Kaszubi z Pomorza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Region
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kaszubi, Kaszuby, Pomorze

Historia Kaszub i Kaszubów*Co oznacza nazwa Kaszuby?*Ilu jest Kaszubów?*Język kaszubski?*Jak dziś funkcjonuje kaszubszczyzna?*Ruch kaszubski*współczesny ruch kaszubski*Kaszubska symbolika*Kaszubskie zwyczaje i tradycja*Literatura kaszubska*Kultura kaszubska dziś

źródło opisu: Wydawnictwo Region, Gdynia 2010

Bazyli Venosta | 2016-08-04

Popularnonaukowe wprowadzenie do wiedzy o Kaszubach; ich historii, języku, kulturze i współczesnych zmaganiach z tożsamością.

Część historyczna wypada w sumie najsłabiej; chciałoby się mimo wszystko więcej przeczytać o pomorskich dynastiach Gryfitów, Raciborzyców i Sobiesławowiców, tymczasem otrzymujemy informacje ledwie zdawkowe, choć ma to jakieś uzasadnienie w fakcie, że opisanie dziejów średniowiecznego Pomorza wykraczałoby już jednak nieco poza zasadniczą tematykę pracy. Skoro jednak autorka już w tych odległych czasach doszukuje się odrębności (narodowej?) Kaszubów, być może zagadnienie to wymagałoby jednak obszerniejszego potraktowania.

Kolejną słabością narracji historycznej, jest coś, co wydaje się być albo uleganiem przez autorkę swoistej poprawności politycznej, albo szukaniem alibi przed ewentualnym oskarżeniem o separatyzm narodowościowy; przez całą pracę przewija się podkreślanie jakby na siłę nieprzyjaznych stosunków kaszubszczyzny z niemczyzną, tak jakby ta...

Na półkach