Pętla dobrego samopoczucia

Tłumaczenie: Łukasz Żurek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Wellness Syndrome

Pętla dobrego samopoczucia to książka o tym, jak dobre samopoczucie przekształciło się w obowiązek i obróciło się przeciwko nam. Carl Cederström i Andre Spicer zaprezentowali błyskotliwe studium przymusu dobrego samopoczucia i sposobów, w jakie przerodziło się ono w moralny imperatyw odwracając tym samym naszą uwagę od politycznego i społecznego zaangażowania. Przekonujące i zabawne, a...

Przekonujące i zabawne, a niekiedy przerażające case studies pokazują, że popadliśmy w prawdziwy obłęd, którego wyznacznikami są aplikacje do pomiaru regularności wypróżnień, ilości spożywanych kalorii, aktywności czy długości snu. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, że dyktat dobrego samopoczucia wtłoczył nasze ciała i umysły w machiny kapitalizmu i doprowadził do wzrostu społecznej frustracji, rozpadu zachowań społecznych i narodzin pasywnego nihilisty zatopionego we własnym ciele.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Qulturasłowa | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

W pułapce (nie)doskonałości
Szkolenie z coachingu, pracy z ciałem, a może świadomego oddychania? Dieta paleo, a może głodówka lub płukanie okrężnicy? Najnowszy iPhone, designerski zegarek, a może garnitur – koniecznie z materiałów ze znakiem Eko? Który z tych elementów cię uszczęśliwi, sprawi, że będziesz bardziej trendy, że będziesz postrzegany jako zwycięzca, team lider, super star? Wolny rynek stał się dla nas błogosławieństwem, ale i największym przekleństwem, bowiem w konsumpcjonistycznym świecie zatraciliśmy nie tylko swoje wartości, ale też daliśmy sobie wmówić, że nie jesteśmy dość doskonali, dość dobrzy, by zasługiwać na szacunek i aprobatę otoczenia. Dlatego musimy nieustannie się rozwijać, wspinać po szczeblach kariery, być na topie i nie odstawać od reszty. Nie ma w tym świecie miejsca na słabości i choroby, nie ma miejsca na nadwagę, lenistwo, nałogi. Nieudacznikiem staje się każdy, kto nie skończył czternastu kierunków studiów podyplomowych i nie osiągnął stanowiska...

Kasia | 2017-03-01

Dawno nie czytam książki tak bardzo łamiącej schematy. Dawno nie czułam się tak zbita z pantałyku, jak przy tej lekturze. Dawno nie podziwiałam błyskotliwości wywodu tak bardzo jak tym razem.
Przedstawiam dziś książkę przeciekawą, kontrowersyjną, ale z którą nie sposób mi było nie zgodzić się w wielu punktach. Warto od razu doprecyzować kwestię tematyki. O czym jest Pętla dobrego samopoczucia? Otóż o tym, że przyszło nam żyć w czasach, gdzie ujmą jest nie czuć się dobrze. W tej obsesji dobrego samopoczucia nie ma miejsca na słabość, niezaradność, bezrobocie, nadwagę, a nawet na przeciętność. Wiele wyjaśnia angielski tytuł książki „The Wellness Syndrome”.
Skoro już mowa o przekładzie, to należy dodać, że słowa uznania należą się tłumaczowi. Nie ułatwili mu autorzy zadania. W książce aż roi się od słówek – łamigłówek. Lifelogging dotyczące badania samego siebie przy użyciu nowoczesnych technologii to tylko jeden mały przy-kład.
Autorzy, Carl Cederström i Andre Spicer, są pracownikami...

Calendula | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Lol nope. Dobrnęłam do połowy i odpadłam. Liczyłam na dobrą alternatywę dla wszechobecnego "kołczingu", wychodzenia ze strefy komfortu i innego tego typu shitu a dostałam pełną jadu i nienawiści broszurkę. Autorzy sprawiają, że człowiek może poczuć się winny tego, że nie czuje się nieszczęśliwy, a chyba nie tędy droga. Nie widzą też różnicy między korporacją a człowiekiem. Dla nich jeśli zajmujesz się jogą, medytacją, bieganiem - czymkolwiek, co może cię odstresować albo co zwyczajnie sprawia ci przyjemność - to znaczy że dałeś się podkupić korpo! Nieistotne, jeśli nie pracujesz w korpo.

Czytając tę książkę zastanawiałam się, czy przypadkiem autorzy nie próbowali swych sił w coachingu i ponieśli porażkę, i w ramach zemsty postanowili opluć jadem absolutnie wszystko i wszystkich.

Leśna_czytelnia | 2016-09-21

"Pętla dobrego samopoczucia" rozprawia się z przykazem bycia szczęśliwym, rozkłada mechanizmy „uszczęśliwiające” na czynniki pierwsze, przygląda się pozytywnej psychologii i jej wpływowi na społeczeństwa na całym świecie. Nie dajmy się wtłoczyć w tryby tej motywująco-angażująco-obowiązkowej machiny. Niech każdy szuka szczęścia na własny sposób. A jeśli ktoś nie chce być szczęśliwy? Jego sprawa.

Zapraszam do przeczytania całej recenzji:

Bardzo się cieszę, że powstała taka książka!
Autorzy głośno mówią o tym, co - mam wrażenie - wielu ludzi podświadomie przeczuwa:
- jak naiwnie i bezkrytycznie przyjmujemy i wprowadzamy w życie wykreowaną przez kogoś modę światopoglądową (zdrowy tryb życia ponad wszystko, wieczny uśmiech na twarzy niezależnie od sytuacji, ponoszenie wyłącznej odpowiedzialności za własną sytuację życiową/zawodową, zatrudnianie trenerów-"coachów" od wszystkiego, itp.)
oraz
- jak łatwo dajemy się manipulować korporacjom, których głównym celem jest... po prostu zwiększenie naszej wydajności w pracy.
Wciągająca i obszerna analiza tematu. Gorąco i szczerze polecam!
(Oczywiście tej książki nie poleci Wam raczej Wasz pracodawca, bo jest po prostu niepolityczna... ;))

Iwona_C_ | 2016-11-05

Pętla dobrego samopoczucia to książka przedstawiająca analizę tego zjawiska, swoisty case study, który warto przeczytać niezależnie od tego, czy wpisujemy się w schemat opisany w książce. Autorzy przytaczają wiele przykładów. Jest też dużo odniesień do badań naukowych oraz analiz psychologiczno-społecznych. W książce jest wiele odniesień do kultury powszechnej i życia codziennego. Autorzy zadbali też o to, żeby w książce znalazły się lżejsze elementy, które sprawiają, że mimo poważnej tematyki i momentami typowo naukowego języka, książkę czyta się przyjemnie.

Arche | 2017-09-04

Recenzja: