Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia

Okładka książki Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia Andrea C. Hoffmann, Farida Khalaf
Okładka książki Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia
2016-09-08
2016-09-08
Barbara Tarnas
Barbara Tarnas

To reportaż, który otwiera oczy na to, jak działają i niszczą życie innym terroryści z ISIS. Faridzie udało się uciec, ale przeżyła koszmar niewoli i utraty najbliższych. Porwana, przetrzymywana i więziona, a następnie sprzedana jako niewolnica seksualna... Aby uniknąć zhańbienia, dokonała próby samobójczej. Jak udało jej się uciec z obozu? Czy odnalazła swoich bliskich? Trauma, okrucieństwo, fanatyzm religijny, wspomnienia, o których nie sposób zapomnieć...

Na półkach: , , , , , ,

Moja pierwsza książka przeczytana w 2019 r. Ciekawa lektura, ale przede wszystkim smutna. Pokazuje, ile złego może wyrządzić ślepe zapatrzenie w religię. Mam na myśli nie tylko fanatyzm oprawców, ale także główną bohaterkę, która czuła się winna, że ją gwałcono. Uważała, że zhańbiła swoją rodzinę, chociaż niczemu nie była winna. Tak jednak ją wychowano i bardzo ciężko jej było uwierzyć, że nie zrobiła nic złego; była tylko ofiarą mężczyzn.

Zapis w formie powieści historii młodej irackiej dziewczyny Faridy, która została porwana przez członków ugrupowania ISIS. Dramatyczne losy ,które były lub są wielu setek irakijskich lub syryjskich kobiet i dziewcząt przedstawiono bardzo obrazowo. Autorka prowadzi czytelnika od szczęśliwego życia w wiosce Kocho , po aresztowanie i wywiezienie do obozów wojowników, gdzie dziewczęta były sprzedawane , bite i gwałcone na wiele różnych sposobów.
Tylko dzięki niezwykłemu hartowi ducha Faridzie udało zorganizować ucieczkę dla kilku osób poza teren obozu a potem do ośrodka w Niemczech.

Farida miała wspaniałą rodzinę i piękne marzenia. Swe życie opierała na miłości do bliźnich, sile wiary i determinacji w dążeniu do celu. Pewnego dnia to wszystko zostało jej odebrane. Bojownicy ISIS porwali ją z domu, rozdzielili z rodziną i przekazali na sprzedaż jako seksualną niewolnicę.

To nie pierwsza historia o skrzywdzonej dziewczynie i ISIS, jaką miałam okazję czytać. Nie oznacza to jednak, że moja wiedza na ten temat ma się dobrze, a emocje towarzyszące lekturze mogły osłabnąć. Wręcz przeciwnie. Cenię powieści ukazujące sytuację kobiet na świecie, umożliwiające mi poznanie innych kultur i dostarczające zarówno wiedzy, jak i emocji. Ten tytuł zdecydowanie do takich należy.

Zanim to wszystko się zaczęło, a Farida straciła swe życie, była zupełnie normalną dziewczynką. Grzeczną, zdolną, skupioną na wpojonych jej zasadach. I właśnie taką ją poznajemy. Pierwsze strony książki dotyczę jej życia przed, życia prostego, ale szczęśliwego. Bo potem było już tylko PO.
Bohaterka książki przeżyła piekło, a za sprawą jej relacji otrzymujemy możliwość uczestniczenia z nią w tych wydarzeniach. Poznajemy działanie ISIS na różnych frontach. Ich manipulacje, kłamstwa, sposoby osiągnięcia celu. A do tego dążą za wszelką cenę, wierząc, że ich plany mają charakter nadrzędny, są jedynymi właściwymi. A na czym im zależy? Na szerzeniu wiary w jedynego prawdziwego Boga.

To kolejna książka, która pokazuje ciemnie strony Islamu i wszystkie podłości, które kryją się pod przykrywką dążenia do nawrócenia. Temat będący bardzo na czasie, powracający często i głośno za sprawą bieżących wydarzeń. Historia Faridy to kolejny dowód na to, że wydarzenia tego typu faktycznie mają miejsce, że to nie są jedynie puste słowa, a zagrożenie jest realne. Nasza bohaterka jest jazydką, a więc w mniemaniu ISIS niewierną.

Farida zrobiła na mnie duże wrażenie. Za sprawą swojej siły, determinacji, a także wiary. Nie mogłam uwierzyć, że jej oddanie Bogu może być tak silne, a wpojone zasady tak istotne, nawet w obliczu utraty życia, gdzie ludzie tak często są skłonni oddać i zrobić wszystko, by je ocalić. Ona była gotowa zginąć dla swoich ideałów. Takie sylwetki mogą nas natchnąć, czegoś nauczyć, stanowić wzór, skłonić do refleksji. Młoda i niedoświadczona, a jednak dojrzała i pewna swego.

To nie jest książka, z której akcja gna w zawrotnym tempie i wciąż nas zaskakuje. Bo przecież nie o to w niej chodzi. Śledzimy losy Faridy, wiedząc, że w końcu wygra swą walkę, ale wcześniej podążamy za nią w jej drodze przez mękę. Przekonujemy się, jak brutalni potrafią być ludzie, jak nieludzcy w swojej potworności.

Cieszę się, że miałam okazję poznać ten tytuł i historię Faridy. Wierzę, że warto poświęcać czas takim lekturom.

Książkę bardzo dobrze się czyta.
Fabuła dotyczy problemów współczesnego świata.
Polecam książkę wszystkim którzy interesują się problemami/historiami związanymi z terrorystami ISIS. Tytuł książki "Dziewczyna, która pokonała ISIS" - jak dla mnie zbyt wiele obiecuje. Moim zdaniem dziewczyna nie pokonała lecz nadal walczy z tym wszystkim co jej zrobił chory system religijny nazywanym ISIS.

Książkę bardzo dobrze się czyta.
Fabuła dotyczy problemów współczesnego świata.

Książka porusza bardzo trudny temat,kobieta, która jest główną bohaterką przeszła przez piekło, które pozostawia w niej ślad na całe życie. ISIS zniszczyło jej życie, rodzinę i wiele planów.

Polecam! Nie moglam sie oderwac.

Polecam! Nie moglam sie oderwac.

styl dość przezroczysty, trochę nijaki, lecz treść wstrząsa

styl dość przezroczysty, trochę nijaki, lecz treść wstrząsa

Brak słów na jakikolwiek komentarz. Trudno jest ocenić to, co się stało tym ludziom i cały czas się jeszcze dzieje.

Po przeczytaniu ciężko napisać cokolwiek... Niewyobrażalne, że takie rzeczy dzieją się w XXI wieku.

• Literatura faktu
  • Świat islamu