Czym jest umysł?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Concept of Mind
filozofia i etyka
mike

Działy tematyczne książki: Mit kartezjański o duchu w maszynie Wiedza i umiejętność Wola Uczucie Dyspozycje i akty Samoświadomość Doznawanie i obserwowanie Wyobraźnia Intelekt Program psychologii. Autor zajmuje się charakteryzowaniem istoty umysłu ludzkiego. Rozpoczyna od zreferowania popularnej doktryny ciała i umysłu, nazwanej przez niego mitem kartezjańskim. Następnie przechodzi do...

Działy tematyczne książki:
Mit kartezjański o duchu w maszynie
Wiedza i umiejętność
Doznawanie i obserwowanie
Wyobraźnia
Intelekt
Program psychologii.

Autor zajmuje się charakteryzowaniem istoty umysłu ludzkiego. Rozpoczyna od zreferowania popularnej doktryny ciała i umysłu, nazwanej przez niego mitem kartezjańskim. Następnie przechodzi do przedstawienia kontrargumentów przeciwko mitowi kartezjańskiemu. Na końcu przedstawia własną tezę, iż przedmioty psychiczne nie są substancjami, ani nie mają substancjalnego podłoża, ale są cechami dyspozycyjnymi do wykonywania pewnego rodzaju działań. Swoją koncepcję uzasadnia analizą wielu wyrażeń języka naturalnego z nazwami przedmiotów psychicznych, oraz faktem, że jego teoria unika trudności, w które wpada mit kartezjański.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1970

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1970