Przemysły (tomik)

Przemysły (tomik)
skamandryci
poezja
onika

Jeden z dwóch wczesnych zbiorów poezji Mieczysława Brauna - niesłusznie zapomnianego przedstawiciela nurtu skamandryckiego. Będące niekłamaną pochwałą i afirmacją ludzkiej pracy utwory poety przesycone są klimatem międzywojennej przemysłowej Łodzi. Podejmowaną problematykę społeczną Braun kontynuował w dalszej swojej twórczości, w znacznie większym stopniu filozofującej aniżeli pierwsze...

Będące niekłamaną pochwałą i afirmacją ludzkiej pracy utwory poety przesycone są klimatem międzywojennej przemysłowej Łodzi. Podejmowaną problematykę społeczną Braun kontynuował w dalszej swojej twórczości, w znacznie większym stopniu filozofującej aniżeli pierwsze publikacje poetyckie. ,,Przemysły" stanowią świadectwo solidarności autora z ludźmi pracy, a jednak twórcy udało się uniknąć narzucającej się, nachalnej ideologii i propagandy ówczesnych ruchów komunistycznych i komunizujących.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/braun-przemysly/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/bra...»

olaf2009 | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Wiersze pełne optymizmu i radości. Poeta zachęca do cieszenia się codziennością: pięknem przyrody, pracą rolników, która daje chleb, pracą fabryk, która gwarantuje postęp i rozwój przemysłów. Na końcu tomik zawiera zwrot grzecznościowy do czytelników. Za opisywanie prostego szczęścia, które jest na wyciągnięcie reki, wiersze są na pewno warte uwagi, a według mnie ponadczasowe.

onika | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Klasyka, Poezja