Anais. Życie erotyczne Anais Nin

Wydawnictwo: Sic!
83-60457-00-X

Bohaterka tej pasjonującej biografii, Anais Nin, jest znana przede wszystkim jako autorka dzienników liczących kilkadziesiąt tysięcy stron i obejmujących sześćdziesiąt lat jej barwnego życia, oraz bohaterka erotycznych skandali jak równoległy romans z Henrym Millerem i jego żoną June, romans z psychoanalitykiem Otto Rankiem, czy romans z ojcem. W latach 20., aby wyzwolić się od amerykańskiego purytanizmu ograniczającego ją jako kobietę i jako pisarkę, Anais wyjechała do Paryża, gdzie odnalazła się w środowisku bohemy Lewego Brzegu, tworząc tam swoją legendę.Ale kim była naprawdę? Noël Riley Fitch demistyfikuje i uzupełnia zawarty w dziennikach autoportret Anais. Pokazuje, że za maską kokieterii i pewności siebie kryły się lęk i rany dzieciństwa (Anais była m.in. wykorzystywana seksualnie przez ojca). Krok po kroku udowadnia, że bohaterka dzienników jest tylko kreacją autorki, nie zawsze będącą odbiciem rzeczywistej Anais Nin.

Fascynująca biografia Anais Nin - kobiety, dziewczynki i pisarki w jednym. Portret kogoś, dla kogo kłamstwo było sposobem na życie, barwnym kostiumem zakładanym w imię pięknego złudzenia. Książka pokazuje w jaki sposób Anais Nin kreowała w dziennikach swoje życie przemilczając i ubarwiając wiele faktów. Wydarzeniami z jej życia, romansami, podróżami, przeżyciami można by obdarzyć kilkanaście osób. Prowadziła życie pełne wrażeń, niejednoznaczne i tajemnicze. Była muzą Millera, dziewczynką z traumatycznymi kazirodczymi przejściami, kochanką ojca, żoną dwóch mężczyzn na raz. Miała romans z Artaudem i setką innych mężczyzn, ale fascynowała się również kobietami. Prowadziła podwójne życie, żyła kolejno w Hiszpanii, Francji, USA. Uwielbiała piękno i badała podświadomość romansując ze swoimi psychoanalitykami.

Bardzo ciekawa, choć niełatwa pozycja.

Delgadina | 2016-07-14
Karina | 2016-02-06