6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Adam

Historia 535. plutonu "Słowaków", który walczył w powstaniu warszawskim w ramach 1. kompanii batalionu „Tur” Zgrupowania „Kryska” Armii Krajowej, dowodzony przez podporucznika Mirosława Iringha "Stanko"

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: www.turnia.pl

MM1990 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Publikacja poświęcona udziałowi Słowaków w Powstaniu Warszawskim jest niezwykle skromna, ale autorzy nie ukrywają, iż zdecydowali się po prostu zebrać w jednym miejscu dostępne dokumenty i wspomnienia dotyczące 535 plutonu Słowaków. Pozostaje więc otwarte pytanie, czy kiedykolwiek uda się przygotować dużo bardziej rozbudowaną i szczegółową publikację na ten temat. Najprawdopodobniej będzie to jednak niewykonalne, ponieważ świadkowie tamtych wydarzeń najczęściej już nie żyją - pluton w ramach którego walczyli również przedstawiciele kilku innych narodowości poniósł ogromne straty w trakcie Powstania, a jego żołnierze, którzy przeżyli wojnę (na czele z jego dowódcą) najprawdopodobniej już zmarli. Na bezrybiu i rak ryba chociaż z książki można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji.