Strączki

Seria: Samo Sedno
Wydawnictwo: Edgard
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Monika

Strączki na naszych stołach goszczą coraz częściej, ale ciągle za rzadko. Soczewica, groch, fasola, bób, ciecierzyca i soja to bogactwo wartości odżywczych. Zastosowanie tych roślin w zupach, sałatkach, sosach, daniach głównych czy deserach daje wprost nieograniczone możliwości łączenia smaków oraz aromatów nie tylko wegetarianom i weganom, lecz także wielbicielom dań mięsnych czy ryb....

Blisko 90 oryginalnych przepisów zilustrowanych niepowtarzalnymi autorskimi zdjęciami to najlepszy dowód na to, że z warzyw strączkowych można wyczarować znacznie więcej niż fasolkę po bretońsku czy grochówkę.

Daj się zatem zaprosić na prawdziwą kulinarną ucztę i odkryj strączki na nowo!

Maria Banach, pierwszy polski BlogerChef, czerpie inspiracje z rozmaitych kuchni świata, nie zapominając jednak o polskiej tradycji. Efektem tych kreatywnych kulinarnych eksperymentów są niebanalne i smakowite dania, takie jak: brownie z fasoli, lody z czerwonej soczewicy, sajgonki z bobem, frytki z żółtej fasoli, tort waniliowo-groszkowy, orientalne pierożki z soi czy popcorn lub burgery z ciecierzycy.

Niech sezon na STRĄCZKI trwa cały rok!

O autorce:

Maria Banach – zdobywczyni tytułu pierwszego w Polsce BlogerChefa w ogólnopolskim konkursie kulinarnym dla blogerów, od sześciu lat z powodzeniem prowadzi blog Gruszkazfartuszka.pl Uwielbia planszówki, filmy z superbohaterami i wszystko, co związane z DIY.

Książkę polecają:

Fasolka po bretońsku i groch z kapustą to cały twój strączkowy repertuar? Czas wypróbować kremowe hummusy, fasolowe curry, orientalne placuszki... Lekkie i świeże letnie smaki, a obok bogate gulasze idealne na jesienne chłody – ta książka pokazuje, że strączki nie muszą być ciężkie i nudne. Właśnie pukają do naszych kuchni w zupełnie nowych odsłonach.
Martyna Szydłowska, mojeGotowanie.pl

Jak z banalnych warzyw strączkowych ugotować zachwycające potrawy? Autorka dzieli się z nami swoją obszerną wiedzą, a także doświadczeniem w smacznym i zdrowym przyrządzaniu groszku, bobu, czy ciecierzycy. Po lekturze tej książki wiem, że się z nią nie rozstanę.
Ewa Wagner, magazyn „Kuchnia”

Moda na łuskanie strączków zbliża się wielkimi krokami. Poszperaliśmy już w zapomnianych warzywach wychwalając potencjał jarmużu, skorzonery i pasternaku. Czas na dobrą lekturę o fasoli, grochu, kolorowej soczewicy. Wyobrażacie sobie degustacyjną kolację opartą wyłącznie na warzywach strączkowych? Ja już tak! I po lekturze tej książki wiem, że zakończą ją soczewicowe lody!
Agata Wojda, szefowa kuchni restauracji „Opasły Tom”

źródło opisu: http://www.samosedno.com.pl/straczki,1456.html

źródło okładki: http://www.samosedno.com.pl/straczki,1456.html

Ervisha | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Na początku książki Autorka opowiada dlaczego warto jeść strączki, obala mity związane ze strączkami i daje kilka cennych rad na temat jak je kupować, przechowywać oraz jak obchodzić się z produktami świeżymi, suszonymi, tymi w puszce, czy mrożonymi.
Następnie przechodzimy do przepisów, które podzielono na rozdziały według nazwy rośliny strączkowej, która w danym rozdziale będzie głównym bohaterem: SOCZEWICA, GROCH I GROSZEK, CIECIERZYCA, FASOLA i FASOLKA, BÓB, SOJA.

"Strączki" to takie kompendium wiedzy i przepisów na temat roślin strączkowych dla mniej i bardziej zaawansowanych w kuchni. Mimo iż nie wszystkie przepisy są wegetariańskie, czy wegańskie, roślinożercy również znajdą w niej mnóstwo inspiracji dla siebie (dania prosto zweganizować). Znajdziemy tu zarówno wariacje na temat kuchni polskiej, receptury inspirowane kuchniami świata, jak i autorskie pomysły Marysi.

Książkę mogę polecić każdemu a w szczególności osobom, które nie są przekonane do strączków, obawiają się ich...

paulinaczyta | 2016-11-15

Książka jest super! Dużo przepięknych zdjeć, ale przede wszystkim mnóstwo przepisów z użyciem (jako składnik główny) warzyw strączkowych. Co mnie urzekło w tej pozycji? To, że mamy bardzo fajnie posegregowane przepisy; osobno soczewica, groch, fasola itp. Kilka przepisów juz zdążyłam wypróbować i są na prawdę bardzo smaczne. 😊 Ale to nie wszystko! Maria przy każdym rozdziale opisuje jak ugotować dany produkt np. sucha fasole czy ciecierzycę. Nie musimy niczego dodatkowo szukać w internecie. Wszystko jest "podane na tacy". Nic tylko gotować 😜 Są przepisy z mięsem jak i bez, także dla każdego cos dobrego 👍 Maria Banach wstrzeliła się idealnie w mój smak, ponieważ uwielbiam strączki! Mam w swojej kuchni bardzo wiele książek kucharskich, jednak tylko niewiele z nich zasługuje na prawdziwe uznanie. Ta bez wątpienia należy do tej grupy! Na pewno wypróbuje z niej wszystkie przepisy, ponieważ składniki w nich użyte są ogólnodostępne i to jest WIELKI plus! 💪

| 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017