03-19
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2015

Czwarta książka tej autorki, którą przeczytałam.
Wprawdzie nie czytałam tych popularniejszych jak "Dobranoc, słonko" czy "W sidłach anoreksji" ale jak dotąd jest to najlepsza książka Heidi Hassenmuller!

Nie sądziłam, że mi się spodoba. Poprzednie książki mnie szokowały, ale nie podobały mi się tak jakbym chciała.
Ta jednak jest naprawdę dobra.

Matka zajęta karierą modelki, za wszelką cenę, nawet jeśli jest nią oddanie się szefowi, realistyczne i dobrze opisane realia życia w Nowym Yorku.

Dziewczynka, która straciła głos, straciła wszystko co miała. W końcu musi się z tym pogodzić i kiedy zaczyna być coraz lepiej doznaje wielkiego szoku.

Niesamowita historia, która mną nie tyle WSTRZĄSNĘŁA, co zaszokowała i zaciekawiła.

Nie zapomnę tej historii...

Matka, która chce zrobić karierę, zapomina o losach swojego dziecka, które również zmaga się z problemami- bowiem przez pewne niefortunne zdarzenie przestaje się odzywać- fabuła naprawdę mi się spodobała.
Jednak zawsze musi być ale... Tę książkę po prostu ciężko się czyta. Sama nie wiem dlaczego, ale po prostu strasznie się z nią męczyłam. Możliwe, że to dlatego iż w niektórych momentach był to poradnik psychologiczny wciśnięty w powieść beletrystyczną, a czasem autorce po prostu zabrakło pomysłu.

Mimo to powieść ta jest ciekawą lekturą. Opowiada o braku miłości i ciepła w rodzinie o stracie, smutku, a przede wszystkim lęku. Powieść pokazuje, że nie tylko dzieci powinny wołać o pomoc, ale również dorośli.

marcia | 2011-05-29
Na półkach: Przeczytane, Dramat
Przeczytana: listopad 2010

Historia opowiada o Antje- dziewczynce, która pod wpływem zaniedbywań matki przestanie mówic oraz o jej mamie- bezgranicznie pragnącej światowej kariery jako modelka, co z resztą jej się uda, ale rzeczą jaką będzie musiała poświęcic jest jej mała córeczka. Książka pokazuje ambicje rodziców, którzy gotowi są zrobic wszystko aby spełnic swoje marzenia. "Niemy śmiech" jest napisana bardzo prostym językiem, dlatego nie trzeba szczególnie myślec nad słownictwem autorki. Serdecznie polecam, ponieważ historia ta zmusza nas do refleksji na temat uczuc jakie panują w całej książce.

szysza07 | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Książka fantastycznie daje możliwość zrozumienia zjawiska "mutyzm dziecięcy". Jestem nią zachwycona, autorka potrafi doskonale odzwierciedlić myśli dziecka mutystycznego i jego zachowanie.
Tutaj nie ma fikcji, są tylko fakty, które są (nie)stety prawdziwe.
Historia Antje (dziewczynki, która jest niema) oraz jej matki Katherine poszukującej sławy jako modelka w USA jest historią, która porusza dogłębnie, zmusza do myślenia, sprawia, że człowiek inaczej postrzega otaczającą rzeczywistość.
Jest to bardzo dobra lektura dla rodzica, który ma pod dachem dziecko dosięgnięte mutyzmem oraz dla każdej mamy, która jest zabiegana i zalatana oraz sądzi, że dziecko wychowa się samo albo zrobi to za nią babcia lub niania.

Dominika | 2013-11-01

Nie powiem, bo ksiazka mi sie spodobala. Wszystkie ksiazki z tej serii (Osollineum) sa ciekawe i bardzo interesujace, a przedw wszystkim zwracaja sie do zycia ludzi, ich problemow, niedogodzen. Historia niemej Antje oraz matki, ktora wyruszyla s swiat, bo ma ambicje, byc modelka, dziewczyna poznaje swiat, brutalny swiat, dopalaczy, klamstw, oraz tego co najgorsze, oddajac swoje cialo dla kariery, nie zainteresowana corka, a powinna byc przy niej aby wyzdrowiala. Modelka dostaje nauczke, tak jak powinno byc. Ksiazka b.dobra, goraco polecam, jesli kogos interesuje to prawdziwe zycie :-)

Katherina87 | 2012-11-21

Kiedy ośmioletnia Antje nagle przestaje mówić, nikt nie wie, co jest tego przyczyną. Szok? Strach? Poczucie winy? Dziewczynka nie znajduje pomocy u matki, którą bez reszty pochłania kariera modelki.

Autorka pokazuje, w jaki sposób pragnienia i ambicje matki zderzają się z potrzebami wrażliwego dziecka. Kreśli przy okazji realia panujące w branży modelek: powolną utratę złudzeń o idealnym świecie show-biznesu oraz bezpardonową walkę o zaistnienie na rynku.

Caro Loette | 2014-08-21

W życiu wielu osób największymi pragnieniami są sława, uznanie, rozpoznawalność. Nie ma w tym nic złego, każdy ma prawo do marzeń i własnych celów. Źle jest wtedy, kiedy w pogoni za tymi wartościami, przestajemy dostrzegać ważniejsze rzeczy. Źle jest, kiedy nie widzimy tego co nas otacza, bo jesteśmy zbyt zaślepieni chęcią zdobycia czegoś za wszelką cenę. Kathrina do tego stopnia nie zwracała uwagi na swoją córkę, zbyt zajęta karierą modelki, że nie zauważyła kiedy ta przestała mówić...

Kathrina marzy o wielkiej karierze modelki w Stanach. Niestety utknęła w Niemczech - powstrzymała ją niechciana ciąża. Teraz samotnie wychowuje ośmioletnią córkę, choć słowo wychowuje to za dużo powiedziane. Kathrina z jednej sesji pędzi na następną i nie ma dla Antje czasu. Jedynie wieczorem przychodzi do pokoju dziewczynki i przez chwilę są razem. Dla dziewczynki to najpiękniejsze chwile, na które czeka cały dzień. Niespodziewanie Kathrina zostaje wezwana do szkoły. Jest to ogromnym zdziwieniem,...

wkwiatki | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Nie wiem, czego spodziewałam się po tej książce. Wypożyczyłam ją z biblioteki szkolnej, która jest dokładnie taka jak wszystko w tej szkole - od siedmiu boleści; nędzna bardzo. Ja jednak lubię książki o tematyce poważnej, więc długo się nie wahałam.
O czym jest książka? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Opisywana w niej jest historia matki i dziecka, czyli modelki i ośmiolatki. Matka niewiele robi sobie z tego, że jest rodzicem, niemal nie rozmawia z córką. Nic dziwnego, że nie zauważyła, że dziecko mówić nie może... Kathrina poświęca Antje mało czasu, jednak każdego wieczora kładzie swoją blondgłowę na poduszce córeczki - i to jest najpiękniejsza chwila całego dnia dla dziewczynki. Aby przywrócić córce zdolność mówienia, modelka idzie z nią do lekarza, a następnie wysyła do dziadka, bo sama dostała szansę na robienie kariery za wielką wodą. Tam poznaje światek show-biznesu od podszewki, dowiaduje się, co to ecstasy i że ciało jest niczym więcej tylko kartą przetargową, oraz...