Suknia Dejaniry

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
9788321119700
klasyka
Małgorzata

Suknią Dejaniry jest chłopska sukmana, którą w bitwie pod Smoleńskiem wdział Kazimierz Korsak, starościc Głębocki, i której nie zdjął już do śmierci. W tej sukni, nie poznany przez nikogo, pracował wiele lat jako pańszczyźniany chłop we własnym majątku. Kim był, wyjawił dopiero w chwili śmierci. Mimo osobistego przekonania, że ofiara starościca była dobrowolna, że nosiła znamiona świętości,...

Mimo osobistego przekonania, że ofiara starościca była dobrowolna, że nosiła znamiona świętości, mimo przekonania o wielkich wartościach duchowych swego bohatera, autorka nie stara się przekonać nas o nich przez wgląd bezpośredni w duszę bohatera i przez ujawnienie „mechanizmu” i pobudek jego postępowania. Takie stanowisko nadaje książce soczystość, barwność i wielowymiarowość. Autorka, ukazując nam ową postać świątobliwą i heroiczną w rysach tak bardzo ludzkich, zrobiła dla zbliżenia nas do zagadnienia świętości więcej niż wielu pobożnych pisarzy, którzy, gdy chcą pokazać nam świętego, pokazują ludzki cień zamiast człowieka z krwi i kości.

źródło opisu: www.iwpax.pl

źródło okładki: www.iwpax.pl

ira | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 września 2015

Kossak-Szczucka w swoim niezmiennie świetnym wydaniu.
Historia Kaźmierza Korsaka, który niczym św. Aleksy przeżywa życie swoje jako chłop poddany w majątku, którego miał być panem.
Autorka chwali tu świętość, ja widzę sporo pychy w postępowaniu głównego bohatera. Hm. No cóż, dość, że powieść jest doskonałym portretem XVII-wiecznej szlachty i chłopstwa, oraz ich wzajemnych relacji.
Polecam.

Dzieckokwiatu | 2012-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Lektura tej książki zmusiła mnie do powtórki licealnego materiału. Ogólnie pojęcie „powieści historycznej” było mi dobrze znane, ale przy czytaniu odkryłam spore luki w tym temacie. Przede wszystkim forma powieści wzbudziła we mnie sporo wątpliwości, czy jest typowym przedstawicielem swojego gatunku. Szukałam, czytałam i nie znalazłam nic, co pozwoliłoby „Suknię Dejaniry” wykluczyć z kręgu powieści historycznych. Jednak podczas lektury towarzyszyło mi cały czas inne odczucie.

Cała sceneria, choć realna, czasem nawet podparta nazwiskami, imionami i datami, sprawiała wrażenie, jakby za drzewem chował się czerwony kapturek. Wojna? Bitwa? Brak grozy, choć krew jest brak strachu, obrzydzenia. Morderstwo? Zabójstwo? Spokojnie zaraz, ktoś go obudzi pocałunkiem! Zofia Kossak zachwyciła mnie swoim „Królem trędowatych” i już biegłam z koroną dla niej, ale po lekturze „Sukni…” , musiałam się zastanowić. Doszłam do prostego wniosku: jeśli ktoś z talentem Kossak nie wzbudził w czytelniku...

Magdalena | 2018-06-10
PZL-37 | 2018-04-26