Czy są w Polsce klasy społeczne?

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
AndromedaMirtle

Czy istnieją w Polsce podziały klasowe? A jeśli istnieją, to w jakiej postaci? Czy są ważnym aspektem rzeczywistości? Jak wpływają na politykę, gospodarkę i stosunki społeczne? W Polsce od 1988 roku nie zwiększyła się otwartość struktury klasowej pod względem dziedziczenia pozycji rodziców, barier w wyborze małżonka i barier towarzyskich między inteligencją, pracownikami umysłowymi niższego...

W Polsce od 1988 roku nie zwiększyła się otwartość struktury klasowej pod względem dziedziczenia pozycji rodziców, barier w wyborze małżonka i barier towarzyskich między inteligencją, pracownikami umysłowymi niższego szczebla, właścicielami i kategoriami rolników. Zachowały się też nierówności klasowe w zakresie dochodów, a na początku lat 90. dokonał się wzrost rozwarstwienia. Nakładały się na to nierówności pod względem zagrożenia bezrobociem, które stało się odtąd nowym wymiarem podziałów klasowych.

źródło opisu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/

AndromedaMirtle | 2016-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Dosyć interesujące, ale żeby w pełni zrozumieć znaczenie przytoczonych danych, trzeba się orientować w statystyce, bo autor podaje wartości użytych współczynników, które nic nie mówią osobie, która nie zna odpowiednich wzorów.
Trochę mnie zaskoczyło, że autor przy analizie preferencji w wyborach pomylił rok wyborów prezydenckich - i w przeciwieństwie do niego nie dziwię się, że nie znalazł w ankietach informacji o tym, na którego kandydata na prezydenta Polacy głosowali w 2011 roku, bo wybory były przecież w 2010. Nie spodziewałam się w publikacji naukowej takich łatwych do wyłapania błędów.

HWalczyński | 2017-04-12
Edyta Urbaniak | 2016-10-20