Sushi for Beginners

Penguin Books
2001-01-01
2001-01-01

1977

Trzy dziewczyny, a raczej kobiety w Dublinie. Jedna jest tutaj za karę. Właśnie rozpadło się jej małżeństwo. Lisa jest cyniczna, pewna siebie, przebojowa i nastawiona na karierę i wieczne sukcesy. Ashling to skromna, ciepła dziewczyna, która ma proste marzenia i nie potrafi ich spełnić, Lisa jest jej nową szefową. Clodagh to jej przyjaciółka, ma męża, dwójkę dzieci, domek, ogródek i wieczne poczucie niedosytu. Czuje, że bycie typową panią domu nudzi ją i powoduje, że jest wrakiem człowieka. Trzy historie, trzy różne podejścia do kobiecości, do związków, do kariery. Współczesne kobiety, ich radości, smutki i życiowe dylematy. Choć to dość kobieca książka to jednak jest bardzo dobrze napisana i świetnie się ją czyta. choć ma ponad 600 stron. Myślę, że warto ją bliżej poznać.

Książka, która w sposób ironiczno-zabawny ukazuje współczesny świat kobiet, zarówno tych dążących do sukcesu, jak i znudzonych "kur" domowych. Akcja powieści dzieje się w Dublinie. Z jednej strony mamy personel powstającego właśnie pisma dla kobiet "Irlandka" z apodyktyczną szefową, z drugiej natomiast przedstawienia komików, którzy potrafią nieźle namieszać w głowach.

Bardzo lubię tę książkę i chętnie do niej wracam.
Historia trzech kobiet, których losy krzyżują się w Dublinie. Jedna jest ostrą jak brzytwa, szalenie ambitną Brytyjką, gotową dążyć po trupach do celu, nawet kosztem prywatnego życia. Do niedawna była redaktor naczelną topowego pisma dla kobiet w Londynie i właśnie ostrzyła sobie zęby na przeniesienie do Nowego Jorku, by tam kierować amerykańskim magazynem, ale w wyniku nieprzewidywalnej decyzji szefów została zamiast tego skierowana do Irlandii, by na tamtejszym, "trudnym" rynku wprowadzać nowy tytuł dla kobiet.
Druga - jej podwładna i wicenaczelna pisma - to poczciwa irlandzka dziewczyna, trochę przyduża, trochę niepozorna, ale ciepła, rodzinna, marząca o mężu i stabilizacji. Na pierwszy rzut oka bezbarwna, okazuje się dziewczyną pełną poczucia humoru i ukrytego wdzięku.
I wreszcie trzecia - to dziewczyna, która spełniła swój amerykański... przepraszam, irlandzki sen. Idealny, przystojny mąż, dwójka ślicznych dzieci, piękny dom z ogrodem pod miastem i... narastająca frustracja.

Każda szuka szczęścia i spełnienia. Każda rozumie to w inny sposób.
Jaki? Naprawdę warto przeczytać.

"Sushi dla początkujących' to bardzo przyjemna lektura. Poza walorami dobrego "czytadła", takimi jak lekki język, dobry styl i przystojny amant w tle, książka ma dla nieanglosaskiego czytelnika kilka dodatkowych zalet. Po pierwsze: ukazuje bardzo trafnie zderzenie kulturowe między Brytyjczykami i Irlandczykami, których obcokrajowcy trochę siłą rozpędu wrzucają do jednego worka. Po drugie: szczególnie po lekturze czy nawet obejrzeniu "Diabeł ubiera się u Prady", ciekawie jest przeczytać o tym "oszałamiającym" luksusie pisma dla kobiet w wydaniu prowincjonalnym, w którym nie ma już szaf z ciuchami modnych projektantów, nikt nie przysyła do redakcji butów Jimmi'ego Choo, a jedyne prezenty od producentów to darmowe organiczne balsamy do ciała i takie tam inne, podobne.
Naprawdę polecam - bardzo dobra lektura.

Bardzo lubię tę książkę i chętnie do niej wracam.

Jakże prawdziwy obraz dzisiejszego świata. Pogoń za sukcesem, niewrażliwość na ludzkie problemy. A jednak nie da się żyć w takim świecie, który wyciska z człowieka wszystko co dobre. Na szczęście przychodzi tez opamiętanie i optymistyczne zakończenie.

"Literatura kobieca". Db lub nawet bdb w swojej klasie. 4 kobiety po 30-ce w Dublinie, praca w czasopiśmie poświęconym modzie. Prosty język - chcącym się wprawiać w angielskim polecam do czytania w oryginale ;)

Wszystkie książki Marian Keyes przemawiają do mnie gawędziarskim stylem, czasami ironicznym spojrzeniem na rzeczywistość, słodko-gorzką prawdą o nas kobietach. Lubię czytać jej powieści ze względu na intrygujący sposób opowiadania historii. Tak gdzieś trzy czwarte książki powoli poznaję bohaterów, ich tok myślenia, sposób postępowania. I gdy już wydaje mi się, że znam ich "na wylot", nagle bach! Autorka zawsze potrafi zaskoczyć tajemnicą, niespodziewanym zwrotem akcji.

Czytałam tę książkę wieki temu. Nie umiem już dokładnie przywołać wszystkich fabularnych detali... ale wciąż zaliczam tę powieść do ulubionych, w kategorii 'lekkie, poprawiające humor'. Do samolotu, na plażę, na atak chandry, na grypę przeleżaną w łóżku. Zabawne, chwilami wzruszające, typowo kobiece... Lubię wszystkie książki tej autorki, ale 'Sushi' zdecydowanie jest na pierwszym miejscu. I pewnie za jakiś czas, kiedy całkiem zatrze się w mojej pamięci, sięgnę po nie jeszcze raz.

" Sushi dla początkujących to strawa duchowa o niezwykle ostrym, słodko-gorzkim smaku, podlana zawiesistym humorem"- Elle . Jak najbardziej się z tym zgadzam ;] Jest to lekka powieść w której trzy kobiety zmagają się w problemami. Zabawna, pełna humoru książka idealna jest na każdy dzień :)

Rewelacyjna powieść idealna dla każdej kobitki :)

Rewelacyjna powieść idealna dla każdej kobitki :)

Chyba przy okazji czttania tej powieści zwróciłam uwagę na Marian Keyes,jej poczucie humoru jest niezrównane!

• Porzucone w trakcie
  • Ebooki-posiadam