Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia

Das Madchen, Das Den Is Besiegte
Barbara Tarnas
literatura faktu
Ag2S

Farida Khalaf ma 18 lat. Właśnie ukończyła przedostatnią klasę gimnazjum i cieszy się na czekające ją wakacje. Ale ten rok jest pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Spędzają wszystkich mężczyzn i chłopców ze wsi i zabijają ich. Dziewczęta i kobiety biorą w niewolę. Przez cztery miesiące Farida przeżywa piekło na ziemi. Jest sprzedawana jako niewolnica różnym mężczyznom. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita niemal do nieprzytomności. Ale udaje jej się przetrwać. Doznane okrucieństwa umacniają w niej odwagę, aby się przeciwstawić gnębicielom. Wraz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię. Po drodze spotyka je wiele dramatycznych przygód.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Izabela Pycio | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

"Obecnie znajdowałam się w świecie, w którym panowała wojna i w którym zadano mi gwałt. Wiedziałam, że była to straszna pomyłka. Nie należałam do tego świata. Ale moje ciało było w nim uwięzione i nie mogło w tej chwili uciec."

Bardzo rzetelnie i przekonująco przygotowana książka, wywołuje mnóstwo różnorodnych emocji. Opowiadana historia Faridy Khalaf silnie przemawia i jednocześnie jest zapiskiem losów jednej z wielu dziewczyn i młodych kobiet, które doświadczyły bezwzględnej brutalności ze strony Państwa Islamskiego. Szczegółowe opisy zdarzeń wzbogacone mądrymi przemyśleniami i ogromną dawką sprzecznych uczuć. Niewyobrażalne, że takie tragedie dzieją się we współczesnym świecie, że pozwalamy, aby miały miejsce. Młode jazydki stające się przedmiotem, towarem na rynku, seksualnymi niewolnicami bez żadnych przysługujących im praw. Zaledwie w zeszłym roku udało się Faridzie uciec przed opresją Daesh, a wiele kobiet wciąż czeka na ratunek. Życie, które w jednej chwili ze szczęśliwego...

Iwona_C_ | 2016-09-20

Opowieść przedstawiona w książce Dziewczyna, która pokonała ISIS porusza. Pokazuje dramat kobiet, które wyznają „niewłaściwą” wiarę i przez to są postrzegane przez bojowników jako gorsze. Właśnie dlatego często zostają seksualnymi niewolnicami, a kiedy się znudzą „właścicielowi” są odsprzedawane dalej, aż wreszcie ich ciała i dusze są tak zniszczone, że nawet po wyzwoleniu czy ucieczce od oprawców, długo dochodzą do siebie. Niektóre z nich pod presją społeczną popełniają samobójstwa – bo przecież zostały zhańbione (pozbawione dziewictwa w czasie gwałtu), przez co przyniosły hańbę swojej rodzinie. Wielu pracowników społecznych stara się, by zmienić te poglądy. Jednak przed nimi jeszcze długa droga…

bisou | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Farida - główna bohaterka powieści to kobieta niezwykle silna. Jej opowieść o tym jako znalazła się wśród niewolnic dżihadystów niejednokrotnie przyprawiła mnie o gęsią skórkę. Powieść wciągnęła mnie bez reszty, czytałam i czytałam co rusz obiecując sobie przerwę, ale nie dało się - pokusa poznania zakończenia była większa. Siła kobiety nie drzemie w jej ciele ale w silnym charakterze i takim oto silnym charakterem jest tytułowa bohaterka Farida. Polecam każdemu kto interesuje się podobną tematyką jak i tym co chcą się nieco więcej dowiedzieć na ten temat.

Anetka | 2016-11-04

Kiedy ukończę szkołę w Niemczech, pójdę na studia i zostanę nauczycielką matematyki, co zawsze było moim największym marzeniem. Nie zatrzymają mnie fanatycy, którzy zdegradowali nas, dziewczęta, do roli przedmiotów. Przeżyłam, aby pokazać im, że jestem silniejsza od nich. "

Farida ma 18 lat i cieszy się zbliżającymi wakacjami. Ma przed sobą ostatnią klasę, która zadecyduje o jej dalszej karierze. Jest wybitna z przedmiotów ścisłych, szczególnie matematyki i właśnie tej dziedzinie chciałaby się poświęcić. Jako pierwsza kobieta z całej wioski ma szansę stać się nauczycielką. To dla niej duża szansa.

Jednak to lato różni się od innych. W sierpniu 2014 roku na jej wieś napadają terroryści ISIS. Zabijają wszystkich mężczyzn i chłopców, a kobiety i młode dziewczęta biorą w niewolę zamieniając ich życie w piekło.

Cztery miesiące. Cztery miesiące gwałtów, bicia, poniżania. Farida jest sprzedawana jako niewolnica. Traktowana strasznie tylko dlatego, że w oczach swoich oprawców jest...

Agnieszka | 2017-01-05

Książkę bardzo dobrze się czyta.
Fabuła dotyczy problemów współczesnego świata.
Polecam książkę wszystkim którzy interesują się problemami/historiami związanymi z terrorystami ISIS. Tytuł książki "Dziewczyna, która pokonała ISIS" - jak dla mnie zbyt wiele obiecuje. Moim zdaniem dziewczyna nie pokonała lecz nadal walczy z tym wszystkim co jej zrobił chory system religijny nazywanym ISIS.

Liluu | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Książka porusza bardzo trudny temat,kobieta, która jest główną bohaterką przeszła przez piekło, które pozostawia w niej ślad na całe życie. ISIS zniszczyło jej życie, rodzinę i wiele planów.

Madllena | 2017-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Brak słów na jakikolwiek komentarz. Trudno jest ocenić to, co się stało tym ludziom i cały czas się jeszcze dzieje.

Alla85 | 2017-02-25
Przeczytana: 26 lutego 2017

Polecam! Nie moglam sie oderwac.

jssnapiecek | 2017-05-24
Przeczytana: 21 maja 2017

styl dość przezroczysty, trochę nijaki, lecz treść wstrząsa

Agataa | 2017-07-20