Amerykańskie wstrząsy

Wydawnictwo: Von Borowiecky
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

American dream dla wielu Polaków to ucieleśnienie raju na ziemi. Jaka dziś jest Ameryka, mityczna ziemia obiecana dla wielu pokoleń Polaków? Dziś, na początku XXI wieku, jesteśmy świadkami upadku amerykańskiego mitu w oczach młodych Polaków. Przez kilka dziesięcioleci, w okresie gomułkowsko-gierkowsko-jaruzelskim USA były dla nas mekką, wytęsknioną i wymarzoną oazą wolności, dobrobytu i spełnionych marzeń. Tak wyglądała z daleka, zza oceanu. Po upadku żelaznej kurtyny, kiedy w USA dorosło już nowe pokolenie urodzone na emigracji, a jego rodzice wrośli w amerykańską rzeczywistość, spojrzenie na raj za oceanem nieco się zmieniło. Zaczęło się przypinanie Amerykanom łatki nieuków, narzekanie na powszechny pęd za pieniądzem, na rozluźnienie więzi rodzinnych i w ogóle międzyludzkich itd.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że Stany Zjednoczone cały czas są potęgą militarną i ekonomiczną, ale dzisiaj świat nie jest już ani jedno-, ani tym bardziej dwubiegunowy, jak w czasach zimnej wojny. (Na marginesie – wydaje się, że to właśnie Związkowi Radzieckiemu Amerykanie powinni być wdzięczni za ślepą miłość Polaków do USA, od których byli odcięci przez kilkadziesiąt lat sowieckiej okupacji, kiedy Ameryka była nieosiągalnym marzeniem). W ciągu kilkudziesięciu lat na światową potęgę wyrosły Chiny, nie wolno zapominać o Rosji, a w Europie wystarczy wspomnieć o Niemczech czy ostatnio choćby Turcji, która jest najpotężniejszym, po USA, członkiem NATO.
Autorka książki, polska dziennikarka mieszkająca od ponad 20 lat w Ameryce, opisuje tamtejszą rzeczywistość w sposób dosyć zaskakujący, stawia tezę, że mamy tam do czynienia z socjoekonomicznym trzęsieniem ziemi, do którego doprowadziła globalizacja, korporatyzacja, elektronizacja życia prywatnego i publicznego. Amerykańska klasa średnia, która była filarem sukcesu gospodarczego, kurczy się coraz bardziej, tworzą się coraz większe podziały na rosnącą warstwę biednych i coraz biedniejszych, i coraz węższą warstwę osób bogatych, które stają się coraz bogatsze.
W książce – zbiorze felietonów Sarnacka zwraca także uwagę na słabo zauważaną na świecie monstrualną metamorfozę etnicznego makeupu USA, która jest wynikiem głębokich zmian nie tylko samej kultury, ale także jej fundamentalnych zasad.

źródło opisu: www.vb.com.pl

źródło okładki: www.vb.com.pl

Marta Sieciechowicz | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Czytałam tę książkę z mieszanymi uczuciami. Autorka, która mieszka w Stanach od ponad 20 lat, jest dziennikarką piszącą w gazetach polonijnych, ale także w Polsce. Sama pisze, że Ameryka jest jej drugą ojczyzną, gdzie ma dom, rodzinę itd. Jednak można wyczuć między wierszami, że nie może się zdecydować, czy kocha swoją drugą ojczyznę bezwarunkowo, czy też jest to miłość z rozsądku (choć wiadomo, że małżeństwa z rozsądku są bardziej trwałe od tych, które zostały zawarte z szalonej miłości). Z jednej strony krytykuje Amerykę za prawo obywateli do posiadania broni, z drugiej chwali Obamę za przymusowe wprowadzenie ubezpieczeń tzw. "Obamacare".
Jedno z książki wynika na pewno - amerykański mit od pucybuta do milionera okazał się tylko mitem...

Bielsko | 2017-02-23
Muminka | 2016-09-02