Sezon na słówka

Wydawnictwo: Sonia Draga

Główną bohaterką powieści jest Eliza Naumann, 10-letnia, zupełnie przeciętna dziewczynka, która pewnego wieczoru wygrywa krajowy konkurs ortograficzny. Wydarzenie to sprawia, że oczy wszystkich zwracają się na Elizę i jej dość ekscentryczną rodzinę. Powieść przesycona smutkiem, pełna uroku i wielkoduszności The New York Times .

magdalena | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Sezon na słówka kusi kolorową okładką. Ale w środku tak kolorowo nie jest. Rodzina Elizy znajduje się w głębokim w kryzysie. Z każdą kolejną stroną ten kryzys wydaje się narastać. Ale nie jest to głównym motywem książki, bo główną historią jest konkurs literowania, który robi za tło do pokazania rozkładu rodziny, która z boku wygląda jak z obrazka.
Mamy tutaj retrospekcje, momentami zbędne, zdecydowanie spowalniające akcję, wręcz zbędne.
Ogólnie książkę można poczytać by dowiedzieć się jak rodzina wyglądać nie powinna.

misterdżi | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 31 lipca 2013

Trudno jest mi ocenić tą książkę, nie jest ona przeciętna ale cyz coś więcej?
Momentami czytając tą książkę byłam przerażająco znudzona. O ile początek mi się podobał i koniec również to gdzieś pomiędzy 100 a 250 stroną myślałam że jednak ją odłożę. Po zakończeniu książki doszłam do wniosku ,że ,jednak pokazywała pewien przykład wartości funkcjonujących w niektórych rodzinach.

Polecam ją ,jeżeli oglądaliście już film lub nie macie nic innego do czytania.

toska1982 | 2013-02-06

Książka ukazuje nam bardzo poważny problem, jakim jest narastający kryzys rodziny. Nie koniecznie dzieci muszą być bite czy molestowane, by uznać że w rodzinie nie dzieje się najlepiej. Autorka ukazuje nam obraz rodziny, w której wszytskie decyzje podejmuje ojciec i to on decyduje kto jest ważny a kto nie, kto zasługuje na jego uwagę a kto ma siedzieć cicho i udawać że wszytsko jest dobrze. Jego uwaga skupia się na córce, traktując resztę rodziny jak coś zbędnego. Jednak Eliza też nie ma lekko, presja, którą wywiera na niej ojciec, jest tak ogromna, że aż dziw, że tak mała dziewczynka tak długo to wszytsko znosiła. Nic dziwnego, że rodzina całkowicie się rozpada, że rodzeństwo walczy o uwagę rodziców i nie radzi sobie z kontaktami z rówieśnikami, że żona popada w obłęd bo nie ma oparcia w mężu.
Książka traktuje o rzeczach ważnych, ma w sobie to coś, jednak zmęczyła mnie bardzo. Dwa razy ją odkładałam by znów zacząć czytać. Moje odczucia są mieszane i nie wiem czy bym drugi raz się...

adiijos | 2011-02-10

Książka jest naprawdę dobra i wciąga od pierwszych stron. Debiut literacki M. Goldberg, który został zekranizowany (film jeszcze lepszy). W telegraficznym skrócie - książka opisuje losy rodzinę, która kapkę pogubiła się we wzajemnych relacjach, co prowadzi do dramatycznych sytuacji. Rewelacyjna stylistyka i interesujący wątek słów sprawiają, że książka jest niebanalna i naprawdę interesująca.

Kasia | 2011-11-14
Przeczytana: grudzień 2011

szkoda czasu na czytanie tej książki

Agutek | 2015-10-13
akarka | 2015-04-27