Magazyn Literacki Książki 7/2016 (238)

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
20837747
czasopisma
EIGHT

Piłka, łyżka i widelec - Rozmowa z Tomaszem Leśniakiem, autorem książki 'Biało-czerwoni na talerzu' Żółte papiery - Co czytają inni Obrastam papierami. Przytłaczają mnie gazety, czasopisma, wyrwane z nich strony, komputerowe wydruki, dokumenty mniej lub bardziej ważne, korespondencja. Co pewien czas podrywam się i, póki mi siły i zapału starcza, ogarniam chaos. Albo tak mi się wydaje....

Żółte papiery - Co czytają inni
Obrastam papierami. Przytłaczają mnie gazety, czasopisma, wyrwane z nich strony, komputerowe wydruki, dokumenty mniej lub bardziej ważne, korespondencja. Co pewien czas podrywam się i, póki mi siły i zapału starcza, ogarniam chaos. Albo tak mi się wydaje. Selekcja jest prosta: "Czytałem już, więc do kosza - nie przeczytałem dotąd, tym bardziej". Czasem jakiś nagłówek wpada mi w oko, wyciągam kartkę, oceniam, czy aby nie zbyt pochopnie zsyłam tekst na makulaturę.

...Chińczycy trzymają się mocno - Na-molny książkowiec
Oraz przyjeżdżają do Polski. Ostatnio częściej. Nad Jangcy zastanawiają się podobno, czy warto z krainy nad Wisłą uczynić bazę wypadową. Stworzyć tutaj stację pośrednią dla ich pełnego towarów pociągu gnającego przez dwa kontynenty, by w finale dogłębnie spenetrować wnętrze Europy. Jesteśmy więc, fortunnym trafem, w stosownym miejscu, we właściwym punkcie pożądanej przez Chińczyków mapy, tam, gdzie skośnooki chiński parowóz"i biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej...".

Łączę realność z fikcją - Rozmowa z Paulem Colize, autorem powieści 'Długa chwila ciszy'
- Zanim zaczniemy, chciałbym powiedzieć, że w przeciwieństwie do dziennikarza z powieści ja przeczytałem książkę. Często zdarzało się panu spotykać z przedstawicielami mediów, którzy nie zajrzeli nawet do książki?

- Oczywiście, niejeden raz.

- Jak reagował pan na takie sytuacje?

- Jestem grzecznym, dyplomatycznym mężczyzną, więc udaję, że nic się nie stało.

Pięciolatka Gryfii - Między wierszami
Ceremonia wręczenia tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia miała tym razem wyjątkowo uroczysty charakter. Nie mogło być jednak inaczej, skoro fetowaliśmy jubileusz jej pięciolecia. W sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej imienia Mieczysława Karłowicza, gmachu wyróżniającym się architekturą, co zaowocowało tytułem budowli roku, pojawiły się cztery spośród pięciu nominowanych do tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego przez jury pod egidą Joanny Laprus-Mikulskiej. Przypomnijmy, że o cenny laur konkurują jedynie pisarki.

Książka zaczyna się od okładki - Dla dzieci i młodzieży

• Kamień na szczycie
  • Spętani przeznaczeniem
  • Obca w świecie singli
  • Jaksa
  • Dziewczyna, która czytała w metrze
  • Trwała przemiana

6 (2 ocen i opinii)
Jaksa
Jacek Komuda

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, która czytała w metrze
Christine Feret-Fleury

7,17 (6 ocen i opinii)