The Prophet

Heinemann
1988-01-01
1988-01-01
043429067X

Nie ocenię tej książki. Nie moja bajka. Zupełnie nie dla mnie. Religia nie jest moim spektrum zainteresowania. Skusiły mnie recenzje, ale wycofuję się.

Klasyczne pierdolenie o Szopenie. Dla snobów pewnie wiekopomne dzieło. 🤔

Klasyczne pierdolenie o Szopenie. Dla snobów pewnie wiekopomne dzieło. 🤔

Mała książeczka, właściwie - broszurka, Dżubrana Chalila Dżubrana (tak prawidłowo powinno się pisać po polsku imię i nazwisko tego autora - powołuję się na największego polskiego arabistę profesora Janusza Daneckiego) "Prorok" jest bardzo interesującym przykładem prozy pisanej po angielsku przez pisarza arabskiego w bardzo konkretnej sytuacji kulturowej i społecznej.

Dżubran Chalil Dżubran był pisarzem libańskim, który tworzył w USA i po angielsku, ale jego proza - także ów mistyczny "Prorok" - jest nasycona arabską myślą, postrzeganiem świata, wyobraźnią.

To ciekawy pomnik literatury, gdyż dzisiaj, sto lat po powstaniu, mądrości zawarte w "Proroku" mogą śmieszyć i banalnością i sposobem sformułowania. Jeśli nie pomoże współczesnemu czytelnikowi zrozumieć świata muzułmańskiego, to przynajmniej opowie o jednym z najgłośniejszych w swoim czasie dzieł emigracyjnej twórczości arabskich pisarzy.

Warto mieć tą książkę w dom i wracać do niej. Ma piękne przesłanie.

Warto mieć tą książkę w dom i wracać do niej. Ma piękne przesłanie.

Prawdziwa ponadczasowa perełka pełna uniwersalnych wglądów przydatnych dla rozwijających się duchowo.

Refleksje o szczęściu, miłości, przemijaniu etc. wyrażone w formie liryczno-profetycznej, niewolne jednak od patosu i banału. Nie podzielam zachwytów nad tą książką, aczkolwiek wyobrażam sobie, że są czytelnicy, których może ona inspirować. Dla mnie to mało odkrywczy kolaż poezji i duchowości w arabskim anturażu.

znakomite
filozoficzno duchowe rozmyślania, krótkie, doskonale ubrane w piękne słowa, czysta mądrość
tematy takie jak: miłość, przyjaźń, dom, ból, praca, zbrodnia i kara, nauczanie, mówienie, czas, dobro i zło, piękno
bardzo polecam jeśli macie na coś takiego ochotę

(wysłuchałam w audiobooku i bardzo tę formę polecam)

znakomite
bardzo polecam jeśli macie na coś takiego ochotę

(wysłuchałam w audiobooku i bardzo tę formę polecam)

Ciężko ocenić tę książkę ze względu na czas powstania. Nie rozumiem opinii sugerujących oklepanie tematu lub też poniższej opinii o banałach fejsbukowych. Nie za dobrze to świadczy o recenzencie, aby dzieło opublikowane w 1923 r. porównywał do współczesnej wylęgarni złotych myśli. Wydaje mi się, że warto mieć na uwadze czas i miejsce powstania książki, zorientować się, jakie były możliwości społeczeństwa, aby uświadomić sobie te (dla niektórych) oklepane i oczywiste prawdy.
Książka zdecydowanie jest ponadczasowa i każdy znajdzie rozdział dla siebie. Mimo że w pewnym sensie opisywane są pojęcia oczywiste, w pędzie dzisiejszego życia zdarza Nam się zapominać, co naprawdę powinno się liczyć. Zdecydowanie pojawiały się zagadnienia, z którymi ciężko się zgodzić (temat zbrodni i kary),ale były również takie, które działały jak ciepłe mleko z miodem i czosnkiem na chore gardełko.
Uważam, że jest to pozycja warta poznania i na pewno nikt na niej źle nie wyjdzie.

Coś potwornego. Pseudo-natchnione banały rodem z przeciętnej fejsbukowej ściany zakopane w samozachwycie autora. Zaczyna z patosem jakby się miało nie wiadomo co zaraz wydarzyć, a później w kółko tytułowy "prorok" klepie jakieś upośledzone zrzynki z książek napisanych tysiące lat temu. Zaczyna się to robić śmieszne w okolicach 15 strony i pozostaje takie aż do samego końca.

Kompletne pudło. Gorąco odradzam.

Zbiór w teorii oczywistych prawd, jednak opisane w całkiem ciekawy sposób.

Zbiór w teorii oczywistych prawd, jednak opisane w całkiem ciekawy sposób.

• Audiobooki
  • Literatura piękna