All you need is love. Sceny z życia kontrkultury

Wydawnictwo: Znak
kontrkultura,

Panorama kontrkultury jeszcze nie mieliśmy Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza – płytę, która zmieniła historię muzyki. A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą...

Panorama kontrkultury jeszcze nie mieliśmy

Zaczęło się w San Francisco w czasie „lata miłości”, kiedy to beatnicy przekazali pochodnię wolności hippisom. Czy też może w Londynie, kiedy Beatlesi zainspirowani działaniem pewnej substancji psychoaktywnej nagrali Orkiestrę Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza – płytę, która zmieniła historię muzyki. A może w ogarniętym anarchistyczną rewoltą Paryżu albo podczas koncertu w Newport, kiedy Bob Dylan z folkowego śpiewaka stał się głosem pokolenia rock and rolla? Lata 60. to czas obyczajowej rewolucji, politycznego, społecznego i artystycznego wrzenia, które ogarnęło powojenne pokolenie po obu stronach Atlantyku.
Jerzy Jarniewicz, poeta i eseista, znawca literatury i kultury anglosaskiej oraz znakomity tłumacz (m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a), prowadzi czytelnika przez świat dzikiej, idealistycznej, niebezpiecznej i inspirującej kontrkultury. To sugestywna i oryginalna opowieść, rozpisana na głosy zarówno tych, którzy śpiewali „All you need is love”, jak i tych, którzy wypaczając idee pokojowej rewolucji, siali miejski terror.
Książka wypełnia istotną lukę w polskim piśmiennictwie. Tak wszechstronnie, kompetentnie i pasjonująco opisanej panoramy kontrkultury jeszcze nie mieliśmy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/All-you-need...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/All-you-need...»

Jerzy Jarniewicz jest poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej), z wykształcenia anglistą. Wykłada również literaturę angielską na Uniwersytecie Łódzkim, a także jest członkiem kolegium redakcyjnego „Literatury na świecie” oraz współredaktorem serii wydawniczej „Twarze kontrkultury”. Napisał, jak dotąd, dwanaście książek krytycznoliterackich. Był też współorganizatorem pierwszej w Europie Wschodniej międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej Beatlesom (Łódź 2008). W 2008 roku był nominowany do Literackiej Nagrody Nike, a za zasługi dla kultury został odznaczony medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

„All you need is love. Sceny z życia kontrkultury” to pozycja, jakiej w polskiej literaturze brakowało. Jest to wszechstronny, kompetentny i pasjonujący opis kontrkultury, głównie lat sześćdziesiątych XX wieku.

Książka jest podzielona na pięć dużych rozdziałów, dwa z nich to klasyczna przedmowa i posłowie, a trzy pozostałe?
W...

ksiazkawprezencie | 2016-12-10

Można tę książkę potraktować po prostu jako napisane z polotem kompendium kontrkultury lat 60. XX wieku. Znajdzie tu bowiem czytelnik ważne dla tamtego ruchu miejsca, postacie, środowiska i wydarzenia po obu stronach oceanu – zarówno te najbardziej znaczące, jak Londyn, Paryż i San Francisco, Beatlesi, Dylan i musical Hair, festiwal w Woodstock, wydanie „Sierżanta Pieprza” i Maj 1968 roku we Francji, ale nie brak też informacji o tych mniej znanych jak Berlińska Komunne 1, amsterdamscy Provosi czy amerykańscy Wheatermani.

Ale o tym, że książka Jarniewicza może zostać w obiegu czytelniczym na dłużej decyduje fakt, że autor jest filologiem i z pełną powagą, wykorzystując fachowy warsztat czyta i błyskotliwie interpretuje nawet tak z pozoru błahe teksty jak piosenka Beatlesów, która dała tytuł całemu zbiorkowi.

Jarniewicz udowadnia, że utwór, który wziąć można, jak to się często czyni, za hipisowski hymn jest tak naprawdę literacko-muzyczną zagadką, „samozaprzeczającą się piosenką”,...

twojastara | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Całkiem dobra, bardziej "muzyczna" niż historyczna czy socjologiczna;
Autor "wyciąga" podłoże rewolty końca lat 60-tych z tekstów i dźwięków takich tuz jak Dylan, Beatlesi, Stonesi. Rozdziały poświęcone muzyce i twórcom zajmują przeważającą część książki.

Jarek1983 | 2017-01-11
Przeczytana: 21 grudnia 2016

A co po kontrkulturze?

Wielce zajmującą książką obdarował nas Jerzy Jarniewicz. Książką, której treść wprost sformułowana jest w tytule „All you need is love. Sceny z życia kontrkultury”. Spoglądanie krytyczne na zjawiska kulturalne jest rzeczą ciekawą, a czasami wręcz inspirującą. Dobrze jest, gdy idealiści po wytarzaniu się w rzeczywistości spoglądają na miniony świat, niejako opisując go na nowo. Takie miałem odczucie czytając tekst Jarniewicza.

Tytuł wprost odnoszący się do zespołu The Beatles stanowi punkt wyjścia w tych rozważaniach. Opis kontrkultury zamknięty tu został w jednym haśle wyśpiewanym w formie hymnu przez zespół. Na stałe scalił się on z wizerunkiem hipisów i pragnienia nieograniczonej radości. Autor dowodzi, że ten obraz przekalkowany wielokrotnie jest fałszywy, gdyż sami autorzy ten utwór traktowali sarkastycznie. W ogóle fragment o przewrotności w twórczości The Beatles należy do najlepszych w książce, bo co oczywiste mamy tu do czynienia z fanem. Portrety...

szimus | 2017-03-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 marca 2017

Trochę może i chaotyczny jest to zbiór esejów, ale czy to nie najlepsza metoda na opowiadanie o wybuchu indywidualizmu, a zarazem plemienności, buncie przeciwko skostniałym zasadom. Nie brakuje tu też licznych zarzutów pod adresem kontrkultury, ale na szczęście autor konsekwentnie, choć rozumnie jej broni, robiąc przy tym liczne nawiązania do współczesności lub Polski czasów Solidarności. To taka książka, do której warto wracać co kilka lat, bo przecież ta walka trwa i trwać będzie zawsze.

Andra | 2017-02-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyczne
Przeczytana: 17 lutego 2017

Bardzo interesująca książka, wiele odniesień do muzyki, filmu. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale i tak polecam książkę każdemu, kto interesuje się kulturą lat 60/70.

Paweł | 2016-12-29
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Książka Jarniewicza stanowi pewnego rodzaju podsumowanie i syntezę – niezwykle ciekawe, pokazujące zjawisko z wielu stron. Jarniewicz w swych esejach próbuje też prowokować i sugerować, że nie wszystko jest takie, jak nam się wydaje.

Zapraszam do lektury tekstu opartego na książce: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2016/12/29/make-love-not-war-czyli-co-nieco-o-kontrkulturze/

judyta_kasia | 2016-12-04

Lektura całkiem przyjemna, zdecydowanie zachęca do dalszego zgłębienia tematu.
"Sceny" wybrane przez Autora tworzą ciekawą całość, ukazując przełomowe wydarzenia, kluczowe postaci, genezę oraz różnorodność kontrkultury.
I plus za zamieszczone fotografie.

Zmora | 2017-03-29

Podróż przez epokę dzieci-kwiatów. Bardzo dobre, ciekawe kompendium dotyczące muzyki, kultury i polityki lat sześćdziesiątych. Dla osób fascynujących się tamtą epoką pozycja obowiązkowa.

gumby | 2017-01-24
Przeczytana: 16 stycznia 2017