To samo morze

Tłumaczenie: Tomasz Korzeniowski
Wydawnictwo: Muza
Oto ha-jam
8372008884

Posłuchaj mnie dobrze. Mówi twój ojciec. Prosty człowiek, człowiek raczej szary, taki owaki, ale twój ojciec. Jedyny jaki jest, a tego twoja ironia nie zmieni. To samo morze to pierwsze dzieło Amosa Oza napisane prozą poetycką. Chciałem, żeby w tej książce była muzyka, rytm, próbowałem napisać utwór muzyczny słowami, bo inaczej nie umiem. Nie jestem kompozytorem. Moi bohaterowie są jak rozmaite potoki, rzeki i strumienie wypływające z tego samego źródła i wpadające do tego samego morza. Jest to moje opus magnum i chciałbym żeby pamiętano mnie jako autora tej książki . Amos Oz urodził się w 1939 roku. Jego rodzina w latach 30. XX w. przybyła do Palestyny z Polski i Rosji. Sam autor czuję się związany emocjonalnie z Polską, gdyż tu urodziła się jego matka. Ten wybitny współczesny pisarz izraelski tworzy w języku hebrajskim. Do jego najbardziej znanych powieści należą: Mój Michał , czarna skrzynka , Fima , Aż do śmierci , Dotknij wiatru, dotknij wody , Pantera w piwnicy .

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2002

ungwena | 2016-12-08