Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego. Tom 1/2

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Finkla | 2016-01-06
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Monumentalne dzieło.
Niezwykłe - dla książki traktującej o historii - jest to, że Autor nie używa dat. Wydaje mi się, że to mocno nietypowe podejście, współcześnie może nawet nie do pomyślenia. Z jednej strony, utrudniało zorientowanie się w szerszym kontekście europejskim (nie znam historii Rzymu wystarczająco dobrze, żeby odgadnąć chociaż stulecie na podstawie imion cesarzy). Ale za to książkę czyta się niemal jak beletrystykę, czemu sprzyjają plastyczne opisy.
Mam wrażenie, że Gibbon nie potrafi (a może nawet wcale nie próbuje?) ukryć swojego stosunku emocjonalnego do wielu ludów, wierzeń, zdarzeń... Przywykłam, że historycy chociaż silą się na obiektywizm, ale styl Gibbona ma swój urok.
Czytałam w postaci e-booka, szlag trafił przypisy, podobno wyjątkowe. Ubolewam z tego powodu.
Więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/01/zmierzch-i-upadek-cesarstwa-rzymskiego.html

PaniUpiorowa | 2014-10-22

Mam duży problem z oceną tej książki... po studiach, po wielu i innych lekturach jestem świadoma błędów... lub świadomych przekłamań Gibbona, jednak nie zmienia to faktu, iż do Jego pracy mam sentyment ogromny. Była to książka która mnie zafascynowała do tego stopnia, ze postanawiałam wybrać się na studia historyczne.

A co tam, czyta się wspaniale :D.

hipponae | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Dzieło powstało jeszcze w czasach, gdy istniała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Autorowi trudno czasami utrzymać obiektywizm i ton bezstronnego historyka. Ulega też niekiedy przekłamaniom i schematom popularnym w jego czasach. Mimo tego, trudno nie ulec wrażeniu, że praca nie zestarzała się ani trochę, nawet wziąwszy pod uwagę jak bardzo obecny stan wiedzy, poparty m.in. postępem prac archeologicznych, różni się od tego, do którego miał dostęp Gibbon.

| 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Bardzo ciekawy temat. Książka zawiera wspaniałe opisy miejsc, zdarzeń z czasów odległych.

Felzmann | 2017-07-03
Na półkach: Przeczytane, Publicystyka