Sezon na słówka

Myla Goldberg Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Sonia Draga
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Poparzone dzieci Ameryki Judy Budnitz, Dave Eggers, Jeffrey Eugenides, Jonathan Safran Foer, David Foster Wallace, Myla Goldberg, Ken Kalfus, Jonathan Lethem, Zadie Smith
Zadie Smith pr... Judy Budnitz, Dave ...

1964

Sezon na słówka kusi kolorową okładką. Ale w środku tak kolorowo nie jest. Rodzina Elizy znajduje się w głębokim w kryzysie. Z każdą kolejną stroną ten kryzys wydaje się narastać. Ale nie jest to głównym motywem książki, bo główną historią jest konkurs literowania, który robi za tło do pokazania rozkładu rodziny, która z boku wygląda jak z obrazka.
Mamy tutaj retrospekcje, momentami zbędne, zdecydowanie spowalniające akcję, wręcz zbędne.
Ogólnie książkę można poczytać by dowiedzieć się jak rodzina wyglądać nie powinna.

Mamy tutaj retrospekcje,...

Trudno jest mi ocenić tą książkę, nie jest ona przeciętna ale cyz coś więcej?
Momentami czytając tą książkę byłam przerażająco znudzona. O ile początek mi się podobał i koniec również to gdzieś pomiędzy 100 a 250 stroną myślałam że jednak ją odłożę. Po zakończeniu książki doszłam do wniosku ,że ,jednak pokazywała pewien przykład wartości funkcjonujących w niektórych rodzinach.

Polecam ją ,jeżeli oglądaliście już film lub nie macie nic innego do czytania.

Trudno jest mi ocenić tą książkę, nie jest ona przeciętna ale cyz coś więcej?

Książka ukazuje nam bardzo poważny problem, jakim jest narastający kryzys rodziny. Nie koniecznie dzieci muszą być bite czy molestowane, by uznać że w rodzinie nie dzieje się najlepiej. Autorka ukazuje nam obraz rodziny, w której wszytskie decyzje podejmuje ojciec i to on decyduje kto jest ważny a kto nie, kto zasługuje na jego uwagę a kto ma siedzieć cicho i udawać że wszytsko jest dobrze. Jego uwaga skupia się na córce, traktując resztę rodziny jak coś zbędnego. Jednak Eliza też nie ma lekko, presja, którą wywiera na niej ojciec, jest tak ogromna, że aż dziw, że tak mała dziewczynka tak długo to wszytsko znosiła. Nic dziwnego, że rodzina całkowicie się rozpada, że rodzeństwo walczy o uwagę rodziców i nie radzi sobie z kontaktami z rówieśnikami, że żona popada w obłęd bo nie ma oparcia w mężu.
Książka traktuje o rzeczach ważnych, ma w sobie to coś, jednak zmęczyła mnie bardzo. Dwa razy ją odkładałam by znów zacząć czytać. Moje odczucia są mieszane i nie wiem czy bym drugi raz się wzięła za jej czytanie. Może język jakim była pisana tak mnie zmęczył?

Książka jest naprawdę dobra i wciąga od pierwszych stron. Debiut literacki M. Goldberg, który został zekranizowany (film jeszcze lepszy). W telegraficznym skrócie - książka opisuje losy rodzinę, która kapkę pogubiła się we wzajemnych relacjach, co prowadzi do dramatycznych sytuacji. Rewelacyjna stylistyka i interesujący wątek słów sprawiają, że książka jest niebanalna i naprawdę interesująca.

szkoda czasu na czytanie tej książki

szkoda czasu na czytanie tej książki

• Do poduszki
  • 2010
  • Wymienię
  • Sonia Draga
  • 2007
  • Różne

Dodaj cytat z książki Sezon na słówka