Ferdydurke

Okładka książki Ferdydurke
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8308033059
Tagi:
gęba satyra teoria Formy pupa groteska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
677
625

Na półkach:

Tytuł prawdopodobnie pochodzi od bohatera powieści S. Lewisa „Babbit” – Freddy Durke.

Pierwszy raz zetknąłem się z „Ferdydurke” Gombrowicza dość dawno, na lekcji języka polskiego, ale tylko w zarysie (przerabialiśmy malutki fragment zamieszczony w podręczniku). Teraz wreszcie przeczytałem powieść w całości.

Książka jest niekonwencjonalna. Satyra na nieporadność, niedojrzałość, uleganie wpływom otoczenia. Jest to symbol buntu przeciw konwencjom, postępowania według utartych schematów, braku akceptacji społecznej. Są tu dwa wyśmienite cytaty odzwierciedlające filozofie tej problematyki: „Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna” (...) „Podstawową męką jest nie co innego tylko cierpienie, zrodzone z ograniczenia drugim człowiekiem, z tego, że się dusimy i dławimy w ciasnym wąskim, sztywnym wyobrażeniu o nas drugiego człowieka”.

Mnie z lektury najbardziej utkwił w pamięci genialny fragment, gdzie Bladaczka wymusza na Gałkiewiczu zachwyt poezją, a ten żywiołowo oponuje. Jakże prosta scenka, a jednocześnie naturalna, szczera, dosadna... Wyborna charakterystyka relacji nauczyciel – uczeń.

Sporo humoru dostarcza także ustęp stanowiący satyrę na stosunki pan – służący, konsumpcjonizm, podporządkowanie, czy po prostu prostotę chłopską (państwo ino żrom, wylegujom się do góry brzuchem i choroby majom od tego).

„Ferdydurke” to słynna awangardowa powieść, która sobie zyskała uznanie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nie kwestionuje wybitności dzieła Gombrowicza, ale nieco obniżę ocenę. Wydaje mi się całościowo dość nierówno napisana. Poza genialnymi fragmentami, są też niestety spore przestoje. Momentami miałem wrażenie, że czytam polskiego Marcela Prousta, ale też przez dużą cześć książki (może nawet większą) zadawałem sobie pytanie – ale o co właściwie w tym wszystkim chodzi? Ech, być może za dużo tej groteski, tej dziwności jak dla mnie...

Zakończę te recenzje tak jak Gombrowicz zakończył „Ferdydurke”;

KONIEC I BOMBA,

A KTO CZYTAŁ TEN TRĄBA!

Tytuł prawdopodobnie pochodzi od bohatera powieści S. Lewisa „Babbit” – Freddy Durke.

Pierwszy raz zetknąłem się z „Ferdydurke” Gombrowicza dość dawno, na lekcji języka polskiego, ale tylko w zarysie (przerabialiśmy malutki fragment zamieszczony w podręczniku). Teraz wreszcie przeczytałem powieść w całości.

Książka jest niekonwencjonalna. Satyra na nieporadność,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31 973
  • Chcę przeczytać
    2 940
  • Posiadam
    2 216
  • Lektury
    1 285
  • Ulubione
    1 100
  • Lektury szkolne
    314
  • Teraz czytam
    295
  • Literatura polska
    250
  • Klasyka
    193
  • Z biblioteki
    151

Cytaty

Więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Witold Gombrowicz Ferdydurke Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także