Instrumenty obserwacyjne astrometrii. Od gnomonu do CCD i interferometru optycznego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
832321011X
Wojtek

Książka poznańskiego profesora, który wniósł do rozwoju astrometrii także własny wkład, opisuje metody i techniki obserwacyjne stosowane w tej dziedzinie od czasów zamierzchłych do współczesności, daje przegląd astronomicznego instrumentarium. Instrumenty omawiane są w czterech głównych grupach: instrumenty południkowe, ekwatorialne, zegary i instrumenty współczesne. Książka zawiera ponad 400 ilustracji oraz cenne aneksy (kronikę astrometrii, wykazy - wraz z parametrami - nowoczesnych dużych radioteleskopów i reflektorów funkcjonujących w skali światowej, indeks osób ważnych dla historii astrometrii). Opracowanie - pierwsze tego rodzaju w języku polskim - przeznaczone jest nie tylko dla studentów (astronomii, fizyki, geodezji), lecz również dla wszystkich interesujących się tą fascynującą dziedziną nauki.

źródło opisu: http://www.press.amu.edu.pl/

źródło okładki: http://www.press.amu.edu.pl