Mao. Zwycięstwa, nadzieje i klęski

7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-7436-100-2
Chiny, Mao, biografia

Analityczna praca na temat rządów Mao w Chinach.

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl/bid,40543,eid,43394,tytul,Mao,ksiazka.html

mks | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Biografia

Solidna, naukowa pozycja.

Ze względu na dużą porcję szczegółów czyta się powoli. Na szczęście autorzy nie ograniczyli się do roli bezstronnych sprawozdawców. Do przedstawionych przez siebie informacji zaproponowali interesujące interpretacje, pozwalające zrozumieć złożoność chińskiej polityki oraz decyzje Mao.

Warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat Chin tamtego czasu, a także by lepiej zrozumieć obecne. Otwiera także oczy na to, czym jest polityka per se. Mając większą świadomość można łatwiej zrozumieć aktualne wydarzenia w swoim kraju, rozszyfrowywać gładkie i niejasne deklaracje polityków, które przed lekturą tej książki wydawały się puste i skierowane do nikogo, a po lekturze nabierające właściwej im mocy.

FilipDnk | 2016-05-24

Bardzo rzetelna, naukowa książka, napisana bardzo przystępnym językiem. Przedstawia nie tylko samego Mao, jest wpisana w szerszy, polityczny kontekst jego epoki. Na tle innych prac naukowych wyróżnia ją to, że posiada ogromną ilość materiałów źródłowych. (przemówienia, artykuły z gazet itp.) Obraz Mao jaki maluje się na łamach tej książki nie pozostawia złudzeń. Bezwzględny, cyniczny manipulator, który dodatkowo był wyjątkowym ignorantem ekonomicznym. Czytelnik dowie się z niej nie tylko o Wielkim Skoku czy Rewolucji Kulturalnej, ale również zapozna się z wieloma ciekawymi, a mniej znanymi historiami - jak chociażby z tragikomiczną kampanią... tępienia wróbli.
Polecam.

peruniec | 2015-11-23