Śmierć Matuzalema i inne opowiadania

Wydawnictwo: Muza
The Death of Methuselah and Other Stories
83-7200-204-5

"Śmierć Matuzalema" jest zaproszeniem do wielkiej podróży od współczesności po czasy biblijne. Singer Zabiera czytelnika do żydowskich miasteczek w Polsce, do obu Ameryk, a nawet w zaświaty. Z właściwą sobie wnikliwością i humorem kreśli losy swoich bohaterów, pokazując ich duchowe udręki i nadając im wymiar uniwersalny. A czytelnik śledzi tok opowieści z zapartym tchem.

źródło opisu: okładka wydania

źródło okładki: http://www.muzaklub.com/

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

„Tylko” 9 gwiazdek, ze wzgl. na tłumaczenie. /opinia subiektywna/
Uwielbiam Singera i przeczytałem chyba wszystkie jego dzieła. Niestety pod ręką mam tylko „Śmierć Matuzalema”, a „niestety”, bo coś mnie „nie leży” tłumaczenie Ireny Wyrzykowskiej. Ja, na prywatny użytek, nazywam to „cymesem”, a chodzi o specyficzny język, który przenosi nas w czarowny świat, nigdy niekończących się dyskusji Żydów z Panem Bogiem, utarczek z Nim, prób „falandyzacji” Prawa Mojżeszowego i wykrętnego usprawiedliwiania swoich grzesznych uczynków. Wszystkie opowiadania są interesujące, zawierają „mądrość żydowską” i pobudzają do myślenia, lecz jedno, tytułowe, umieszczone na końcu zbiorku to majstersztyk. Najpierw ustami Naamy zostaje wypowiedziane oskarżenie Boga:
.....Jahwe jest pełen złości, jest Bogiem zazdrości i zemsty. Wciąż wodzi na pokuszenie tych, którzy Mu służą. Im bardziej...

rdek | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Opowiadania godne samego mistrza! Piekielnie ostra wyrazistość postaci, uwikłanych w prozę zmagań z codziennością, wraz z ich problemami i radościami,opisanych w iście Singerowskim stylu powoduje, że opowiadania czyta się na pełnym wdechu!

carramia | 2011-02-25
Przeczytana: 2010 rok

mistrz Singer. Pejzaż kultury i obyczajowości żydowskiej w drewnianych ramach.Tak proste i piękne, że oczu nie można oderwać. Czasami przymnkąć z przerażenia i podglądać... z ogromnym zaciekawieniem

AllanBullock | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Ciekawe opowiadania, pokazujące dużą przenikliwość Autora, a jednocześnie nieprzeciętny dowcip. Pejzaż kultury żydowskiej, również tej przeniesionej na amerykański grunt.

koemata | 2016-05-21
Na półkach: A w 2016, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 26 maja 2016

dużo świetnego humoru, Żydzi polscy w Ameryce

Lilu | 2012-06-15

Omijałam Singera szerokim łukiem. Spodziewałam się jakiś smętno-płaczliwych wynurzeń. A znalazłam genialne, świeże,nieznane, szokujące i niezwykle ciekawe opowiadania!

Anszi | 2013-06-01
Przeczytana: 2009 rok

Wciągające opowiadania, moim zdaniem najlepszy zbiór.

Novvyczka | 2016-11-01
pawfcb | 2016-10-30