Na krawędzi snu

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Seria: Pelikan
Wydawnictwo: POLWEN
Before I wake

Szeryf Nathan Justice kocha miasteczko, którego mieszkańcom służy. Wiele pokoleń temu założyli je w stanie Illinois jego przodkowie. Zazwyczaj Justice jest cichą miejscowością jednak spokój właśnie ją opuścił. Kobiety, które odwiedzają miasto, stają się ofiarami mordercy. W przyjemnie urządzonych hotelach giną turystki. Ich pieniądze pozostają w portmonetkach, na szafkach leży nietknięta biżuteria. Umierają cicho - kładą się spać i nie wstają już nigdy. Rae Gabriella niedawno opuściła szeregi FBI. Brała udział w tajnym śledztwie, które zmieniło się w jedną wielką katastrofę. Teraz stara się ułożyć sobie życie na nowo - rozpoczyna karierę prywatnego detektywa, wchodząc w spółkę ze swoim dawnym chłopakiem, Bruce'em Chapelem. Przeniosła się właśnie do Justice. Po krótkim czasie zaczyna podejrzewać, że sama przeprowadzka nie wystarczy, aby odnalazła spokój ducha i umocniła swoją nadwyrężoną wiarę.

źródło opisu: POLWEN 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gwiazdka | 2016-07-09
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2016

Ależ nudna książka, w dodatku rozwlekła, za długa o jakieś 200 stron. Niby kryminał, a zawiera tyle obyczajowych, nikomu niepotrzebnych szczegółów, że aż przykro czytać. Do tego za często wymienianie imiona, chwilami każde zdanie dialogu zawierało jakieś imię. A jeszcze pomyłki w tych imionach- chociaż to bardziej chyba zarzut w kierunku wydawnictwa. I jeszcze powtórzenia, po dwa- trzy razy to samo, odpowiedzi jak w pierwszej klasie- pełnym zdaniem. Na tym też poziomie są niby poważne dyskusje religijne, a tak szczegółowe, że nie pominięto treści kazania. Nie wiem, czy innych czytelników to zainteresowało, mnie nudziło i irytowało. Gdyby jeszcze poziom tego był wyższy. I jeszcze jeden zarzut co do języka: odmiana przez wszelkie przypadki słowa „uśmiech” po kilka razy na każdej stronie to już lekka przesada.

Czyli za język ocena poniżej przeciętnej, za treść troszkę wyżej, po nudnej pierwszej połowie troszkę coś drgnęło, chociaż nie podoba mi się zabieg, że autorka nie zdradziła...

Książka dobra, przyjemnie się czyta, z napięciem ale i w fajnej obyczajowej atmosferze. Jednak nie podobało mi się zakończenie, oraz to że wiele rzeczy było niedopowiedzianych, trochę pominiętych.

Smig | 2011-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 września 2011

Wciągający kryminał, czytelnik od pierwszych stron sam sporządza "listę potencjalnych podejrzanych", dopisuje i wykreśla kolejne nazwiska. Rozczarowują nieco przydługie, a mało treściwe dla głownego wątku opisy, brak pogłębionego rysu psychologicznego postaci i ich motywów, zagubione ( zapomniane? celowo dla zagmatwania sytuacji niewyjaśnione? ) w finale wątki poboczne i brak mocnego akcentu na koniec. Ale czyta się dobrze i trzyma w napięciu do ostatnich stron.

marek | 2010-11-25
Przeczytana: 2010 rok

Wg mnie za dużo wątków obyczajowych, trochę nudzą

małgosia | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013