L'Arabe du Futur 2. Une jeunesse au Moyen-Orient (1984-1985)

Cykl: Arab przyszłości (tom 2)
Wydawnictwo: Allary Édition
komiksy
francuski
Mar_tine

Dans ce second tome, qui couvre la première année d’école en Syrie (1984-1985), il apprend à lire et écrire l’arabe, découvre la famille de son père et, malgré ses cheveux blonds et deux semaines de vacances en France avec sa mère, fait tout pour devenir un vrai petit syrien et plaire à son père. La vie paysanne et la rudesse de l’école à Ter Maaleh, les courses au marché noir à Homs, les...

La vie paysanne et la rudesse de l’école à Ter Maaleh, les courses au marché noir à Homs, les dîners chez le cousin général mégalomane proche du régime, les balades assoiffées dans la cité antique de Palmyre : ce tome 2 nous plonge dans le quotidien hallucinant de la famille Sattouf sous la dictature d’Hafez Al-Assad.

źródło opisu: http://www.allary-editions.fr/publication/larabe-du-futur-volume-2/

źródło okładki: http://www.allary-editions.fr/publication/larabe-du-futur-volume-2/

Wkp | 2018-04-16

PRZESZŁOŚĆ ARABA

Długo kazał czekać na siebie drugi tom Araba przyszłości, oj długo, ale jak się można było spodziewać, oczekiwanie się opłacało. Bo chociaż porównania z Mausem czy Persepolis, jakie możecie przeczytać na okładce, zanim przystąpiłem do lektury pierwszej części wydawały mi się przesadzone, szybko przekonałem się, że dzieło Riada Sattoufa naprawdę może z nimi konkurować. Tragikomiczna autobiografia autora opowiadająca o jego dzieciństwie na Bliskim Wschodzie jest utworem tak przejmującym i poruszającym, że niełatwo jest przestać wracać do niego myślami po skończonej lekturze. Jednocześnie pozostaje też po prostu znakomicie wykonaną powieścią graficzną, którą docenią przede wszystkim wyrobieni czytelnicy oczekujący od komiksu ambitnych treści i wyższych wartości.

Pierwszy tom Araba przyszłości opowiadał o tym, jak poznali się rodzice głównego bohatera, o ich życiu we Francji, a ostatecznie przeprowadzce na Bliski Wschód – do miejsca specyficznego, dziwnego i...

jkesil | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

Wstrząsająca i zabawna mieszanka wspomnień z dzieciństwa w Syrii. Druga część bardziej zjadliwa i bolesna niż pierwsza. Dorastające dziecko zauważa i zapamiętuje więcej w czasie gdy jego francusko-syryjscy rodzice usiłują się jakoś urządzić w małym, kilkutysięcznym miasteczku/wiosce Teir Maalah. Matka w bezsilności i rozpaczy obserwująca ojca, który "wraca do korzeni" i powoli przyjmuje z powrotem wszystkie wartości, które dla niej - Europejki - są obce. Powolne gnicie ich małżeństwa jak i postępująca degradacja całej rodziny w imię przyjęcia zasad-chorób panujących dookoła - korupcja, bieda, skrajne nierówności społeczne, bezprawie, fanatyzm religijny, nepotyzm, rezygnacja, analfabetyzm, ciemnota. Wszystko to narysowane przedszkolną kreską potęguje tylko wrażenie pułapki w jakiej znajdują się bohaterowie. Przerażające, bo nie opowiada o Islamie tylko o każdym ekstremizmie i każdym "na zawsze", "nigdy", "bo tak ma być" i "tak chciał Bóg". Skąd my to...

LucyOfAnotherWorld | 2018-05-23
Na półkach: Komiksy, Posiadam, Przeczytane