6 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

W swym nowym zbiorku opowiadań Marek Nowakowski, mistrz małych form narracyjnych, łączy jak zazwyczaj koloryt obyczajowy i językowy z wyczuciem moralnych i egzystencjalnych problemów. Odmalowane celnym piórem sceny i portrety tworzą obraz nowej rzeczywistości odartej z piękna, pozbawionej retuszu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 października 2014

Każde z trzech opowiadań, jakie składają się na zbiór "Stygmatycy", uważam za rewelacyjne. Trudno mi wybrać to najlepsze, gdyż mają one inny charakter i podejmują odmienną tematykę.

Jest jednak coś, co łączy wszystkie utwory - to żal, rozgoryczenie i moralne rozterki po przełomie 1989 roku, który odarł wielu ludzi ze złudzeń.
W pierwszym opowiadaniu niejedno upokorzenie przeżywa Napoleon - starzejący się kombinator, który przez wiele lat korzystał z wynaturzeń PRL-u, by robić małe interesy. Mimo iż ma sporo na sumieniu, zawsze kierował się tzw. przedwojennym złodziejskim kodeksem. Wraz z dawnymi kumplami nie potrafi odnaleźć się w świecie zdominowanym przez prawdziwą mafię.
Drugi utwór to gorzka i ironiczna opowieść o poecie, a raczej o zmieniającym się stosunku do poezji, literatury i ich twórców. Uduchowienie, wiara w moc tworzenia i miłość do artysty stopniowo przeradzają się w pogoń za materialnymi dobrami, pozycją i życiową wygodą.
Trzecie, najdłuższe opowiadanie to...

TomHamilton | 2016-05-01
Asica | 2014-04-09