Nieszczęście bycia Grekiem

Okładka książki Nieszczęście bycia Grekiem Nikos Dimou
Okładka książki Nieszczęście bycia Grekiem
Nikos Dimou Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Greckie Klimaty literatura piękna
Greckie Klimaty
Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας
Książkowe Klimaty
2016-01-01
2016-01-01
Przemysław Kordos
Grecja Grecy literatura grecka etnopsychologia

odrzucało mnie od tej książki, głownie ze względu na tytuł. W literaturze greckiej, współczesnej, jak juz wspominałam niejednokrotnie, roi się od tragedii, nieszczęść, dramatów. Sięgnęłam, bo moja miłość do Grecji wymaga poświeceń. A tu - zaskoczenie.
Świetnie napisana książka, zawierająca - wg wydawcy - zbiór aforyzmów, a wg mnie - zbiór prawd objawionych. Przemysław Kordos - tłumacz książki - twierdzi w przedsłowiu, ze nie możemy (jako czytelnicy spoza Grecji) traktować w ten sposób tej książki. Raczej jako "zbiór anegdot i tropów przydatnych w myśleniu o współczesnej Grecji"
Oto Grek współczesny i jego kompleks niższości w stosunku do wielkich starożytnych. Oto Grek cierpiący na obrzeżach Europy, z ktora sie nie identyfikuje. Grek zagubiony, Grek krzykliwy, Grek bajkopisarz.
Grek posiadający dwa stany ducha - wielka euforie i wielka depresje.
W tej książce sie nie da zakochać, jest po prostu smutna. Chociaż nie ma fabuły jako takiej. Chociaż czasem wydaje sie, ze autor raczy żartować. Ale jest to żart w stylu (uwielbianego przeze mnie) pana Poniedzielskiego. Wywołujący salwy śmiechu, choć nie widać, aby żartował... Dychotomia wewnętrzna, możnaby rzec
Brutalnie prawdziwa książka o cechach narodowych Greków, choc bodaj w zadnym miejscu hasło ":cecha narodowa" nie jest wspomniane.
"Grek jest nieszczęśliwy kiedy jest szczęśliwy. Żyje (o ile w ogóle żyje, a nie popada w letarg) w dziurze pomiędzy pragnieniami, a rzeczywistością. A jesli dystans nie istnieje... to go sobie stwarza" (...) gdy nie ma żadnego powodu do zmartwienia, poszuka go i znajdzie".
Przerażająco przypomina mi to Polaków. Zresztą sam autor pisze, ze zastanawia się czy jest taki drugi naród, będący szczęśliwym w nieszczęściu i odwrotnie.
Jest.
Polacy.

w posłowiu znajduje się notka, dodawana do każdego wydania. Na zakończenie pozwolę sobie ja zacytować:
Ci, których ucieszy ta książka, być może nie są Grekami. Dla Greka ten tekst jest bolesny. (...) Ta książka nie jest humorystycznym zbiorem aforyzmów na temat przywar Greków, ale gorzka antologia ich tragicznego losu zawieszonego pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Północą i Południem, wschodem, a Zachodem. (...) Jest to wytwór człowieka, którego boli ojczyzna"

Niewielka książeczka, idealna dla miłośników aforyzmów i cytatów. Dimou w formie numerowanej listy przedstawił swoje spostrzeżenia na temat współczesnej Grecji, odcinając się od wyidealizowanego obrazu kraju prezentowanego przez turystyczne przewodniki. Choć swoje obserwacje spisał w połowie lat 70-tych, jeszcze przed integracją z UE, większość z nich zachowała aktualność do dziś, szczególnie w dobie kryzysu ekonomicznego. Polski czytelnik odnajdzie w tych krótkich zdaniach wiele zaskakujących podobieństw między naszymi narodami: marzenia o wielkości, umiłowanie wolności, świętowanie rocznic pięknych narodowych katastrof, zrzucanie z siebie odpowiedzialności za niepowodzenia.

• 2016
  • Ebooki