Silva Rerum III

Wydawnictwo: Baltos lankos
Silva Rerum III
litewski
Ana

Trzeci tom Silva Rerum kontynuuje sagę rodziny Narwojszów. Autorka przenosi czytelnika do połowy XVIII wieku, gdy w okresie największego dobrobytu Wielkie Księstw Litewskie nawiedzają nie epidemie czy wojny, lecz coś znacznie bardziej niebezpiecznego: intrygi, korupcja i rozkład wewnętrzny państwa. Jest to opowieść o dekadenckim rokoko, często przeciwstawianym późniejszemu oświeceniu jako epoka mroku. Losów historycznych bohaterów, występujących w powieści, nie wymyśliłaby nawet najbardziej bujna wyobraźnia.

Wnuk Kazimierza i syn Jana Izydora Narwojszów, Piotr Antoni, kieruje się w swoim życiu jedynie twardymi faktami. Żyje w dostatku i cieszy się dużymi wpływami, jednocześnie zostaje świadkiem ogromnego dramatu w rodzinie Radziwiłłów. Czy zdrowy rozsądek może pomóc w sytuacji, gdy nie ma możliwości zapanowania nad wydarzeniami, a bohaterowie chcąc zapomnieć o rzeczywistości, uciekają się do kabały i alchemii, przekraczają granicę, za którą czeka jedynie ciemność i metafizyczna niewiadoma?

Pracując nad trzecim tomem Silva Rerum Kristina Sabaliauskaitė sięgnęła po historyczne i biograficzne fakty, które wplata w magiczną opowieść o dziedzictwie rodu, historii Wilna i Nieświeży.

(tlum. opisu Ana Matusevic)

źródło opisu: http://www.baltoslankos.lt/knygos/grozine-literatura/silva-rerum-iii

źródło okładki: http://www.baltoslankos.lt/knygos/grozine-literatura/silva-rerum-iii

Ana | 2016-08-11
Przeczytana: 05 sierpnia 2016