Stygmatycy

Seria: Z Żurawiem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura piękna

W swym nowym zbiorku opowiadań Marek Nowakowski, mistrz małych form narracyjnych, łączy jak zazwyczaj koloryt obyczajowy i językowy z wyczuciem moralnych i egzystencjalnych problemów. Odmalowane celnym piórem sceny i portrety tworzą obraz nowej rzeczywistości odartej z piękna, pozbawionej retuszu.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 października 2014

Każde z trzech opowiadań, jakie składają się na zbiór "Stygmatycy", uważam za rewelacyjne. Trudno mi wybrać to najlepsze, gdyż mają one inny charakter i podejmują odmienną tematykę.

Jest jednak coś, co łączy wszystkie utwory - to żal, rozgoryczenie i moralne rozterki po przełomie 1989 roku, który odarł wielu ludzi ze złudzeń.
W pierwszym opowiadaniu niejedno upokorzenie przeżywa Napoleon - starzejący się kombinator, który przez wiele lat korzystał z wynaturzeń PRL-u, by robić małe interesy. Mimo iż ma sporo na sumieniu, zawsze kierował się tzw. przedwojennym złodziejskim kodeksem. Wraz z dawnymi kumplami nie potrafi odnaleźć się w świecie zdominowanym przez prawdziwą mafię.
Drugi utwór to gorzka i ironiczna opowieść o poecie, a raczej o zmieniającym się stosunku do poezji, literatury i ich twórców. Uduchowienie, wiara w moc tworzenia i miłość do artysty stopniowo przeradzają się w pogoń za materialnymi dobrami, pozycją i życiową wygodą.
Trzecie, najdłuższe opowiadanie to...

maraa_s | 2018-11-05

Z niepozornej książki wyłania się kilka odrębnych opowiadań: „Stygmatycy”, „Dawni poeci i Muza” i „Honolulu”. Co je łączy? Wyznania starych ludzi - przynajmniej w przypadku pierwszej i ostatniej historii (ta po środku nie ma narracji pierwszoosobowej). Starych ludzi, którzy kiedyś byli na piedestale. Zostali zmieceni z nadejściem przełomu lat 80. i 90. Książka pokazuje różne oblicza biograficzne, bardzo realistyczne, bardzo dokładne i bardzo monologowe. Przypominają ostatnie spowiedzi przed śmiercią. Kombinator, poeta, czy ambasador - wszyscy zagubieni z nadejściem nowych czasów i rozliczający swoją przeszłość.
Nowakowski nie stworzył przyjemnego czytadła. Jest wiele goryczy i żalu, co czyni zbiór opowiadań pesymistycznym. Stąd moje pół na pół za brnięcie w smutkach. I jeszcze jedna uwaga. Mimo małej objętości, książka ma mnóstwo ściśniętego tekstu bez żadnych oddechów. Co kto lubi. Zawsze to oszczędność papieru, jakby nie patrzeć.

olaclw | 2018-03-26
Łukasz Witt | 2017-10-14