święci nie święci O nicponiach rzezimieszkach oszustach i wyznawcach szatana którzy jednak zostali świętymi

Wydawnictwo: Esprit

znakomita, przyciągająca i z humorem pisana opowieść o kilkunastu postaciach znanych świętych i ich nienajchlubniejszych początkach. Poznamy tu egoistycznego Ignacego Loyolę, pijaka Jana Bożego, utracjusza Franciszka z Asyżu, uwodziciela i heretyka Augustyna, złodzieja Dyzmę i celnika Mateusza, oraz mniej znanych innych świętych, jak bigamistkę Fabiolę, rozwiązłą Małgorzatę z Cortony, Mojżesza z E

Hanna | 2013-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Święci od wieków stawiani byli za wzór do naśladowania. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy święci czy błogosławieni od urodzenia szli dobrą drogą. Niektórzy weszli na nią dopiero po jakimś czasie, choć do tej pory błądzili...

Autor przedstawia historie dwudziestu ośmiu bohaterów, którzy mimo początkowo mniej lub bardziej grzesznego życia, nawrócili się i zostali świętymi bądź błogosławionymi. Znalazły się tu opowieści o zarówno tych szerzej znanych świętych, jak św. Augustyn czy św. Franciszek, jak i tych, o których ja na przykład dowiedziałam się właśnie dopiero z tej książki - wcześniej bowiem o nich nie słyszałam. Mowa tu między innymi o św. Oldze czy św. Kolumbanie.

Te opowieści w zasadzie dodają otuchy. W tym miejscu może posłużę się cytatem:

"Przesłanie ich żywotów jest zatem krzepiące: jeśli ci ludzie mogli dostąpić zbawienia, to i Ty masz tę szansę!" *

Historie tych świętych i błogosławionych stanowią pewne świadectwo. Świadectwo tego, że mimo iż zdarza się...

czytelnik | 2013-06-08
Na półkach: Przeczytane, Religia

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Każdy święty ma swoje wykręty" - przysłowie często używane, ale niestety zazwyczaj w złym znaczeniu. Nie oznacza ono, że każdy święty miał coś na sumieniu. Powiedzenie powstało w okresie baroku, kiedy rzeźbę cechowała ekspresyjność i wyrazistość. Szaty świętych układały się w misterne fale, a ich poza daleka była od klasycznych wzorców. Pierwotnie zdanie to nie odnosiło się więc w żaden sposób do charakteru osób wyniesionych przez Kościół na ołtarze. Thomas Craughwell w swojej książce udowadnia jednak, że rzeczywiście wielu świętych miało burzliwą przeszłość i zanim poświęciło się służbie Bogu oddawało się uciechom tego świata.

Książka jest zbiorem kilkunastu żywotów dotyczących 25 świętych i 3 błogosławionych. Autor nie stworzył hagiografii. Nie unika trudnych tematów. Wprost pisze o egoizmie św. Ignacego Loyoli, marnotrawstwie św. Franciszka, defraudacjach św. Kaliksta, św. Patryku uczestniczącym w pogańskich obrzędach...

Magdalena | 2013-06-20

Ta książka Thomasa Craughwella to znakomita i z humorem napisana gawęda o kilkunastu postaciach znanych świętych oraz o ich nienajchlubiejszych początkach.

Autor już we wprowadzeniu wyjaśnia, dlaczego w tym opracowaniu pominął Marię Magdalenę. Okazuje się bowiem, ze żadna ewangelia nie okresla jej mianem jawnogrzesznicy. Owszem Chrystus wypędził z niej złe duchy, ale nie czyni to z niej cudzołożnicy.Ciekawostką jest to, iż na kartach Nowego Testamentu pojawia się kilka kobiet o tym samym imieniu - Maria. Dla uproszczenia pod koniec VI wieku papież Grzegorz Wielki ogłosił, że anonimowa grzesznica z ewangelii św. Łukasza, Maria (siostra Marty i Łazarza) oraz Maria Magdalena to, ta sama osoba. I w ten sposób święty przyczynił się do pokutującej po dziś dzień błędnej opinii o tej postaci.

Sięgając po te pozycję możemy nieco inaczej spojrzeć na znanych nam w większości świętych. Pojawia się tu m.in.: egoistyczny Ignacy Loyola, Franciszek z Asyżu jako utracjusz,...

Wielkiej nauki i objaśnienia duchowo-intelektualnego książka ta nie wnosi. Przyjemne, lekkie do czytania historie w formie krótkich opowiadań o różnych dziwnych świętych. No cóż, na pewno większość z nich dziś nie zostałaby świętymi. Mnie zaciekawiła książka pod kątem dowiedzenia się czegoś o dawniejszych zwyczajach i dowiedzenia się co nieco historycznych ciekawostek. Można przeczytać, ale niekoniecznie kupować.

sandra fras | 2012-09-13
Przeczytana: 11 września 2012

Książka jest zbiorem opowieści o różnych świętych w historii kościoła katolickiego, którzy przed nawróceniem wyróżniali się wyjątkowo złym zachowaniem. Opowieści może i trochę ciekawe, ale ogólnie książka mnie nie zachwyciła. Już po krótkim czasie jej największym atutem była duża czcionka i mała ilość stron. Najciekawsze i niestety przerażające jest to, że kościół katolicki mnożył świętych w zastraszającym tempie - jest ich aż 40 000 tysięcy na przestrzeni 2 000 lat. Jak wynika m.in. z przedstawionych historii często uznawanie świętości u niektórych postaci wydaje się zupełnie bezpodstawne. Ponadto wskazane jest wyraźnie, że często była to kwestia jedynie polityki prowadzonej przez miejscowych biskupów. Zagadnienie ciekawe, ale książkę czyta się trochę jak fantastykę.

Templum_1 | 2014-10-05

Bardzo dobra książka ze wspaniałymi i ciekawymi historiami o świętych. Najbardziej motywujące w tej książce jest zdanie: "Święci nie muszą być zawsze doskonale nieomylni (...) opisywano zatwardziałych grzeszników, którzy przeistoczyli się w świętych (...) jeśli cibludzie mogli dostąpić zbawienia, to i Ty masz szansę!"

Eulalqua | 2012-10-22
Przeczytana: 21 października 2012

Sięgnęłam zaciekawiona tytułem i bardzo się rozczarowałam. Dawno nie miałam w rękach czegoś podobnego. Bardzo słaba pozycja, nawet na bajkę dla dzieci się nie nadaje. Niewiele faktów, za dużo owijania w bawełnę i opowiadania dookoła. Na pewno nie zaspokaja ciekawości i po kilku rozdzialach staje się zwyczajnie nudna.

Beata | 2011-11-22
Przeczytana: 20 listopada 2011

Sam tytuł mówi za siebie. Przeczytałam jako ciekawostkę.

domik | 2014-01-28
Przeczytana: 09 listopada 2013