Goniec królewski. Powieść historyczna z jedenastego wieku

Seria: Powieści o Dziejach Ojczystych
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Mieszko II, Bezprym, Przemyśl
historyczna
michaltrudny

Seweryn Przybylski urodził się w Przemyślu w roku 1887. Szkołę średnią i studia wyższe (filologię klasyczną i polską) ukończył we Lwowie, gdzie potem przez wiele lat pracował jako nauczyciel gimnazjum. Ogłaszał też liczne artykuły w codziennej i periodycznej prasie lwowskiej pod pseudonimem Mariusza Nowiny, był współpracownikiem tamtejszego radia. Swe doświadczenia pedagogiczne i rozległe zainteresowania naukowe wykorzystał w interesującej twórczości literackiej dla młodzieży. Oprócz wielu nowel i obrazków napisał nagrodzoną na konkursie warszawskim powieść "Goniec królewski", a także opracował "Nowe baśnie z 1001 nocy dla dzieci i młodzieży". Zmarł w Warszawie w 1953 r.

Wyróżniona na konkursie literackim m. Warszawy, jako najlepsza książka dla młodzieży w 1929 r., powieść historyczna Seweryna Przybylskiego pt. "Goniec królewski" zapoznaje nas z sytuacją Polski pod rządami Mieszka II. Wichrzenia wygnanego Bezpryma przeciw panującemu bratu, najazd Rusi i samoobrona Przemyśla, a także obrazy zagród kmiecych, dworzyszcz władyków i dworu królewskiego - zostały powiązane w barwną całość z wieloma zaskakującymi perypetiami młodych wysłanników oblężonego grodu do następcy Bolesława Chrobrego.

źródło opisu: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1959

źródło okładki: Zdjęcie autorskie