Dom czwarty

Cykl: Lipowo (tom 7)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
elfijka

Była policjantka Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze na miejsce znika bez śladu. Mieszkańcy Złocin zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski wkrótce odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co tak naprawdę przydarzyło się Klementynie? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma z tym wszystkim związek okrutna egzekucja dokonana nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
magdaLena książek: 330

Zbrodnia na prowincji

„Dom czwarty” to już siódmy tom kryminalnej sagi Katarzyny Puzyńskiej. Historia rozpoczyna się od zaginięcia jednej z głównych bohaterek cyklu, byłej komisarz Klementyny Kopp. Policjantka w drodze do Złocin - swojego rodzinnego miasteczka - znika bez śladu. Zostają wszczęte poszukiwania, podczas których okazuje się, że niepozorne, prowincjonalne miasto to świadek zbrodni sprzed kilku i kilkudziesięciu lat. Niestety proces dochodzenia do odkrycia zabójcy nie należy do najprostszych i wymaga szczególnego sprytu od policjantów, gdyż mieszkańcy Złocin niechętnie i nie zawsze mówią prawdę.

Powieści kryminalne Katarzyny Puzyńskiej znane są przede wszystkim z rozbudowanego tła społeczno-obyczajowego, pogłębionych psychologicznie portretów bohaterów i inteligentnie skonstruowanej intrygi. „Dom czwarty” również zawiera powyżej wskazane elementy. Wątki społeczne i niejednowymiarowe postacie nie sprawiają jednak, że to, co jest esencją kryminału – poszukiwanie winnego – schodzi na dalszy plan. Śledztwo odgrywa w książkach Puzyńskiej rolę podstawową, autorka nie pozwala swoim kryminałom na przemianę w powieści obyczajowe czy psychologiczne.

W „Domu czwartym” każdy z bohaterów ma w sobie coś przyciągającego uwagę. Autorka buduje interesujące charaktery dzięki swojemu psychologicznemu wykształceniu, a także dzięki (zapewne wrodzonej) empatii. Pokazuje różne rodzaje ludzkich emocji i lęków pojawiających się w relacjach. W siódmej części sagi jest akurat tyle postaci, że nie czujemy się przytłoczeni ich ilością, a zarazem niełatwo nam odgadnąć, kto jest poszukiwanym zabójcą. Podejrzenia padają na kolejne osoby – odkrywamy przeszłość, tajemnice i traumy podejrzanych. Jednak gdy już jesteśmy pewni, że znamy prawdę, okazuje się, że tak naprawdę… wcale jej nie znamy.

Myślę, że siódmy tom cyklu jest lepiej skonstruowany niż poprzedzający go „Łaskun” – w „Domu czwartym” nie znajdziemy lekko przeciążonej i chaotycznej fabuły. Tempo zdarzeń jest idealne – nie ma maksymalnego przyspieszania, a następnie spowalniania akcji.

Ważnym wątkiem w powieści Puzyńskiej jest wątek historyczny związany z II wojną światową i egzekucją dokonaną nad jeziorem Bachotek w 1939 roku. Zdarzenia z czasów II wojny światowej autorka umiejętnie wplata w treść książki; są one odpowiednio umotywowane i stanowią istotną część kryminalnej historii.

Tym, co może się nie spodobać czytelnikom, jest przemiana jednego z głównych bohaterów, Daniela Podgórskiego. Policjant w specyficzny i niewzbudzający współczucia sposób przeżywa żałobę. Postać sympatyczna i lubiana ewoluuje w postać odpychającą. Myślę jednak, że negatywna metamorfoza, jaką przechodzi Podgórski, jest psychologicznie uzasadniona.

„Dom czwarty” to powieść idealna dla tych, którzy mają ochotę oderwać się na chwilę od rzeczywistości, poprzebywać w innym świecie i poczuć emocje związane z kryminalnym śledztwem. Szczerze polecam i czekam na kolejną część.

Magdalena Paździor

Beata | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Polskie Midsomer...
Rewelacyjna powieść kryminalna. Akcja toczy się w kilku planach czasowych, sięgając aż 1939 roku. Intryga zawiła... Wszyscy mają swoje tajemnice... kłamią... co ukrywają? Kto zabił, a morderstw, czy też tajemniczych zgonów jest wiele, tak naprawdę wszyscy są podejrzani? Motywy zaskoczyły mnie, chociaż są bardzo ludzkie, typowe dla małomiasteczkowych społeczności, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, ale zmowa milczenia jest obowiązującym prawem. Bo można zostać wykluczonym poza bezpieczny krąg.
Trochę raziła mnie diametralna zmiana osobowości Podgórskiego... Sama powieść doskonała, wciągająca i zaskakująca.

Nina | 2016-11-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 listopada 2016

Ja nie będę piała z zachwytu, za co z góry przepraszam fanów autorki. Mnie się chyba przejadła. Niby nie jest źle, intryga naprawdę fajnie skonstruowana, ale reszta... To, co autorka zrobiła z Danielem, to dla mnie masakra. Te wulgaryzmy i policyjny żargon - zupełnie niepotrzebne i bardzo psuły mój odbiór tej książki. Nie jestem osobą przewrażliwioną, sama lubię sobie czasem przekląć i nie przeszkadzają mi przekleństwa w książkach, jeśli są uzasadnione. Tu tak nie było, tu przekleństwa były wrzucane zupełnie niepotrzebnie i jakby na siłę.
Chyba nie dam się skusić na kolejną część.

Anna | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Katarzyna Puzyńska i tym razem pogrywa z czytelnikiem tak jak w poprzednich częściach sagi o policjantach z Lipowa. Nie sposób odłożyć tego kryminału choć na chwilę. Rozdziały dosyć krótkie. Każdy kończąc się wprowadza jeszcze większy zamęt. Czytając myślałam sobie, przeczytam następny, na pewno sprawa się wyjaśni. Skąd. Jeszcze bardziej się zagmatwała. A tu przecież chodziło o życie Klementyny Kopp, mojej ulubionej bohaterki. Co rozdział nowy podejrzany. Do tego Daniel Podgórski mnie wkurzał. Niech przestanie wreszcie kląć. Upominałam, już sama nie wiem czy bardziej jego czy też autorkę. To do niego niepodobne!
"Dom czwarty" jak poprzednie części sagi o policjantach z Lipowa kończy się nie tylko poznaniem mordercy, ale również znakiem zapytania.
Tym razem chodzi o podinspektora Wiktora Cybulskiego. Tak, kto by się spodziewał. A jednak wszystko wskazuje na to, że ten elegancki, dystyngowany wręcz policjant ma coś na sumieniu. GORĄCO POLECAM!

P.S. Pani Kasiu, kiedy następna...

motyl43 | 2016-12-02
Przeczytana: listopad 2016

Nie ma już Lipowa i jego mieszkańców, nie ma ciepłego klimatu wsi, miłego uczynnego policjanta Daniela Podgórskiego. W "Domu Czwartym" Podgórski to oklęty moczymorda, na dodatek gwałciciel- coś strasznego :(. Na nic nie wpadł, nic nie odkrył, nic nie wymyślił, ...winny znów znalazł się sam. Ostatnio mąż pyta, czy mówi mi coś nazwisko Puzyńska, "tak"- odpowiadam,właśnie czytam "Dom Czwarty" 7 tom Lipowa, pyta- "dobra?", odpowiadam- "nie", pyta- "to po co czytasz?, rzuć to".
Ale trudno rozstać się z bohaterami, z którymi przeżyło się tyle stron. Pani Kasiu, proszę wysłać Daniela na terapię, albo zastrzelić.

kajsa | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Złociny - złe czyny
Ta gra słów stworzona przez jednego z bohaterów- Kaja Wronę-najlepiej oddaje atmosferę "Domu czwartego".Dzieje się tam rzeczywiście wiele.Serię dramatycznych zdarzeń rozpoczyna zaginięcie Klementyny Kopp.A gdy policjanci z Lipowa biorą się za jej poszukiwania,na jaw wychodzi wiele skrzętnie poukrywanych spraw i tajemnic,tych aktualnych,ale też dawnych,sięgających czasów drugiej wojny światowej.
Intryga,znakomicie poprowadzona przez autorkę,sprawia,że bardzo trudno oderwać się od książki,bo kończący się rozdział staje się emocjonującą zapowiedzią tego,co wydarzy się za chwilę,w następnym.Nic więc dziwnego,że "Dom czwarty"po prostu pochłonęłam.
Jednego nie mogę wybaczyć pani Puzyńskiej. Oczywiście chodzi o tę straszną metamorfozę Daniela Podgórskiego.To że mroczny,zamknięty w sobie i taki najeżony rozumiem jak najbardziej,ale że cham i bluźnierca tego pojąć nie umiem.To po prostu niewiarygodne.

Tysia19 | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Jak to zawsze przy twórczościach Pani Puzyńskiej nie byłam zawiedziona, wręcz przeciwnie kolejny, dobrze napisany tom z cyklu Lipowo.
Tym razem nie jest to "świeże" morderstwo, gdzie spotykamy leżącego trupa, mamy do czynienia z zaginięciem Klementyny Kopp, które jest ściśle powiązane z wydarzeniami sprzed lat. Autorka zrobiła metamorfozę bohatera, moim zdaniem na jego niekorzyść, lecz w odniesieniu do książki nadaje to jej smaczku. Co do rozwoju akcji to nie mam zastrzeżeń, jest tak jak powinno być. Liczba bohaterów w porównaniu do "Łaskun" została ograniczona, co działa na plus. Doszło wiele wulgaryzmów nie zawsze uzasadnionych na skutek zmiany charakteru bohatera, lecz nie przeszkadzało mi to w odbiorze.
Wątki zostały świetnie przeplecione ze sobą, mamy również do czynienia z czasami historycznymi jak i współczesnymi. Koniec jak zwykle zaskakujący i ciekawy, jeśli ktoś myśli że zna już mordercę po przeczytaniu części książki to informuję, że prawdopodobnie się...

Jak dla mnie "Dom czwarty" to zdecydowanie najlepsza powieść z cyklu o policjantach z Lipowa.
Główną bohaterką jest wielka nieobecna czyli Klementyna Kopp. Na prośbę matki ma ona po 40-tu latach wrócić do rodzinnej miejscowości i rozwiązać zagadkową śmierć narzeczonej swojego kuzyna.
Niestety na miejscu nie pojawia się. Daniel, Weronika i Emilia ruszają na jej poszukiwania. Podejrzewają, że Klementyna może już nie żyć.
Podczas prowadzenia śledztwa odnoszą wrażenie, że wszyscy kłamią. Na jaw wychodzą tajemnice sprzed lat. Nie tylko morderstwo Róży sprzed trzech lat, ale również wydarzenia z 1976 roku a nawet czasów II wojny, które są ze sobą ścisłe powiązane. Poznajemy też po trochu historie życia Klementyny, którą ona tak ukrywała i która może być teraz powodem jej zniknięcia.
Książka bardzo trzyma w napięciu. Autorka wreszcie pozbyła się kilku "manier", które mnie bardzo denerwowały. Ale za to zmieniła charakter kilku bohaterów. I tak ze spokojnego Daniela zrobiła pijaka i...

wiejskifilozof | 2017-08-25

Teraz czytam te książki Puzyńskiej,które mają troszkę czasu.Teraz mam możliwość.Super,kryminał mówię.To jako wielki fan,tego typu literatury.
Bo tu było wszystko ,czego chciałem.I odnoszenie do czasów wojny.Lat PRL i czasów mi obecnych.
Zagniecie policjantki,fajne opisy terenów i ciekawe.Zdarzenia,oraz dwaj głupki.Bawiący się w nazistów.
Książka,jest bardzo fajna.Czyta się szybko i daje mnóstwo frajdy.

SeVIIen | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

„Ludzie są za okrutni, za skomplikowani, za bardzo kłamliwi, żeby dało się z nimi żyć.”

Była policjantka Klementyna Kopp szykuje się do powrotu w rodzinne strony, aby pomóc rozwiązać zagadkę pewnego morderstwa. Niestety, okazuje się, że nie udaje jej się dotrzeć na miejsce. Daniel Podgórski, Weronika Nowakowska i Emilia Strzałkowska udają się do domu jej rodziców, aby wyjaśnić, dlaczego się nie pojawiła. Mieszkańcu Złocin twierdzą, że jej nie widzieli, ale Daniel ma inne teorie na ten temat… Jaka jest prawda?

„Dom czwarty” to siódmy już tom cyklu o policjantach z Lipowa i szósty przeczytany przeze mnie. I muszę powiedzieć, że… Poczułam lekki niedosyt. Po świetnych „Utopcach” i „Łaskunie” w tej części ewidentnie brakowało mi owego magicznego „czegoś”, dzięki czemu nie mogłam oderwać się od lektury książek Katarzyny Puzyńskiej. Nie powiem – powieść w porządku, na poziomie – bardzo dobra. A jednak brakowało tej maleńkiej iskierki.

Kiedy przeczytałam początek, moje serce zabiło...

Joanna | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

super!!!!!!!!! ta autorka to ma pióro. to czyta się jednym tchem. tym razem Podgórski bardzo ostry... ale i tak zachwyca.