Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Monika Stocka

Jako obrońca sądowy w Rosji Włodzimierz Spasowicz (1829–1906) rozwiązywał niewiarygodne zagadki kryminalne. Mowy obrończe trwały po osiem godzin dziennie, a że pasję mówcy łączył on z dociekliwością i wdawał się w nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe, w tym również najdrastyczniejsze, czyta się te mowy jak pasjonujący kryminał i reportaż z epoki. Śmierć w rzece Kura i inne zagadki kryminalne w księgarniach od 12 października.

Mowy Spasowicza można czytać jak pasjonujący kryminał – najlepszym przykładem sprawa tajemniczej śmierci Niny Andriejewskiej, śmierci w nurtach rzeki Kura. Można je czytać też jak dokument historyczny i reportaż z epoki: jedna ze spraw dotyczy słynnego procesu nieczajewowców. W pierwszym w carskiej Rosji jawnym procesie politycznym Spasowicz bronił członka tajnej organizacji Zemsta Ludu, założonej przez Siergieja Nieczajewa. Nieczajew i ofiara morderstwa, Iwan Iwanow, stali się pierwowzorami bohaterów powieści Fiodora Dostojewskiego Biesy, Piotra Wierchowieńskiego i Iwana Szatowa. Spasowicz został zresztą sportretowany pod postacią adwokata Fietiukowicza w innej powieści Dostojewskiego, Bracia Karamazow.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Tomasz | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Najbardziej zaskoczyło mnie w tej książce to, że mowy obrończe mogą być tak ciekawe. W zbiorze mamy 5 mów, każda inna i każda ciekawa. Pomimo że to wiemy co dzieje się przed zbrodnią, to nie sprawia to najmniejszego problemy, gdyż podczas mowy Spasowicz przytacza wiele faktów. Polecam!

wanilioweniebo | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017