Damy ze skazą

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska
literatura faktu
Ag2S

Kobiety, które zapewniły Polsce koronę. Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości. Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do...

Kobiety, które zapewniły Polsce koronę.
Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium.
Ich duma unicestwiła królestwo.

Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do kraju rządzonego przez ogarniętego obsesją tyrana. To ona zrobi z niego bohatera. I ona zapewni mu królewską koronę.

Przedsława, zgwałcona i odarta z marzeń przez nienawistnego furiata, poprzysięga zemstę. Za jej sprawą na rodzące się polskie mocarstwo spada klątwa.

Poznaj historię polskiej korony, odartą z mitów i fałszerstw. W świecie pełnym nienawiści, w którym ludzkie życie jest warte tylko tyle, ile gotowi są za nie zapłacić handlarze niewolników, te wielkie damy zrobią wszystko, by zdobyć sławę silniejszą od śmierci.

Urażona duma, poniżenie, zdrada, której nie wolno wybaczyć. Grzechy ludzi zbyt ambitnych, by uznać własne potknięcia, zepchną cały ród i imperium na drogę prowadzącą ku zagładzie. I tylko kobiety będą mogły je uratować.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ela | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 listopada 2016

Oparta na przypuszczeniach, nadinterpretacjach i ryzykownych hipotezach badawczych historia państwa pierwszych Piastów. A dokładnie na temat upadku imperium Bolesława Chrobrego. Często bardziej baśniowa niż realistyczna, ale przyjemna czytelniczo i - trzeba przyznać - nawet przekonywująca i wiarygodna. Ponieważ tło historyczne zakreślone jest bardzo obszernie publikacja w znacznym stopniu porządkuje wiedzę historyczną dotyczącą wczesnego średniowiecza.

Damy ze skazą… Przedsława, Maria Dobroniega, ale główną, żeby nie napisać jedyną bohaterką jest tu Rycheza – żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, ale przede wszystkim siostrzenica cesarza Ottona III. I trzeba przyznać, że portret Rychezy wyłaniający się z kart tej książki jest diametralnie różny od tego, który pokutuje w masowej świadomości. I chociażby z tego powodu warto o niej poczytać.

Przeczytałam z zainteresowaniem i dzięki tej lekturze wiele zagadnień historycznych uporządkowało się w mojej głowie, kolejne puzzle...

"To z kolei sprawiło,że "przerażona jego potęgą" opatka nakazała podopiecznej pakować klamoty"

"Zacznijmy od spraw trywialnych:od small talku,plotek i frazesów(...)"

"Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości"

Tak o historii może opowiadać niedojrzały gimnazjalista.
Z podobnym stylem spotkałam się podczas czytania "Córki papieża" Daria Fo,którą pomimo niechęci byłam w stanie dokończyć.
"Damy ze skazą" lądują na moim czytelniczym śmietnisku razem z "Hardą" Cherezińskiej.

Sandra Jasona | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Bohaterką tym razem jest Rycheza, żona Mieszka II, znienawidzona przez historyków, tutaj pokazana w innym świetle, na podstawie tych samych źródeł. Interesujące hipotezy co do upadku państwa Bolesława Chrobrego na tle żyjących wtedy kobiet. Mimo, że historia nie jest mi obca z zaciekawieniem czytałam "Damy ze skazą". Dla osób chcących sobie przypomnieć i rozszerzyć wiedzę zdobytą w szkole z trochę innej perspektywy polecam.

Isadora | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

"Damy ze skazą" powstały jako kontynuacja "Żelaznych dam" - publikacji przybliżającej sylwetki i losy małżonek pierwszych Piastów - Dobrawy, Ody i Emnildy - które znacząco przyczyniły się do zaistnienia Polski jako pełnoprawnego państwa chrześcijańskiego i budowy jego potęgi, a mimo to przez Historię niedocenionych lub wręcz zapomnianych. W swojej najnowszej książce Kamil Janicki kontynuuje zamysł i realizuje swój cel: odtwarza losy towarzyszek życia kolejnych polskich władców wczesnego średniowiecza - kobiet, które zaginęły w odmętach dziejów, jak Maria Dobroniega, ruska księżniczka z dynastii Rurykowiczów i małżonka Kazimierza Odnowiciela, za której sprawą udało się przywrócić Polsce dawne granice, powszechnie pogardzana Rycheza - siostrzenica samego cesarza Ottona III i żona Mieszka II, która wielokrotnie ratowała spuściznę swego teścia przed upadkiem czy Przedsława - siostra władcy Rusi Jarosława Mądrego, zhańbiona i uprowadzona przez Bolesława Chrobrego jako wojenne trofeum,...

Kasia | 2017-01-13
Przeczytana: styczeń 2017

Po książki Kamila Janickiego sięgałam do tej pory w ciemno, szczególnie spodobała mi się seria Prawdziwe historie, w których kolejno przedstawia on sylwetki kobiet zapomnianych bądź niedocenionych przez Historię, a jednak mających w swoim czasie duży realny wpływ na ówczesną politykę. Byłam oczarowana Damami Złotego Wieku, zachwyciły mnie Żelazne Damy, z niecierpliwością czekałam więc na kontynuację tych ostatnich, czyli Damy ze skazą. I niestety mój entuzjazm oklapł jak przekłuty balonik.

Pełna opinia:

bibliofilka | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Trudno przekładać dzisiejszą moralność do rzeczywistości XI wieku. Nieubłagane reguły polityki nakazywały różne zwyczaje i ceremoniały. Pan Kamil Janicki podjął próbę ułożenia historii Polski w XI stuleciu w spójną całość i dużej mierze przybliżył nam realia takiej polityki. Bardzo mało jest prac naukowców zgłębiających temat upadku imperium Bolesława Chrobrego. Roczników i kronik nie brakuje, choć w pewnych miejscach kronikarze milczą. A ponoć, skoro milczą, mają ku temu powody. To otwiera bramkę do szerokiej interpretacji. Sam autor twierdzi, że „historia jest sztuką interpretacji”. Najnowsza książka pisarza opiera się bowiem, podobnie jak „Żelazne damy”, na literaturze fachowej i źródłach z epoki, choć w „Damach ze skazy” tych ryzykownych hipotez jest dość dużo.

Główną bohaterką jest Rycheza, żona Mieszka II, matka Kazimierza Odnowiciela, siostrzenica cesarza Ottona III. To jej pan Jancki poświęca większość miejsca w książce. Pojawiają się również inne postacie: Matylda,...

DziewczęZksiążką | 2017-01-17
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Dawne ziemie Polski, początek XI wieku, początek chrystianizacji i tworzenia się podstaw królewskiej władzy. Czasy trudne i okrutne, pełne wojen, krwi, przemocy, gwałtów i grabieży. Życie zwykłych chłopów nie ma żadnej wartości, giną na wojnach, od chorób, w pełnych przemocy grabieżach wiosek stronnictw starających się przejąć we władanie obce ziemie. Życie kobiet wygląda jeszcze gorzej – brak praw, edukacji, możliwości, ryzyko gwałtu, porwania, konieczność ciągłego podporządkowania się. Tak przedstawia się świat ludzi tamtej epoki. Wśród tego natłoku wszystkiego co mroczne i nieprzychylne człowiekowi rodzi się polskie królestwo i mit o pierwszym chrześcijańskim królu. A wszystko to dzięki kobietom, które z rzadka, ale jednak, z uporem i ambicją osiągały własne cele.

Średniowieczny świat nie był łaskawy dla kobiet, nawet gdy były księżniczkami. Matylda, córka jednego cesarza i siostra jego następcy została przegrana w kości. Poślubia nic nieznaczącego pionka cesarskiego dworu i...

melody | 2016-12-23

Jeszcze jako dziecko z wielką przyjemnością chodziłam po każdym muzeum, w którym ukryta była historia naszych przodków. Fascynacja ta została mi do dziś, lecz będąc nieco starszą, bardziej doceniam słowo pisane. Brak czasu na wypady do muzeów, zamków czy skansenów, staram się uzupełnić książkami historycznymi.

„Damy ze skazą” nie są w moim odczuciu taką stricte książką historyczną, ponieważ liczne domysły, subiektywne interpretacje nie do końca poznanych faktów, delikatnie wytrącają ją z tego gatunku. Jednak myślę, że nie jest to jej minus, lecz odwrotnie. Dzięki temu zabiegowi książkę spokojnie może czytać kompletny laik historii wczesnej historii średniowieczna. Nie jest to zbombardowana suchymi faktami historycznymi pozycja, którą nie każdy może udźwignąć.

Autor zabiera nas w podróż do czasów, kiedy żyły Maria Dobroniega, Przedsława oraz bazowa postać książki – Rycheza. Postaci te są bardzo często pomijane lub zdawkowo przedstawiane uczniom podczas nauki historii w...

Maja | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Dzisiaj porozmawiamy o tym, w jaki sposób Kamil Janicki widział kobiety, które zapewniły Polsce koronę.

Matylda Saksońska nie miała szczęścia. Chociaż była dziedziczką jednej z najpotężniejszych dynastii, miała bardzo głupiego brata, który przegrał ją podczas partii w kości. W ten oto sposób księżniczka została żoną Ezzona. Z ich związku narodziło się dziesięcioro dzieci, w tym znienawidzona przez historyków Rycheza, żona Mieszka II. Jej pochodzenie mogło zapewnić mężowi koronę. Kobieta nie chciała jednak siedzieć z założonymi rękami i patrzeć na to, co dzieje się wokół niej. Do czego to doprowadziło? Przekonajcie się sami. Kamil Janicki poświęcił bowiem Rychezie sporo uwagi i przedstawił ją z nieco innej perspektywy niż reszta historyków. W książce pojawiają się także Przedsława oraz Maria Dobroniega - dwie zapomniane przez historie kobiety, które zasługują na uwagę. Pierwsza została okrutnie potraktowana i jej zemsta pociągnęła za sobą straszne dla rodu Piastów konsekwencje....

widzimisie | 2016-11-10

Książkę czyta się bardzo szybko. Prawie jak powieść. To plus tej ksiażki. Fajnie było wejść w świat średniowiecza w tak przystępny sposób. Naprawdę polecam wszystkim, nie tylko tym, którzy interesują się historią :)